Pomaly, ale isto zárobkami dobiehame ostatné členské štáty EÚ.
Väčšina Slovákov si myslí, že naša priemerná mzda je nízka. Iní, predovšetkým zamestnávatelia, zas tvrdia, že platy narastajú rýchlo a naša ekonomika je na tom dobre. Podľa najnovšej analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) sa však dozvedáme, že čiastočne majú pravdu oba tábory.
I keď si mnohí myslia, že sa nachádzame na chvoste EÚ, pravdou zostáva, že pomaly, ale isto zárobkami dobiehame ostatné členské štáty, a tak aj celoeurópsky priemer. Zatiaľ čo v roku 2010 náklady práce na zamestnanca boli u nás boli na úrovni 37 percent, minulý rok sme dokázali postúpiť až na hodnotu 42 percent.
„Na Slovensku sa ročne vyrobia tovary a služby v hodnote 90,2 miliardy eur, z čoho 41 percent pripadne na mzdy zamestnancov. V starých členských krajinách dosahuje tento podiel 48 percent, zatiaľ čo v Nemecku 52 percent,“ tvrdí Alexander Karšay, autor analýzy.
Porovnanie zárobkov Slovákov a zamestnancov v iných krajinách EÚ
Na Slovensku vzrástli jednotkové náklady práce za posledných osem rokov takmer o 14 percent. V porovnaní s ostatnými štátmi v strednej a východnej Európe sa nachádzame približne uprostred.
„Ak by sme analyzovali toto rozdelenie aj s prihliadnutím na produktivitu práce, čiže ako podiel nákladov práce na zamestnanca na nominálnej produktivite na osobu, tak jedna zamestnaná osoba vyrobí v SR statky a služby v priemernej hodnote 37,3-tisíc eur ročne, z čoho 47 percent tvoria náklady na priemerného zamestnanca,“ hovorí Karšay.
Rozdiely medzi jednotlivými krajinami EÚ však nie sú diametrálne odlišné a takmer všetky členské krajiny sa nachádzajú niekde medzi 45 až 60 percentami, rovnako ako Slovensko.