Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. mája 2019, 11:09
Čas čítania 0:00
Matúš Moravčík

Pri skladacích telefónoch to nekončí. Lenovo predstavilo laptop so skladacou konštrukciou

Pri skladacích telefónoch to nekončí. Lenovo predstavilo laptop so skladacou konštrukciou
Zdroj: Lenovo
TECH LENOVO
Uložiť Uložené

Elektronika okolo nás bude čoraz flexibilnejšia. A netýka sa to iba smartfónov.

V priebehu tohto roka sme sa dočkali dvoch nových skladacích smartfónov, ktoré sú označované za pionierov novej éry mobilného priemyslu. Flexibilné displeje nebudú však iba súčasťou telefónov, ale aj iných typov spotrebnej elektroniky vrátane laptopov. Jeden taký vyvinula a zároveň už i vyrobila spoločnosť Lenovo.

Novinku, ktorá zatiaľ nemá oficiálny názov, možno ohýbať ako kus papiera. Keď tak používateľ spraví, v momente pretransformuje 13,3-palcový (4:3) tablet na prenosný počítač s digitálnou klávesnicou a 9,6-palcovou obrazovkou (3:2). O zobrazovanie sa stará krásny OLED panel a jemné 2K rozlíšenie, takže si na svoje prídu aj náročnejší jedinci. A platí to i o výdrži. Plne nabitá batéria by mala podľa dostupných informácií vydržať jeden celý deň.

Pri skladacích telefónoch to nekončí. Lenovo vyrobilo laptop so skladacou konštrukciou
Pri skladacích telefónoch to nekončí. Lenovo vyrobilo laptop so skladacou konštrukciou Zdroj: Lenovo

Ako informuje web The Verge, zatiaľ máme česť s nedokončeným prototypom. Niektorí technologickí novinári si ho ale už stihli vyskúšať na vlastnej koži. Vývoj vraj trval tri roky a čo sa týka predaja, hodlajú s ním začať v priebehu nadchádzajúceho roka. Nič bližšie momentálne nevieme. Iba to, že bude súčasťou modelového radu ThinkPad X1. Preto prešiel cez náročnú certifikáciu podľa vojenského štandardu MIL-STD-810G.

Skladací laptop od Lenovo po dizajnovej stránke príliš nevyniká. Na obrázkoch či videu priamo od výrobcu je príležitosť vidieť hrubé rámiky okolo flexibiného displeja, ktoré nie sú z vizuálneho uhla pohľadu príliš očarujúce. Do príchodu finálnej verzie sa toho však môže ešte dosť zmeniť, čiže netreba robiť unáhlené závery.

Domov
Zdieľať
Diskusia