Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
1. apríla 2016 o 15:39
Čas čítania 0:00
Dominik Vetrák

Čo by sa stalo, keby sa Hitler zobudil do multikultúrneho Nemecka v roku 2014? (Recenzia)

FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Už je tu zas! je silným zamyslením sa nad spoločnosťou a jej prehnitosťou, ale i vtipnou komédiou.

Rok 2014, Nemecko je už dávno multikultúrnou krajinou, ktorá sa už vôbec nezhoduje s nacistickou ideológiou. V popredí je pani Merkelová, v televízii chodia nezmyselné relácie a ľudia sa zbláznili. Do takéhoto prostredia sa zobúdza Adolf Hitler po 70 rokoch, počas ktorých bol mŕtvy. Spočiatku je veľmi zmätený, no čoskoro sa dostáva do obrazu, spoznáva dnešné technológie a rozhodne sa využiť situáciu v krajine i v celom svete na svoje znovuzrodenie a začiatok ďalšej politickej kariéry. 

Nie veľmi skúsený režisér, neznámy herec (Oliver Masucci) a nemeckí tvorcovia sa rozhodli, že sfilmujú bestseller Timura Vermesa. Kniha s názvom Er ist wieder da spôsobila veľký rozruch, mnohí sa do nej ale zamilovali. Niečo podobné určite vyvolá aj rovnomenná snímka, ktorú možno vnímať ako paródiu súčasného politického i spoločenského stavu vo svete (no najmä v Nemecku), ako odvážnu komédiu, ktorá si nedáva servítky pred ústa, ale aj ako kritiku národa, dnešných hodnôt, no a v neposlednom rade najmä poukázanie na súčasnú situáciu vo svete zaoberajúcu sa nielen imigrantmi, ale najmä nenávisťou... nenávisťou vo forme, s akou by niekto s rovnakými ambíciami ako Hitler dokázal pracovať.

Čo by sa stalo, keby sa Hitler zobudil do multikultúrneho Nemecka v roku 2014? (Recenzia)
Zdroj: Constantin Film Produktion


Film začína Hitlerovým prebudením uprostred berlínskeho sídliska, následne sme svedkami spoznávania dnešného sveta a politickej, ako i spoločenskej situácie v Nemecku. Postupne si uvedomuje svoju pozíciu i potenciál dnešných technológii, a tak začína vystupovať v televízii ako komik. Nikomu by predsa nenapadlo, že Hitler povstal z ríše mŕtvych a všetci ho teda považujú za veľmi podareného imitátora. Adolf však nemení nič zo svojho presvedčenia a ideológie, ba naopak, na plné hrdlo znovu pokrikuje niektoré zo svojich známych programových hesiel... čomu sa celý svet smeje a neberie ich vážne. Všetci ale dobre vieme, ako to vtedy s Hitlerom a jeho politickou stranou začínalo.

Čo sa týka samotného filmu, neočarí vás réžia, scenár ani pár hluchých miest či dosť pomalý rozbeh. Je škoda, že sa toho neuchopili talentovanejší tvorcovia, určite sa z mnohých aspektov filmu dalo vyťažiť viac, a to vrátane humornej stránky. Smiať sa síce budete skutočne často a skutočne nahlas (čím viac poznáte históriu a ste stotožnený s priebehom dejín a Hitlerovým okolím či politikou, tým viac si snímku užijete), avšak, stále som mal dojem, že mi chýbal výraznejší či provokatívnejší moment, aký by sa určite dal s Hitlerom v roku 2014, vzhľadom na situáciu vo svete, s ľahkosťou vymyslieť. Nemusíte sa však bát, že by to nebolo odvážne a nechutné. Film sa púšťa do veľmi citlivých oblastí a tém nielen v očiach nemeckého národa. Tomu všetkému dopomáha úžasný výkon Olivera Masucciho čoby obávaného vodcu. Nebudem vám nič prezrádzať, po premietaní pochopíte všetky negatíva a pozitíva, ktoré sa tomuto filmu už od jeho uvedenia pripisujú. Nepríjemne ma zarazil fakt, že okoloidúci turisti či obyvatelia Berlína muža prezlečeného za Hitlera zdravili, bozkávali a otvorene k nemu prechovávali sympatie. Ochranka pre herca nebola veľmi potrebná.

Čo by sa stalo, keby sa Hitler zobudil do multikultúrneho Nemecka v roku 2014? (Recenzia)
Zdroj: Constantin Film Produktion

Len ťažko sa píše recenzia na film, v ktorej nechcete zasahovať do politiky či riešiť dôležité problémy, ktoré na nás vykúkajú z každého média celé tie roky, a ktoré sú zároveň niekedy skrytým, niekedy veľmi jasným posolstvom tohto filmu (dosť upriamil moju pozornosť na knihu). Er ist wieder da totiž funguje rovnako dobre ako komédia s podarenými, i keď nevhodnými vtipmi, ako i kritika spoločnosti a do tretice aj sonda do znepokojených a nespokojných občanov v srdci Nemecka. Do kina sa môžete ísť zabaviť, ale taktiež nechať si otvoriť oči. Dnes sa totiž za obvyklé, a nielen že tolerované, ale dokonca prirodzené považujú radikálne akcie a názory poháňané strachom z neznáma či nenávisťou rovnako, ako tomu bolo pred desiatkami rokov. Ale znova sa to opakovať už nemôže, a presne k tomuto bodu cieli po celý čas stopáže aj tento film, hoci je obalený v celkom inom kabátiku. Myšlienka skvelá, no nie celkom dotiahnutá do konca, rovnako ako komediálna zložka. 7/10

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia