Desivé zviera môže byť veľké aj vyše 8 metrov.
Hlboko pod morskou hladinou žije množstvo živočíchov, ktoré sa ešte ľudstvu ani neukázali a môžeme len hádať, aké monštrá sa tam v skutočnosti nachádzajú. Na miestach, kde už slnečné lúče nedočiahnu, približne 2 500 metrov pod hladinou, objavili vedci žraloka sivého (Hexanchus griseus) a doteraz mu veľmi nerozumejú, píše Science Alert.
Aby mali vedci čo najväčšiu šancu porozumieť žralokovi a odhaliť jeho klasické návyky, rozhodli sa ho nevytiahnuť na povrch, čo by ho mohlo dezorientovať, no ponorili sa za ním v špeciálnej ponorke, pričom sa 4 dni jedného snažili zasiahnuť špeciálnym monitorovacím zariadením.
More footage of six-gill at 528 meters from inside the sub last saturday. This sequence was taken by Lee Frey, our multi-talented sub pilot/engineer/inventor who designed the solenoid triggered spear guns for sub-based tagging. Thanks again to the entire OceanX team. Amazing.. pic.twitter.com/hnW4hQLhm7
— Gavin Naylor (@gavinnaylor) July 2, 2019
Najväčším prekvapením pri morskom monštre je skutočnosť, že ide prakticky o prehistorické zviera. Ak žraloka porovnáme s fosíliami z jury, nedošlo takmer k žiadnej zmene. Jediným možným vysvetlením je, že žralok je tak efektívne a perfektne „postavený“, že žiadna zmena nie je vôbec nutná, a preto sa za posledných 200 miliónov rokov ani neudiala.
V hĺbke 2 500 metrov pod morom nemajú žraloky veľa príležitostí nájsť potrebné jedlo, preto sa pod rúškom noci presúvajú do plytkejších vôd. Tam sa snažia uloviť slabšie morské živočíchy alebo si pochutnávajú na zdochlinách na dne mora. Jeden žralok sa dožije približne toľko, čo človek – až 80 rokov.
Čo je však najznepokojujúcejšie, žralok má svetielkujúce oči, čo mu dáva výzor ako z hororu. Dlhý je až 8 metrov a má 6 plutiev, pričom bežné žraloky majú len 5.
A blow-by-blow of our evening as we took our (literal) last shot at tagging an animal from a submersible for the first time ever. First, the setup... pic.twitter.com/uiAeSWqEnP
— OceanX (@oceanx) July 1, 2019