Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 8. 4. 2020 meniny má Albert

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
2
František Kulhánek
2. jún 2019, 10:26
Čas čítania: 4:12

Čo spôsobuje, že sú slávni a bohatí ľudia nešťastní a páchajú samovraždy?

Čo tvorí skutočné štastie, ak to nie sú penaize ani sláva?

František Kulhánek
2. jún 2019, 10:26
Čas čítania: 4:12
Čo spôsobuje, že sú slávni a bohatí ľudia nešťastní a páchajú samovraždy?
Zdroj: Public Domain
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mnohí ľudia sa naháňajú za peniazmi a úspechom v domnienke, že ak ich dosiahnu, budú skutočne šťastní. Bolo by to celkom logické. Teraz nemám peniaze a zatiaľ nič neznamenám – nemôžem si zaobstarať veci, ktoré by som chcel, nemôžem cestovať, kam by som chcel, nemôžem spávať, s kým by som chcel.

 

Ak budem mať postavenie a plný účet, všetko toto si budem môcť dovoliť. To je síce pravda, no treba si uvedomiť, že my ako ľudský druh budeme vždy nespokojní. Radosť z úspechu a peňazí vydrží len určitý okamih. Vlastnosť neustálej nespokojnosti je v nás hlboko geneticky a evolučne zakorenená a má jasný zmysel – stále napredovať a posúvať sa.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Presne toto sa však vo veľkom práve tým spoločensky vysokopostaveným. Kopa peňazí, drahé autá, honosné domy, luxusné dovolenky a krásne ženy (alebo muži) po istom čase stratia svoje čaro a výnimočnosť. Ak bude každý deň výnimočný, logicky nebude žiadny deň výnimočný.

 

Ak chodí niekto raz ročne na dovolenku, je to pre neho úžasný pocit oslobodenia, prečistenia mysle a radosť z objavovania niečoho nového. Neustále navštevovanie svetových destinácií už ale toľko radosti neprinesie. Zo začiatku samozrejme áno. Po čase sa však toto kúzlo vytratí.

 

Obrovskú pozornosť na tému samovrážd a depresie u vysokopostavených osobností prilákali v USA tragické udalosti svetoznámeho amerického šéfkuchára Anthonyho Bourdaina a módnej návrhárky Kate Spade. Zatiaľ čo 5. júna 2018 otriasla americkou verejnosťou smrť módnej návrhárky Kate Spade, ktorej bezvládne telo bolo nájdené v jej byte na Park Avenue, iba o 3 dni neskôr stihol podobný osud aj Anthonyho Bourdaina, ktorý bol nájdený mŕtvy v hotelovej izbe vo Francúzsku.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Psychoterapeutka Judi Cinéas pracujúca v Palm Beach na Floride hovorí, že byť slávnym znamená stratiť právo na každodenné ľudské emócie. „Vysokovýkonní umelci sú pod obrovským tlakom, aby aj naďalej vynikali. Čím vyššie sú, tým väčší je na nich tlak“, dodáva Cinéas v rozhovore pre internetový magazín Heathline.

 

Namiesto toho, aby im ich postavenie a hojnosť zdrojov prinášali slobodu a šťastie, veľakrát vedú skôr k existenčnej kríze, narušeniu sebahodnoty, úzkosti a depresiám. Prominentná klinická psychologička Candice Lam Yue-tung pôsobiaca v Hongkongu a Číne zastáva názor, že spúšťačom rôznych psychických problémov, ktoré neskôr vedú k ochoreniam, môže byť aj drobnohľad médií.

 

Neustála kontrola, ktorá je známym tváram venovaná, vytvára na ich psychiku enormný tlak. A Candice Lam zrejme vie, o čom hovorí, keďže väčšina jej klientov sú celebrity, generálni riaditelia či politici.

 

„Moji klienti trpia radom duševných porúch ako sú záchvaty paniky, nespavosť, nekontrolovateľné výbuchy nálad, zneužívanie návykových látok, poruchy príjmu potravy, samovražedné myšlienky, závislosť na sexe či rôzne formy deviantného sexuálneho správania“, hovorí Candice Lam pre magazín South China Morning Post.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Hierarchia potrieb

Presne to je názov psychologického konštruktu, ktorý v 40. rokoch zostrojil americký psychológ Abraham Maslow (niekedy sa označuje aj ako Maslowova pyramída). Tento pán jednoducho definoval 5 základných oblastí ľudských potrieb, ktoré si bez akéhokoľvek rozdielu vierovyznania, pohlavia či rasy potrebuje ukojiť každý človek.

 

Pyramída začína od najzákladnejších – fyziologických potrieb, až k tým najťažšie dosiahnuteľným spirituálnym potrebám. Len v krátkosti, ide o fyziologické potreby (spánok, jedlo, sex), potreba bezpečia a istoty, potreba lásky a prijatia, potreba uznania a úcty, potreba sebarealizácie a potreba sebatranscedencie, teda akéhosi sebapresiahnutia.

 

Toľko k teórii. Ak to teraz prenesieme do praxe a použijeme to na skupinu bohatých a vplyvných ľudí, uvidíme, že väčšina z nich siaha v tomto rebríčku na tie najvyššie stupne, teda až k sebatranscedencii a sebaaktualizácii, keďže všetky prechádzajúce potreby majú logicky naplnené. Takto naplnený život by mal viesť k prirodzenému šťastiu.

 

Čo definuje šťastie?

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 812 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Knižné tipy do karantény: Obľúbené knihy, pri ktorých stratíš pojem o časeKnižné tipy do karantény: Obľúbené knihy, pri ktorých stratíš pojem o čase
Po koronavíruse chcem cestovať po Taliansku, hovorí Eva, ktorá tam žije už 15 rokov. Slováci by mali urobiť to isté (Rozhovor)Po koronavíruse chcem cestovať po Taliansku, hovorí Eva, ktorá tam žije už 15 rokov. Slováci by mali urobiť to isté (Rozhovor)
Prečo je symbolom najväčšej hudobnej katastrofy vyschnutý sendvič? Toto je 10 najlepších hudobných dokumentov (nielen) na NetflixePrečo je symbolom najväčšej hudobnej katastrofy vyschnutý sendvič? Toto je 10 najlepších hudobných dokumentov (nielen) na Netflixe
VIAC

Aby sme sa mohli posunúť ďalej, musíme sa najprv pozrieť na to, čo je šťastie. Výskumníci z Harvardu chceli poznať presnejšiu odpoveď na otázku, čo robí ľudí skutočne šťastnými. Vo svojej dlhotrvajúcej štúdii preto sledovali životy 724 mužov po dobu 75 rokov. Za tento čas sledovali všetky psychosociálne faktory, ktoré by mohli mať vplyv na ich život. Do výskumu sa neskôr zapojili aj ich manželky a deti.

 

„Prišli sme k prekvapujúcim zisteniam, že naše vzťahy a to, ako sme v nich šťastní, majú silný vplyv na naše celkové zdravie,“ hovorí pre portál Harvard Gazette vedúci výskumu a profesor psychiatrie Robert Waldigner.

 

Ako jasný dôkaz uvádza, že u účastníkov štúdie, ktorí mali práve 50 rokov, to nebol cholesterol, ktorý by udával, ako budú starnúť. Bola to naplnenosť vo vzťahoch. Jedným dychom dodáva, že tí, čo boli najspokojnejší v 50 rokoch, patrili v 80 rokoch medzi najdravších. Tieto zistenia tak prinášajú jasný súvis medzi Maslowovou treťou potrebou – potrebou lásky a prijatia a medzi celkovým psychickým a fyzickým zdravím.  

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Faktor spájajúci samovražedné správanie

Samovražedné správanie nemusí byť podmienené prítomnosťou duševného ochorenia. Podľa výskumnej správy z University of Washington School of Medicine z roku 2005 nemusí byť za samovražednými sklonmi depresia či bipolárna porucha.

 

I keď je v mnohých prípadoch spojitosť medzi suicidálnym správaním a duševným ochorením, aj u osoby, ktorá nevykazuje žiadne známky psychického ochorenia, môže byť prítomná rovnaká miera samovražedných sklonov. Jediným spájajúcim faktorom, ktorý je prítomný u všetkých jedincov so samovražednými sklonmi, je podľa psychiatrov prežívanie extrémnej emočnej bolesti bez ohľadu na to, odkiaľ táto bolesť pramení.

 

Správa tiež uvádza, akej najčastejšej chyby sa títo jedinci dopúšťajú. Namiesto prijatia bolesti sa oddávajú jej potlačeniu niekam do úzadia. Nadmerné požívanie alkoholu, drogové opojenia, hodiny sexu a sebapoškodzovanie, to všetko spadá podľa odborníkov do škatule s názvom vyhýbavé stratégie.

 

Namiesto akceptácie a prijatia zodpovednosti za emočnú bolesť ju týmito spôsobmi ignorujú a vytesňujú, pričom samovražda sa následne v mysli takéhoto jedinca môže mylne javiť ako posledné riešenie, keďže už vyskúšal všetko ostatné.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Osamelosť zabíja

Medzi najbolestivejšie prežitky človeka patrí nielen podľa harvardskej štúdie osamelosť. Hovoríme nielen, pretože v mnohých interview a rôznych spovediach celebrít sa môžeme s týmto termínom reálne stretnúť. Možno si aj ty pamätáš na jeden z rozhovorov s Justinom Bieberom, v ktorom mladý spevák hovorí o extrémnej izolácii a osamelosti, zatiaľ čo absolvoval svetové turné.

 

U mnohých známych osobností to bola taktiež práve osamelosť, ktorá ich priviedla k najradikálnejšiemu riešeniu. Prítomnosť osamelosti navyše nemá žiadny súvis s bohatstvom, úspechom či slávou. Môžeš mať prosperujúcu firmu a miliardu na účte, no s kvalitou tvojich priateľstiev to nemusí mať nič spoločné.

 

Ako povedal novinár Rob Shuter v rozhovore pre portál Extra TV, presne to bol aj prípad módnej návrhárky Kate Spade. „Kate bola naozaj izolovaná a osamelá. Ku koncu životu mala len gazdinú, osobného asistenta a svoje dieťa. Kate nemala veľa priateľov.“

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.