Hlavnou príčinou je používanie pesticídov ako neonikotinoidy a fipronil, ktoré sú na území Európskej únie zakázané.
V posledných troch mesiacoch zahynulo na území Brazílie viac ako 500 miliónov včiel. Odborníci tvrdia, že za to môže používanie pesticídov, čo sú chemické prostriedky, ktoré sa v poľnohospodárstve a v lesníctve používajú proti chorobám, škodcom a burine. Informuje o tom kanál BBC.
V najjužnejšom brazílskom štáte Rio Grande do Sul objavili až 400 miliónov mŕtvych včiel. Miestni včelári hlásia masové vymieranie v ďalších štyroch štátoch. Príčinou sú najmä pesticídy ako neonikotinoidy a fipronil, ktoré sú v Európskej únii zakázané.
Situácia nastala po tom, čo brazílsky prezident Jair Bolsonaro povolil používanie rekordných 290 pesticídov, čo je o 27 % viac ako v minulom roku. V roku 2018, kedy sa členské krajiny EÚ dohodli na úplnom skoncovaní s neurotoxickými látkami ako klotianidín, imidakloprid a tiametoxán, ktoré patria do skupiny neonikotinoidov, ich Brazília naopak povolila.
500,000,000 bees died in Brazil this year, with most showing traces of Fipronil, an insecticide banned in the EU and a possible human carcinogen according to US EPA
— Assaad Razzouk (@AssaadRazzouk) August 20, 2019
That’s after President Bolsonaro allowed a record 290 pesticides, up 27% over last yearhttps://t.co/u3I6IxJf5q pic.twitter.com/E7pgvn6hjZ
Ochranári životného prostredia si myslia, že by mali byť tieto pesticídy zakázané, keďže sú pre včely mimoriadne škodlivé. Malí opeľovači kvitnúcich rastlín pritom majú dôležitú úlohu v potravinovom reťazci. Približne jednu tretinu potravín, ktoré ľudia konzumujú, opeľujú najmä včely.
Vo väčšine zahynutých včiel boli zaznamenané aj stopy fipronilu, a teda látky, ktorá je podľa Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) klasifikovaná ako možný ľudský karcinogén. Brazília však aj naďalej používa pesticídy, a to najmä z toho dôvodu, že jej ekonomika je veľmi závislá od poľnohospodárstva v krajine.