V čom všetkom sa seriál odlišuje od reality?
Boli vulgárni, inklinovali k alkoholu, milovali fyzické súboje, kradnutie, no a taktiež si na svoje konto môžu pripísať aj vraždu policajta. Išlo o gang chuligánov s názvom Peaky Blinders, s ktorými si koncom 19. storočia nebolo v Británii radno zahrávať.
Ak si niekto objednal nealkoholické pivo miesto pravého zlatého moku, skončil v nemocnici s prasknutou lebkou. Neskorší tlak polície a novej, viac sofistikovanej vlny zločinu, ich existenciu v priebehu niekoľkých desiatok rokov zatrhol. V čase, kedy začína seriál Peaky Blinders, už pravý gang čoraz viac zoslaboval a bol nahradený zločincami z Birmingham Gang.
Článok obsahuje spoilery zo seriálu Peaky Blinders!
- Kde vznikol mýtus o čapiciach so žiletkami a akými zbraňami Peaky Blinders naozaj bojovali
- Ako sa ľudia pomocou sexu a drog vyhýbali povojnovej realite
- Ako Peaky Blinders napadli muža iba preto, že si objednal nealkoholické pivo
- O hromadnej bitke desiatok členov Peaky Blinders, pri ktorej napadli policajta
- O spore medzi pravým Billym Kimberom a Darbym Sabinim
- O vzťahu fašistu Oswalda Mosleyho k Benitovi Mussolinimu a Adolfovi Hitlerovi, ktorý bol na jeho svadbe
- O tvrdých zásahoch voči komunistom, kedy niektorí aktivisti jednoducho „zmizli“
Bojovali nožíkmi a topánkami s kovovými hrotmi, žiletky však nevyužívali
Spomínaš si ešte, ako sa Shelbyovci zo seriálu Peaky Blinders proti svojim nepriateľom radi oháňali žiletkami umiestnenými v štýlových čapiciach so šiltom? Historik z Birminghamu a autor knihy The Real Peaky Blinders Carl Chinn pre Birmingham Mail povedal, že praví Peaky Blinders niečo takého s vysokou pravdepodobnosťou nikdy nerobili. Správu o podobnom útoku navyše nezaznamenali ani žiadne z dobových novín.
V tomto období mali byť žiletky luxusným materiálom, ktorý sa objavoval u vyššej triedy a nie u obyčajných pouličných gangstrov. Zopár kúskov si, samozrejme, mohli ukradnúť, ale určite nie preto, aby ich používali pri šarvátkach. Tento mýtus má svoj pôvod v knihe Johna Douglasa A Walk Down Summer Lane, odkiaľ sa preniesol do reality, ktorá však bola značne odlišná.
Peaky Blinders mali v skutočnosti útočiť prevažne topánkami s kovovými hrotmi, kameňmi, prackami z opaskov a niekedy aj nožíkmi. Historik Carl Chinn je s dobou a zločineckými aktivitami gangov spojený aj pokrvne. Jeho otec a starý otec boli totiž ilegálnymi bookmakermi.
Zmlátili muža, pretože pil nealkoholické pivo
Skutoční Peaky Blinders boli podľa súdnych záznamov opisovaní ako „vulgárni mladí muži potulujúci sa v uliciach v podnapitom stave, urážajúci a prepadávajúci okoloidúcich“. Medzi ich členov sa svojho času radili aj deti, ako napríklad 13-ročný David Taylor, ktorého uväznili za držanie zbrane.
Birmingham Mail spomína prípad, keď 21-ročného Georgea Eastwooda, v marci roku 1890, napadli iba preto, že začal piť nealkoholické pivo. Po útoku členov Peaky Blinders, pri ktorom agresori mladého muža dokopali a zbili prackami na opaskoch, skončil Eastwood s prasknutou lebkou v nemocnici.
Daily Post udalosť svojho času v tlači popísal ako „vražedný útok“. Za agresívnym napadnutím mali stáť podľa novín Peaky Blinders z birminghamského Small Heath. Po určitom čase polícia vypátrala aj Thomasa Mucklowa, ktorý bol odsúdený na 9 mesiacov nútených prác. Jeho kumpáni však zostali bez trestu.
Člen Peaky Blinders Harry Fowles
Barová bitka s desiatkami gangstrov a vražda policajta
Birmingham Live ďalej spomína hromadnú bitku zaznamenanú Daily Post z 30. októbra roku 1895, kedy sa v bare s názvom Stag and Pheasant dostalo do konfliktu 20 až 30 príslušníkov gangu. Po príchode policajtov mal jedného z nich napadnúť chlapík menom Warner.
K jeho útoku na strážnika Benneta sa pripojil aj 28-ročný James Cuson, ktorý policajta kopol do žalúdka. Warnera odsúdili na 6 mesiacov väzenia a Cusona na 6 týždňov nútených prác. Fyzické násilie voči ruke zákona nebolo ale všetko. V roku 1901 mali totiž členovia Peaky Blinders zavraždiť policajta.
Vo svojej podstate išlo ale iba o obyčajných pouličných bitkárov a zlodejov, ktorí sa nemohli organizovaným druhom sofistikovaného zločinu vôbec rovnať. Podobnosť s prepracovanejšími spôsobmi mafie môžeme badať až u ich následníkov z povojnovej Británie.
Stephen McNickle, ďalší z členov Peaky Blinders
Sex, drogy a hriešne roky po prvej svetovej vojne
Gang Peaky Blinders v seriáli začína od roku 1919, kedy na ich čele stojí vodca Thomas Shelby. Z historického hľadiska však gangstri z Peaky Blinders operovali už po roku 1890, rodina Shelbyovcov je fiktívna a ich dosah určite nebol tak veľký, ako môžeme vidieť v seriáli. V roku 1919, kedy začala prvá séria, už Peaky Blinders takmer úplne stratili na sile. Postava rozhodnej a dominantnej Polly Gray však mohla byť inšpirovaná skutočnými ženami danej doby.
„Teší ma, že matriarchálne silné ženy sú obrovským aspektom v tomto seriáli. Myslím, že väčšina mužov z robotníckej triedy bola vychovaná silnými ženami,“ opísal dobovú situáciu historik. Útek od svojich povinností mali (nielen) ženy podľa tvorcu seriálu Stevena Knighta hľadať v kokaíne, ktorý vtedajší obyvatelia Británie nosievali v malých modrých fľaštičkách.
Obdobie popisované od prvej série Peaky Bliders bolo podľa Stevena Knighta jednoducho šialené. „Približne od roku 1918 do roku 1928 to bolo v Anglicku bláznovstvo. Čistý hedonizmus. Našli by sme v ňom množstvo kokaínu, ópia, tanca a veľa nočného života,“ povedal Knight, ktorý spomínal na mnohé škandály z nočných klubov, kde sa konali obrovské sexuálne orgie. Výsledkom týchto udalostí malo byť narodenie mnohých následne opustených detí.