Štýlové obleky a večere s filmovými hviezdami. Takýmto spôsobom sa obávaný gangster prezentoval pred verejnosťou.
V roku 1980 12-ročný syn Johna Gottiho vbehol nešťastnou náhodou pod susedove auto. Zrážku neprežil. Zo strachu pred Gottim sa sused John Favara rozhodol odsťahovať, deň pred odchodom bol ale unesený.
Aký bol skutočný Favarov osud so stopercentnou istotou nikto nezistil, ale hovorí sa, že ho John Gotti osobne prerezal na polovicu s motorovou pílou. Podľa ďalších tvrdení mal byť následne Favara rozpustený v kyseline. Nech už bola ale pravda akákoľvek, faktom zostáva, že Gottiho suseda už odvtedy nikto nevidel.
Johna Gottiho nedokázali istú dobu napriek veľkej snahe
odsúdiť, polícii sa preto so svojím úsmevom pravidelne vysmieval
Od 12-ročného mafiánskeho poslíčka po prvú vraždu
Zločineckú kariéru začal pomaly rozbiehať už v 12 rokoch, kedy robil poslíčka capovi rodiny Gambino menom Carmine Fatico. Prvých päť zatknutí políciou (spočiatku išlo iba o „malé“ zločiny ako pouličné bitky, kradnutie áut) si stihol odskákať už ako 21-ročný.
V 16 rokoch odišiel zo strednej školy a radšej sa venoval riadeniu svojho malého gangu z Queensu s názvom Fulton-Rockaway Boys, v ktorom sa nachádzal aj jeho neskorší blízky spolupracovník Angelo Ruggiero. V rodine Gambino, ktorá podľa hrubých odhadov dokázala svojho času zarobiť 500 miliónov dolárov za rok, sa ale túžil dostať omnoho vyššie.
V Gottiho začiatkoch skupine vládol Carlo Gambino, ktorému írsky gang zavraždil synovca. To bola príležitosť pre Gottiho, aby ukázal, čo v ňom je. So skupinou kumpánov sa teda postaral o smrť gangstra Jamesa McBratneyho. Písal sa rok 1973 a 33-ročný Gotti sa dopracoval k svojej prvej vražde, za ktorú sa však dostal za mreže. V danom období ešte stále spadal pod capa Carmine Fatica.
Po prepustení z väzenia v roku 1977 však bola rodina za jeho skutky natoľko vďačná, že ho rovno povýšila na pozíciu capa. Priamo pod sebou mal teda skupinu ďalších členov. Gotti ako capo podliehal uznávanému gangstrovi s prezývkou otec O'Neil, ktorý údajne zabíjal aj v rúchu kňaza.
Nový šéf rodiny Gambino Johnom Gottim pohŕdal
Po smrti Carla Gambina sa vedenia ujal jeho švagor Paul Castellano, ktorého časť rodiny vnímala skôr ako obchodníka než gangstra. Skupinu Gottiho ľudí Castellano považoval za podradnú a jeho odpor časom stúpal.
FBI na čele s agentom Bruceom Mouwom sa snažila o prešetrenie mafiánskych klanov a pri rodine Gambino sa zamerali aj na Johna Gottiho. Ten spolupracoval aj s mužom menom Angelo Ruggiero (synovec O'Neila), ktorý bol známy svojou výrečnosťou. Odpočúvanie jeho telefónu a bytu v roku 1981 sa teda ukázalo byť správnou voľbou.
Týmto spôsobom sa ruka zákona dostala k informáciám o obchodoch s heroínom, ktoré boli mimochodom v rámci rodiny Gambino všeobecne zakázané. V roku 1983 bol Ruggiero zatknutý, ale Gotti z toho tentokrát vyviazol bez ujmy.
Carlo Gambino (1902 - 1976)
Na druhej strane mu ale hrozilo nebezpečenstvo od šéfa Paula Castellana, ktorý chcel priekupníctvo s drogami trestať smrťou. Rovnaký postoj mal k veci aj otec O'Neil. Ten prehlásil, že keď v jeho skupine niekto začne pracovať s drogami, osobne ho zabije.
Rivalita medzi Castellanom a Gottim sa po smrti jeho mentora O'Neilla ešte viac vyostrila. Castellano sa totiž nezúčastnil jeho pohrebu, čo údajne v Gottim vyvolalo veľkú zlosť. Traja vodcovia ďalších štyroch mafiánskych klanov z New Yorku dali Gottimu na odstránenie Castellana povolenie.
Mladý John Gotti na záberoch NYPD
Zavraždenie bossa Castellana a zasadnutie na trón
Na pomoc oslovil svojho rivala Sammyho Gravana, ten jeho žiadosti vyhovel. Pred akciou si overili presný miesto i čas, kedy má Castellano doraziť, a taktiež boli informovaní o tom, že si so sebou boss rodiny Gambino vezme len jedného ochrankára.
Štyria útočníci mali na sebe oblečené svetlé plášte a ruské baranice. Identifikácia zločincov bola preto značne sťažená. Na Castellana začali strieľať v okamihu, keď vystúpil z auta. Sammy Gravano a Gotti mali celú akciu sledovať z neďaleko zaparkovaného auta.