Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. júla 2019, 13:02
Čas čítania 0:00
Lucia Čakyová

Programátorka Ivana: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana. Ja im do tejto normy nesedím (Rozhovor)

Programátorka Ivana: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana. Ja im do tejto normy nesedím (Rozhovor)
Zdroj: Archív I.Z.
REFRESHER
Uložiť Uložené

Ivka ťa presvedčí o tom, že dievčatá a programovanie idú k sebe.

Aj keď sa situácia u nás pomaly zlepšuje, ženy sú vo svete informačných technológií skôr výnimkou. Dievčatá sú pritom v informatike čoraz viac žiadané. O tom, že programovanie  nie je len práca pre mužov, ťa presvedčí 22-ročná Ivana Zemanovičová.

Ivka sa začala venovať programovaniu na gymnáziu. Po ňom nastúpila na vysokú školu. Rýchlo však zistila, že diplom nepotrebuje. Po pol roku zo školy odišla a programovaniu sa začala venovať naplno. Dnes pracuje pre jednu z top blockchainových spoločností na Slovensku.

Okrem toho mentoruje dievčatá a učí ich programovať. Vo voľnom čase pracuje na ďalších zaujímavých projektoch. Ivku práca jednoducho baví a venuje jej väčšinu svojho času. 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo Ivku na programovaní baví najviac
 • Prečo je vo svete IT tak málo žien
 • S akými predsudkami sa stretáva
 • Či má aj ženské kolegyne
 • Či musí mať človek na programovanie špeciálne vlohy
 • Či pomáhajú kurzy na internete
 • Aké sú najčastejšie chyby u ľudí, ktorí sa učia programovať
 • Ako vyzerá bežný deň programátorky

Ivka, ako si sa dostala k programovaniu?

Prvýkrát som sa k samotnému programovaniu dostala na škole. Bolo to v príme na gymnáziu, keď som mala približne jedenásť rokov. Mali sme predmet, na ktorom sme sa učili základy programovania tým, že sme hovorili korytnačke, ako sa hýbať na simulovanom papieri a pri tom kreslila obrázky. Bol to jediný predmet v škole, pri ktorom sme mohli hneď vidieť výsledok našej práce a to ma na tom naozaj bavilo. Taktiež to bol jediný predmet, kde som si mohla „kresliť“.

Odporúčané
Najmladšia členka Kiskovho tímu: Súdenie druhých ľudí je na Slovensku národným športom (Rozhovor) Najmladšia členka Kiskovho tímu: Súdenie druhých ľudí je na Slovensku národným športom (Rozhovor) 30. januára 2019, 16:20

Programovanie si študovala alebo si samouk?

Prihlásila som sa na FIIT (Fakulta informatiky a informačných technológií). Pár mesiacov predtým, ako som nastúpila, som si našla prácu v IT firme ako junior developer, kde som začala naberať prvé praktické zručnosti. Dovtedy som sa učila cez rôzne online kurzy - Code School, Khan Academy a rôzne iné stránky. Vďaka tejto práci sa mi otvorili oči a zistila som, že študovať na FIIT nechcem. Po pol roku som zo školy odišla a podarilo sa mi dostať na pozíciu full-time programátorky vo firme Vectary.

Ktorý programovací jazyk ovládaš?

Jednoznačne najlepšie ovládam Javascript, ktorý sa používa napríklad na webové stránky, ale ja ho najčastejšie používam na serveri. Následne som mala možnosť sa lepšie oboznámiť s C, C#, Python, Micropython a na maturitu sme sa v škole učili Pascal.

Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor)
Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor) Zdroj: Archív I.Z.
 

Pracuješ pre spoločnosť DECENT, jednej z top blockchainových firiem na Slovensku. Čo je tvojou náplňou práce?

Pozor, priprav sa na veľa desivých slov. Moja práca pozostáva z vytvárania programov, ktoré bežia na serveri (takzvaný back-end) a používajú blockchain DECENTu, ktorý sa nazýva DCore, prípadne iné blockchainy, ako sú Bitcoin alebo Ethereum. Jeden z projektov, na ktorých práve robím, je blockchainový explorer, ktorý umožňuje užívateľom zistiť, aké transakcie prebehli na konkrétnom účte, kto je práve „miner“ a mnoho iného.

Ako si sa dostala k tejto práci?

Náhodou, cez známych. Keďže ma zaujala a tiež som už predtým mala nejaké skúsenosti s blockchainom, tak som sa im ozvala. Prijali ma a som tu veľmi spokojná.

Odporúčané
Majstri Haluškári: Vybudovali streetfoodové impérium zo slovenskej tradície, stretneš ich na festivaloch a snívajú o kolibe (Rozhovor) Majstri Haluškári: Vybudovali streetfoodové impérium zo slovenskej tradície, stretneš ich na festivaloch a snívajú o kolibe (Rozhovor) 24. mája 2018, 16:56

Čo ťa baví na tvojej práci najviac?

Na programovaní ma najviac baví tvoriť. Je to kreatívna práca. Napríklad, keby malo viac ľudí naprogramovať riešenie jedného zadania, kód, ktorý by napísali, bude vždy rozdielny. Taktiež je úžasné mať rôzne počítačové superschopnosti – vedieť si naprogramovať vlastné aplikácie alebo upraviť existujúce. Dostať sa na miesta, kde by sa „obyčajný smrteľník“ nedostal.

Programovanie je vo všeobecnosti vnímané skôr ako mužský odbor. Aj keď zavítaš na FIIT STU, stretneš tam len veľmi málo dievčat. Čím to podľa teba je, že v tomto odbore je tak málo žien?

Problémov je určite viac. Stereotyp a nedostatok role modelov je zrejme najväčším problémom. Dievčatá nevidia programovanie ako niečo, čo je cool. Ja som sama musela prekonať predsudok, že programovanie je len pre chalanov. Samozrejme, že okolie predsudky bude mať, ale rozhodla som sa, že aj napriek tomu to stojí za to.

Asi najčastejšie počúvam, že nevyzerám ako programátorka. Ľudia ma zvyknú podceňovať, neveria mi, že programujem. Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi a nejako im do tejto normy nesedím. Som ale rada, že sa to postupne zlepšuje.

Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor)
Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor) Zdroj: Archív I.Z.

Viem o tebe, že asistuješ dievčatám dostať sa do sveta programovania. Skús opísať našim čitateľom, ako konkrétne im pomáhaš. 

Organizovala som určitú dobu kurzy pre dievčatá, kde sme sa spolu učili programovať. Momentálne sa venujem skôr mentorovaniu a začala som spoluprácu s Aj Ty v IT, kde budem tiež učiť dievčatá programovať.

Odporúčané
Nahé fotky mohol Slovenkám z Messengeru ukradnúť aj malware. Musíte si dávať pozor, kam klikáte, hovorí expert z ESET-u Nahé fotky mohol Slovenkám z Messengeru ukradnúť aj malware. Musíte si dávať pozor, kam klikáte, hovorí expert z ESET-u 13. júla 2019, 15:37

Máš aj ženské kolegyne alebo sa pohybuješ v čisto mužskom kolektíve?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 67323 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Aké vlastnosti by mal mať dobrý programátor
 • Ako vyzerá Ivanin bežný pracovný deň
 • Či preferuje Android alebo iPhone
 • Kde vidí svoju budúcnosť
 • Čím ženy obohacujú svet informačných technológií
Domov
Zdieľať
Diskusia