Podpriemerná architektúra a stavebná kultúra je vraj obrazom stavu našej spoločnosti.
Len pred pár hodinami sme sa dozvedeli, aké sú najlepšie a najkrajšie stavby za rok 2019 podľa Slovenskej komory architektov. Víťazov 18. ročníka prestížnych cien za architektúru CE∙ZA∙AR si môžeš pozrieť v predošlom článku.
Nedá sa nevšimnúť, že na Slovensku, najmä v našom hlavnom meste, sa v posledných rokoch stavia ako o život. Pribúdajúce realitné projekty by mali modernizovať a skrášľovať našu krajinu, no toto pravidlo neplatí vždy.
V priebehu letných mesiacov mala totiž široká verejnosť možnosť nominovať aj také stavby či architektonické počiny, ktoré nie sú práve najestetickejšie a autorom projektov sa skrátka nepodarili.
Za zmienku stojí napríklad zrekonštruovaná a často kritizovaná fasáda bratislavského hotelu Park Inn či extravagantný Hotel Galéria. Anticeny za architektúru BRUTUS vyhlasujú v predvečer prestížnych cien CE∙ZA∙AR. BRUTUS však zaujímajú predovšetkým stavby, ktoré vznikajú z verejných zdrojov.
„Cieľom anticeny za architektúru BRUTUS je ukázať na architektúru a jej autorov a spolutvorcov, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku. Podpriemerná architektúra a stavebná kultúra je obrazom stavu našej spoločnosti,“ tvrdí Zuzana Duchová z BRUTUSu.
Absolútnym víťazom anticeny Brutus za najhoršiu stavbu je tento rok známy a ostro kritizovaný Hotel Park Inn Danube v Bratislave. Medzi ďalšími nominovanými bolo napríklad námestie pred stanicou v Prešove či bratislavské stavby ako Polyfunkčný objekt Apolo 1, PROXENTA Residence, Nemocnica Rázsochy a Istropolis.