Aj tento rok sme si posvietili na 15 najzaujímavejších snímok z filmového festivalu v Cannes, ktoré nás oslovili témou, hereckým obsadením a pozitívnymi reakciami.
72. ročník najprestížnejšieho medzinárodného filmového festivalu otvoril svoje brány 14. mája na francúzskom pobreží v Cannes. Prehliadku tých najrôznorodejších filmov nielen z Európy, ale aj zo zvyšku sveta, mohli návštevníci, kritici a samotní účinkujúci obdivovať do 25. mája.
Medzinárodná porota sa skladala zo štyroch mužov a štyroch žien z filmového priemyslu a predsedom poroty sa stal mexický režisér Alejandro González Iñárritu. Na červenom koberci otvoril ceremoniál v spoločnosti ostatných členov – herečky Elle Fanning, režisérov Pawla Pawlikowského a Yorgosa Lanthimosa, talianskej režisérky Alice Rohrwacher, senegalskej herečky Maimouna N’Diaye, režisérky Kelly Reichardt, scenáristu a režiséra Robina Campilla a komiksového umelca Enkiho Bilala.
Prezidentkou poroty Un Certain Regard sa stala libanonská režisérka Nadine Labiki, ktorá si pred rokom odniesla Jury Prize za film Capharnaüm. Minulý ročník sprevádzali tzv. rendez-vous, stretnutia s významnými osobnosťami filmu, ktoré sa uskutočnili počas festivalu. Tentokrát prišli porozprávať o svojej práci a kariére – Sylvester Stallone, Zhang Ziyi, Nicolas Winding Refn a Alain Delon.
83-ročný francúzsky herec Alain Delon sa neprišiel iba porozprávať s návštevníkmi o hereckých skúsenostiach, ale prevzal si aj Zlatú palmu za celoživotné dielo. Zaradil sa tak k významným osobnostiam kinematografie a držiteľom tejto ceny, akými sú Clint Eastwood, Jane Fonda alebo Jean-Paul Belmondo.
V rámci Cannes prebehli premiéry nesúťažných projektov, ako Rocketman, dokument Diego Maradona alebo seriál Too Old to Die Young. Počas premiéry argentínskeho dokumentu Let it Be Law prichádzali ženy na červený koberec so zelenými vreckovkami, ktorými protestovali proti odmietnutiu zákona na legalizovanie potratov. Pokračovali tak v protestoch, ktoré započali v uliciach Buenos Aires.
Festival sa niesol v znamení filmu a zážitku zo sledovania v kinosále. Na tlačovej konferencii narážal prezident poroty Iñárritu na streamovaciu spoločnosť Netflix, ktorá bojkotuje zmenu pravidiel súťaže. Iñárritu sa k tomu vyjadril aj pred festivalom so slovami, že skutočne verí v oslobodzujúcu a ľudskú silu kinematografie. Nič sa nevyrovná zážitku z kina.
The Dead Don't Die
Režisér Jim Jarmusch odštartoval festivalový ceremoniál hororovou komédiou The Dead Don't Die spolu so svojou hereckou posádkou v zložení – Bill Murray, Tilda Swinton, Adam Driver, Chloe Sevigny a Selena Gomez. Jasmusch sa naposledy zúčastnil súťaže v roku 2016 s drámou Paterson, ale z Cannes odchádzal bez ceny.
V zaspatom mestečku Centerville sa začínajú diať čudné veci. Séria nezvyčajných udalostí vyvoláva medzi obyvateľmi paniku a čo je najhoršie, mŕtvi sa prebúdzajú k životu a vyliezajú zo svojich hrobov. Nebezpečnú situáciu vezme do svojich rúk partia miestnych policajtov, ktorá sa chystá zatočiť s krvilačnými zombíkmi a zachrániť mesto pred blížiacou sa katastrofou.
Dolor y Gloria (Pain and Glory)
Španielsky režisér Salvador Mallo (Banderas) prežíva úpadok svojej filmovej kariéry a vyrovnáva sa s bolestivou minulosťou. Prevedie nás detstvom v 60. rokoch, kedy sa s rodinou sťahoval do Valencie. Spomína na prvú lásku v Madride v 80. rokoch, ktorá sa napriek intenzite skončila bolestivým rozchodom.
Salvador nachádzal útechu v písaní scenárov, ktoré mu prinášali akúsi terapiu, avšak sláva mu nepomohla zabudnúť na minulosť. Dostihla ho nepríjemná realita, s ktorou sa musí vyrovnať, ak sa chce zbaviť pocitu prázdnoty, opäť tvoriť filmy a žiť naplno.
Režisér Pedro Almodóvar opäť vsadil na svoju múzu Penélope Cruz a herecké obsadenie doplnil o ďalšieho španielskeho herca Antonia Banderasa, s ktorým nadviazal už v poradí ôsmu spoluprácu. Banderas očaril svojim výkonom aj porotu, ktorá ho ocenila soškou za najlepšieho herca.
Les Misérables
Stéphane sa po návrate z Cherbourgu pripojil k brigáde bojujúcej proti kriminalite. Zoznámi sa s Chrisom a Gwadom, ktorí občas využívajú zvláštne metódy. Veľmi rýchlo odhalí napätie medzi rôznymi skupinami v parížskej štvrti Montfermeil. Situácia sa začne vymykať z rúk, keď ich pri jednom výsluchu nafilmuje dron.
Snímka nesie rovnaký názov ako slávne knižné dielo Victora Huga (Bedári), pretože časť knihy sa odohráva na predmestí Montfermeil, kde vyrastal aj režisér Ladj Ly. Inšpiráciu nachádzal vo vlastnom živote, vo francúzskych nepokojoch a v rabovaní v uliciach. Dráma Les Misérables si z festivalu odniesla Jury Prize (Ex Aequo) a ty ju uvidíš na Be2Can.
Rocketman
Jednou z najočakávanejších premiér celého festivalu bola biografická dráma o zrode slávnej hudobnej hviezdy menom Elton John. Na červenom koberci sa premával aj samotný Elton v čiernom saku s trblietavým nápisom na chrbte, ktorý niesol názov filmu Rocketman.
Epická muzikálna dráma nám predvedie ako sa z plachého anglického klaviristu Reginalda Dwighta stane jedna z najznámejších popových ikon hudobného sveta. V tomto inšpiratívnom príbehu odznejú najznámejšie Eltonove skladby a posvietime si bližšie na vzťahové problémy.
Režisér a herec Dexter Fletcher obsadil do role speváckej legendy Brita Tarona Egertona, s ktorým v minulosti pracoval na filme Eddie the Eagle. Po premiére Rocketmana diváci vstali zo svojich sedadiel a za obrovského potlesku dojali Egertona k slzám.
Sorry We Missed You
82-ročný britský režisér Ken Loach a držiteľ dvoch cien Zlatej Palmy sa po úspechu z roku 2016 (I, Daniel Blake) opäť vrátil do Cannes predstaviť drámu o anglickej rodine, ktorá sa snaží vyhrabať z finančných problémov.
Film sa točí okolo Ricka a jeho rodiny, ktorú poznačila finančná kríza z roku 2008. Ricky skáče z práce do práce, zatiaľ čo jeho manželka Abby opatruje starých ľudí. Keď sa Rickymu naskytne príležitosť pracovať ako vodič a doručovateľ zásielok, celá rodina je nútená sa prispôsobiť modernému svetu Anglicka.
Loachov verný scenárista Paul Laverty dostal za úlohu pobehať krížom krážom celé Škótsko v dodávke, aby zozbieral príbehy vodičov doručovateľov. Výsledkom je srdcervúci príbeh o sile rodiny, ktorý si vychutnáš na festivale Be2Can.
Portrait de la jeune fille en feu (Portrait of a Lady on Fire)
Historická dráma Portrait of a Lady on Fire sa rozprestiera v 18. storočí vo Francúzku, kde je maliarka Marianne poverená vytvorením svadobného portrétu mladej dámy Héloïse, ktorá práve opustila ženský kláštor. Vo dne ju Marianne pozoruje a v noci tajne maľuje jej portrét, pretože tvrdohlavá Héloïse by s tým nikdy nesúhlasila.
Režisérka a scenáristka Céline Sciamma vložila do ľúbostného príbehu intímny aspekt, pričom nevynechala romantické prechádzky, dlhé pohľady a dôverné rozhovory. Céline Sciamma si zo záverečného ceremoniálu prevzala cenu za najlepší scenár.
Port Authority
Dráma Port Authority nás prenesie do New Yorku na tanečnú scénu tzv. „ballroom scene“ k mladému Paulovi, ktorý sa zahľadí do tanečnice Wye. Potom, čo ju vypátra, Wye ho zavedie do ballroom komunity medzi členov LGBTQ subkultúry a do svojho domu. Keď si Paul uvedomí, že Wye je transexuálka, je nútený čeliť vlastným citom a sociálnym tlakom, ktoré sa usilujú pretrhnúť ich puto.
Režisérka a scenáristka Danielle Lessovitz sa pohrávala s myšlienkou na milostný príbeh, ale konečnú ideu našla až na jednom bále v New Yorku, kde sa jej naskytol pohľad na úchvatné tanečné predstavenia. Výsledkom je prvý celovečerný film, ktorý sa prebojoval do sekcie Un Certain Regard.
A Hidden Life
Režisér Terrenc Malick zožal úspech v roku 1979, kedy si z Cannes odniesol cenu za najlepšieho režiséra (Days of Heaven) a v roku 2011 ho porota ocenila Zlatou palmou za film Strom života. Na 72. ročník prišiel predstaviť biografickú vojnovú drámu A Hidden Life o mužovi, ktorý odmietol bojovať za nacistov v druhej svetovej vojne.
Príbeh nás zavedie do rakúskej dedinky Sankt Radegund k farmárovi Franzovi Jägerstätterovi a jeho rodine. Keď v roku 1938 prišli do obce nemeckí vojaci, Franz bol jediným mužom, ktorý sa odmietol podvoliť vojenskej službe za nacistické Nemecko. Tento odvážny čin ho doviedol k tomu, že ho odsúdili za zradu a popravili. Aby mohol Franz pokračovať v boji za slobodu, čerpal silu zo svojej viery a lásky k rodine.
The Lighthouse
Režisér Robert Eggers sa dostal do povedomia filmového publika mysterióznym hororom The VVitch: A New-England Folktale. Do Cannes prišiel spolu s Robertom Pattinsonom a Willemom Dafoeom ponúknuť divákom nový fantasy horor The Lighthouse.
Príbeh sa odohráva v roku 1890 na pustom tajomnom ostrove v Novom Anglicku, kde sa starý správca a jeho asistent spoločne starajú o maják. Na dvoch mužov, ktorí sú odrezaní od sveta, dolieha osamelosť ostrova a postupom času ich privádza do šialenstva.
Čiernobiela snímka natočená na 35 milimetrový film sa premietala v rámci nezávislej sekcie the Directors‘ Fortnight. Prvé reakcie publika sa zhodujú na tom, že The Lighthouse je desivá psychodráma s vynikajúcimi hercami. Medzinárodná federácia filmových kritikov ho vyhlásila za najlepší film a udelila mu cenu kritikov.
Frankie
Slávna francúzska herečka Frankie sa dozvie, že jej ostáva len pár mesiacov života. Rozhodne sa pozvať celú rodinu na poslednú dovolenku v historickom portugalskom mestečku Sintra, ktorá bude pre všetkých veľmi smutným rodinným stretnutím.
Pri tvorbe scenára sa režisér Ira Sachs inšpiroval vlastnými skúsenosťami so smrťou spred piatich rokov. V hlavnej úlohe Frankie sa predstaví francúzska herečka Isabelle Huppert a spoločnosť jej budú robiť Brendan Gleeson, Marisa Tomei alebo Greg Kinnear.
Gisaengchung (Parasite)
V štvorčlennej rodine Ki-taek sú si všetci blízki, ale nezamestnaní. Syna Ki-woo odporúča jeho priateľ a študent na prestížnej univerzite, na dobre platenú prácu učiteľa angličtiny, ktorá by mu mohla zaistiť pravidelný príjem.
Celá família je plná očakávaní už vo chvíli, keď sa Ki-woo vyberie na pohovor do honosného príbytku majiteľa globálnej IT firmy pána Parka a jeho rodiny. Po kontakte medzi dvomi rodinami nasleduje nezastaviteľný reťazec nešťastných udalostí, ktoré na všetkých zanechajú následky.
Kórejský režisér Bong Joon-Ho (Okja) poukazuje na nerovnosti medzi dvomi spoločenskými triedami a zamýšľa sa nad svetom okolo nás. Porota bola zo snímky nadšená a nakoniec jej udelila Zlatú palmu.
Matthias et Maxime (Matthias and Maxime)
Režisér a herec Xavier Dolan sa na festivale objavuje pomerne často. V roku 2015 zasadol do medzinárodnej poroty a o rok neskôr získal za film Juste la fin du monde (Je to len koniec sveta) dve ceny. Tentoraz prišiel zabojovať o Zlatú palmu s drámou Matthias and Maxime, v ktorej si zahral jednu z hlavných postáv.
Dvaja najlepší priatelia z detstva dostanú ponuku bozkávať sa pred kamerou na účely študentského filmu. Čoskoro sa ukáže pretrvávajúca pochybnosť, ktorá konfrontuje oboch mužov s ich preferenciami, ohrozuje bratstvo v ich sociálnom kruhu a mení ich životy.
Xavier si na svoj nový projekt zavolal skupinku talentovaných priateľov a hercov, ktorých dobre pozná. Po premiére filmu sa neobránil slzám a spomínal na jeho prvé zážitky z Cannes, kedy ako 20-ročný predstavil svoj režisérky debut I Killed My Mother.
Sibyl
Prepracovaná psychoterapeutka Sibyl si zaumienila, že sa vráti k svojej niekdajšej vášni, k písaniu. Keď k nej začne chodiť nová pacientka, mladá herečka Margot, nachádza v nej zdroj inšpirácie. Fascinovaná a posadnutá krásnou Margot sa čoraz viac pletie do herečkinho búrlivého života, ktorý oživuje jej prchavé spomienky na minulosť.
Francúzska režisérka Justine Triet obohatila festival o portrét ženy zmietanej emóciami a úzkosťami. V dramédii Sibyl uvidíme, ako sa psychoterapeutka nadchne pre písanie románu po tom, čo jej skríži cestu očarujúca Margot a vtiahne ju do svojho dramatického a ľúbostného života.
Le jeune Ahmed (Young Ahmed)
V súčasnom Belgicku žije 13-ročný Ahmed, ktorý je podnecovaný islamskou vierou k vražde svojej učiteľky. Islamský imám Youssouf ho láka do svojej mešity, kde sa zapletie do náboženského fanatizmu. Ahmed zaslepený puritánskymi ideálmi sa odstriháva od svojej rodiny a odmieta akúkoľvek pomoc.
Bratia Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne sa ponorili do citlivej témy islamského radikalizmu, ktorú premietli do mladého moslima, presvedčeného o svojom poslaní. Belgická dráma chytila za srdce aj porotu a tá im uštedrila cenu za najlepšieho režiséra. Young Ahmed zavíta aj do našich kín v rámci festivalu Be2Can.
Once Upon a Time in Hollywood
Vrátime sa v čase do Los Angeles roku 1969 k televíznej westernovej hviezde Rickovi Daltonovi a jeho dlhoročnému kaskadérovi Cliffovi Boothovi. Dalton žije vedľa tehotnej herečky Sharon Tate, ktorá bola neskôr zavraždená stúpencami Charlesa Masona. Režisér oživuje čaro Hollywoodu neskorých 60. rokov žiarivými farbami, kostýmami a popkultúrnymi odkazmi.
Quentin Tarantino sa vrátil do Cannes po 10 rokoch, kedy naposledy súťažil o Zlatú palmu s Nehanebnými bastardmi. Diváci a kritici sa najviac tešili na premiéru Once Upon a Time in Hollywood a hlavné hviezdy filmu Leonarda Dicapria, Brada Pitta a Margot Robbie. Prvé recenzie z Cannes sú novému projektu pozitívne naklonené a my sa o tom presvedčíme začiatkom augusta tohto roka.
72. ročník filmového festivalu v Cannes je úspešne za nami a ty sa už teraz môžeš tešiť na kinematografické poklady, ktoré ti prinesie napríklad festival Be2Can. Filmy v Cannes obohacujú divákov o jedinečné zážitky, na ktoré len tak skoro nezabudneš.