Doktorovi došla trpezlivosť.
Slovenské zdravotníctvo neprežíva najlepšie obdobie a jednému z doktorov došla trpezlivosť. Zomri zverejnili správu jedného z nich.
Nedávno sme ťa informovali o tom, ako v jednej z našich nemocníc operovali pacientovi zlé koleno. Následne prišiel ďalší kuriózny prípad, mužovi vytrhli zlý zub. Potom umrel pacient po nesprávne podanej transfúzii krvi. Celé to podčiarkli fámy z prostredia vrcholnej politiky – náš expremiér sa šiel údajne liečiť do Izraela. Vedenie strany to však poprelo.
Nik si nás nezastane? Pýta sa doktor
Zo všetkých strán hejt, nadávky a osočovanie. Schytávajú to predovšetkým ľudia, ktorí v nemocnici pracujú. Málokto si však uvedomuje, že práve vďaka nim, vytrvalcom na nekonečnej trati, zdravotníctvo zatiaľ nezažilo kolaps. Ak by to vzdali aj tí poslední z posledných, mohli by sme to tu rovno zabaliť.
To si však veľa ľudí neuvedomuje a jednému z doktorov došla trpezlivosť. Satirická facebooková stránka Zomri zverejnila „spoveď“ jedného z nich. Unavuje ho, že ich ľudia démonizujú a nevážia si ich robotu. „Nikto si nás nezastane?“ pýta sa rozhorčený doktor, ktorého meno stránka nezverejnila.
„Reálne ľutujem, že som pred mesiacom neodišiel robiť k súkromníkovi s 13. a 14. platom a zaplatenými kurzami. Namiesto toho robím za 1 600 eur,“ pokračuje muž. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že zarába na slovenské pomery slušne, nie je to celkom tak. „Jasné, je to dvojnásobok priemernej mzdy. Ale za akú cenu? Operovať 2 až 12 zákrokov priamo ohrozujúcich život pacienta v podmienkach na úrovni lepšej vojnovej chirurgie.“
Vysvetľuje, že medializované prípady sú istým spôsobom prifarbené. Na transfúziu krvi podľa neho pacient neumrel, umrel až 6 týždňov po nej. Tvrdí, že pacient bol alkoholik, zlyhávali mu orgány a prišiel do nemocnice žltý. Taktiež sa mu nepozdáva prípad s kolenom. „75-ročný človek má artrózu na jednom kolene a to druhé si myslíte, že je absolútne zdravé?“ obhajuje zákrok. Keďže si doktori nevšimli, že operujú zlé koleno, muselo byť taktiež v zhoršenom stave.
Robí aj do polnoci
Za jeho prácu mu ľudia neďakujú, aj keď zachraňuje životy. O to viac ho hnevá, keď sa objaví takáto paušálna kritika a výsmechy na adresu slovenských doktorov. „Operoval som 6-mesačné deti, ktoré matkám spadli z rúk. Mali život ohrozujúce krvácanie a ani jedna nepovedala ďakujem, keď prišli vybrať stehy.“
Doktor pracuje často aj do 23:30 a pomáha, komu sa dá. Uvedomuje si, že pokiaľ pacient nemá nádor, ktorý ohrozuje život, čakacia doba je aj pol roka. „Prispôsobujem sa. Ľudia si však nevedia zapamätať ani moje priezvisko.“
Celú správu zakončuje tým, že keď sa chce dodatočne vzdelávať, nik mu to neuhradí. Práve naopak, musí si už z tak drahého kurzu ešte aj zaplatiť daň. „Slovensko je jediná krajina na svete, kde musíte platiť dane z vlastného vzdelávania.“