Fotograf, potápač a milovník prírody Richard Jaroněk nám vysvetlil, čo hľadať za útokom žraloka v Egypte, ako sa zachovať, keď sa objaví vedľa teba, a prečo by žralok radšej hryzol do väčšieho množstva tuku.
„Ak sú vedľa seba štíhly človek a 150-kilový človek, tak keď žralok pôjde do rizika a hryzne, hryzne do väčšej zásoby tuku. To je možno taká úsmevná motivácia na sezónu, prečo zhodiť pár kíl. Je to založené na faktickom správaní žralokov vo vode, ale takýmto štýlom lovia zvieratá, nie ľudí,“ hovorí s úsmevom expert na žraloky, fotograf a potápač Richard Jaroněk, ktorý si z vody za svoju kariéru odniesol už tri pohryznutia žralokmi.
V reakcii na najnovšie smrteľné útoky žralokov v Egypte konštatuje, že aj keď ide o tragédiu, väčšie nebezpečenstvo človeku hrozí pri bežnej jazde na diaľnici. Upozorňuje však, že v Egypte, ale aj vo viacerých obľúbených exotických destináciách slovenských dovolenkárov sa vyskytuje obrovský počet žralokov. Netreba sa však báť, treba len zostať v strehu.
Jaroněk nám vysvetlil, ako sa správať v prípade, ak si vo vode a zbadáš pri sebe plávajúceho žraloka, ale aj to, ako si žralok vyberá svoje potenciálne obete a ako vyzerá „testovací záhryz“ žraloka, ktorý zistí, že hryzol do človeka a toto mäso nepozná ani mu nechutí.
Aj tento rozhovor reagujúci na aktuálnu tému útoku žraloka v Egypte sme ti mohli priniesť vďaka podpore našich čitateľov. Neobmedzený prístup k všetkým zamknutým článkom môžeš získať aj ty, ak sa k pridáš do klubu Refresher+.
Video z Egypta, na ktorom žralok napadol a zabil turistku, videli tisíce Slovákov. Treba sa teraz začať báť ísť na dovolenku?
Nie, určite sa netreba báť. Sú to, samozrejme, tragické udalosti, ktoré sa odohrávajú, historicky sa odohrávali a budú sa odohrávať naďalej, pokiaľ budeme vo vode. Smrteľných útokov žraloka sa podľa štatistík za posledných 30 rokov stane okolo päť ročne spolu so 60 či 70 zraneniami.
Ak to poviem hlúpo, tak to nie je žiadna mimoriadna udalosť, je to bežné a stáva sa to, pretože sa pohybujeme na miestach, kde sa žraloky prirodzene vyskytujú. Keď šoférujete auto na diaľnici, štatisticky sa na diaľnici môže tragédia stať oveľa rýchlejšie ako to, že by vás vo vode napadol žralok.
Útok žraloka sa stal v Egypte. Znamená to, že by si dovolenkári mali rozmyslieť, či ísť do Egypta alebo radšej toto leto zvoliť inú destináciu?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo je v Egypte obrovské množstvo žralokov a koľko z nich je nebezpečných.
- V ktorej exotickej destinácii populárnej medzi Slovákmi sú žraloky takmer všade.
- Či sa treba žralokov báť na dovolenke v Chorvátsku, kde ich už tiež videli.
- Čo by si v žiadnom prípade nemal robiť, keď k tebe začne plávať žralok.
- Prečo môže byť nebezpečné plávať s hodinkami či vo výrazných plavkách.
- Že žralok si medzi štíhlym a 150-kilovým plavcom vždy vyberie obéznejšieho.
- Či sa žraloka naozaj oplatí udrieť po nose ako vo filmoch a aké triky fungujú.
- Ako došlo k tomu, že on sám už zažil tri pohryznutia žralokom a stále žije.