Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. novembra 2019, 14:12
Čas čítania 0:00
Vl Mi

Skvelý punč, dobré jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde, dá sa platiť kartou a triedi sa odpad

Skvelý punč, dobré jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde, dá sa platiť kartou a triedi sa odpad
ZAUJÍMAVOSTI BRATISLAVA VIANOCE
Uložiť Uložené

Vo vzduchu už cítiť vianočnú náladu, v piatok odštartovali vianočné trhy v Bratislave. Strážia ich vojaci aj policajti.

Vianoce sú tu už o  necelý mesiac a slovenské mestá sa pomaličky pripravujú na december. Na lampách začínajú visieť výzdoby, na námestiach nechýbajú vianočné stromčeky a začínajú sa trhy. Bratislava nie je výnimkou, hlavné mesto otvorilo najväčšie vianočné trhy na Slovensku. 

Vianočný hlavný trhy na Františkánskom a Hlavnom námestí sa oficiálne začali v piatok 22. novembra o piatej podvečer. Ak sa tam vyberieš, konečne budeš môcť zaplatiť za jedlo či pitie kartou, čo v minulosti nebolo možné. Skvelou správou je aj zavedenie konceptu „zero waste“ a vytvorenie protipožiarnej asistenčnej hliadky počas celého trvania vianočného Hlavného trhu.

Odporúčané
Byty za milióny €. 5 bratislavských nehnuteľností, v ktorých slovíčko luxus nadobúda nový rozmer  Byty za milióny €. 5 bratislavských nehnuteľností, v ktorých slovíčko luxus nadobúda nový rozmer 19. novembra 2019, 9:00

Minulý rok totiž počas vianočných trhov na Hlavnom námestí vypukol požiar. Budova dodnes nie je úplne fit, stále sa na nej pracuje. Nehnuteľnosť je síce zakrytá, no prerábanie si nevšimne len málokto. Je teda dobrá správa, že mesto chce tento rok myslieť naozaj na všetko. A poučilo sa.

Skvelý punč, chutné jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde
Skvelý punč, chutné jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde Zdroj: Vladimír Mičuda/REFRESHER

My sme prišli na trhy na Hlavnom námestí ešte pred oficiálnym otvorením. Všetky stánky už fungovali a ľuďom predávali rôzne klasické dobroty.  Ľudia sa už motali pomedzi stánky a nasávali počiatočnú vianočnú atmosféru.

Rozhodli sme sa platbu kartou otestovať. Ako prvú sme si vybrali cigánsku v náhodnom stánku, no nanešťastie sa nám nepodarilo zaplatiť kartou. „Máme s tým nejaké problémy, ale čoskoro to snáď bude fungovať,“ povedala nám pani, keď sme chceli zaplatiť. V ostatných stánkoch, ktoré sme v ten deň navštívili, už všetko fungovalo tak, ako malo. Platenie odsýpalo a obslúžili nás prakticky ihneď. 

Z každej platby pôjde v rámci akcie Good Pay jeden cent na účet pre združenie Návrat. Návrat bude vďaka vyzbieraným peniazom pomáhať rodinám s nájmom, energiami, zariadením či s rekonštrukciou bývania.

Skvelý punč, chutné jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde
Skvelý punč, chutné jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Skvelý punč, chutné jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde
Skvelý punč, chutné jedlo a vojaci so samopalmi. Bratislavské vianočné trhy sú v plnom prúde Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

S cigánskou v jednej ruke a s včelovinou v druhej sme sa postavili pod prístrešok, kde si môžeš postojačky či posediačky vychutnať jedlo. „Chodím sem každý rok, som zo Starého mesta,“ hovorí dôchodkyňa Janka. „Páči sa mi to tu, bratislavské trhy sú vždy príjemné. Zatiaľ som ochutnala len víno a potom pôjdem domov. Chcela som len vidieť, ako to tu vyzerá,“ vraví nám. Za tie roky vidí, ako sa vianočné trhy v Bratislave menia. „Pokiaľ sa zvyšuje kvalita, nemáme sa prečo sťažovať.“

Na trhy zamierili aj študenti fakulty masmédií Jakub a Daniel. „Stánky sú pekné, páči sa mi to tu. Chýba mi tu už len sneh, bolo by to potom super. Chutilo mi jedlo, varené víno tiež,“ hovorí s úsmevom Jakub. Podobne to vníma aj jeho spolužiak Daniel. Prišli si trhy pozrieť spolu o čosi skôr. Predpokladali totiž, že neskôr bude to na vianočných trhoch bude hlava na hlave. 

Odporúčané
Ako vyzerá bežný deň revízora v Bratislave? Kontrolujú vždy vo dvojiciach, robia audiozáznam a majú so sebou SBS-kára (Rozhovor) Ako vyzerá bežný deň revízora v Bratislave? Kontrolujú vždy vo dvojiciach, robia audiozáznam a majú so sebou SBS-kára (Rozhovor) 12. novembra 2019, 10:11

„Pozitíva sú rozhodne triedenie odpadu, vratné poháre a možnosť platiť kartou. Negatíva to, že som tu videl vojakov so samopalmi. Navyše, čím viac je hodín, tým väčšia je tu tlačenica. Inak podľa mňa pekné trhy, nájdeš všetko, čo chceš. Chutné jedlo, dobré pitie, neľutujem, že som sa tu zastavil,“ vraví Daniel.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 77667 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Prečo na trhy dohliadajú ozbrojení vojaci s policajtmi
  • Ako hlavné mesto zabezpečilo triedenie odpadu
  • Kedy sa začnú trhy plniť tak, že si musíš vystáť rad
  • Prečo trhy na Hviezdoslavovom námestí nie sú zero waste
Domov
Zdieľať
Diskusia