Teplota v oceánoch dosiahla nový rekord.
Svetové oceány sa zohrievajú takou rýchlosťou, ako keby sme do nich každú sekundu zhodili päť atómových bômb z Hirošimy. Dokazuje to nová štúdia z dielne 14-členného medzinárodného tímu vedcov. Priemerná teplota oceánu bola podľa nej v roku 2019 o 0,075 stupňa vyššia, ako priemer z rokov 1981 – 2010.
Svetové oceány sú ideálnym zrkadlom dopadu klimatickej zmeny na prírodu. Absorbujú totiž viac ako 90% tepla, ktoré na zemi zachytávajú skleníkové plyny. Tie vznikajú najmä ľudskou aktivitou - teda spaľovaním fosilných palív či odlesňovaním.
„Namerané otepľovanie oceánov je nezvratné a predstavuje ďalší dôkaz globálneho otepľovania,“ uviedol hlavný autor štúdie Čcheng Li-ťing z Ústavu atmosférickej fyziky Čínskej akadémie vied.
Rastúca teplota môže spôsobiť postupné zvyšovanie hladín oceánu
Vyhliadky do budúcna predpokladajú, že teplota bude naďalej rásť. To môže spôsobiť silné búrky, záplavy a zničiť podmorský svet. Naďalej hrozí aj nárast oceánskych hladín, čo ohrozuje ľudí žijúcich na ostrovoch či pobrežných oblastiach s nízkou nadmorskou výškou.
„Ak sa svet a oceány budú naďalej takto zohrievať, zmení to spôsob akým dážď padá a následne sa vyparuje. Suché oblasti sa tak stanú ešte suchšími a vlhké zaplavia prívalové dažde,“ povedal jeden z členov vedeckého tímu profesor John Abraham z University of St Thomas v Minnesote.
Ľudia by sa podľa autorov vedeckej publikácie mali snažiť o zvrátenie svojho vplyvu na klímu. Dodávajú však, že oceány budú na túto zmenu reagovať pomalšie ako súš a atmosféra.