Mesto podľa obyvateľov na ich sťažnosti nereaguje.
Na novej autobusovej stanici sa nepretržite pracuje. Jej hlavná budova rastie do výšky, vyše 15 žeriavov prenáša betónové panely či materiál. Od rána neďaleko staveniska postáva aj partička na ulici Paríčkova, ktorá lemuje stavenisko.
Jeden z nich sedí na zemi, druhý len tak postáva. Okukujú každého, kto okolo nich prejde. Približne každých desať minút z otrhanej žltej plastovej tašky vytiahnu čučo, najskôr sa napije jeden a potom druhý. Zelenú fľašu s červeným mokom vrátia naspäť do tašky. Za hodinu okolo nich prešli stovky ľudí, muži medzi sebou prehodili slovo len občas.
„Áno, stavajú,“ odpovedal nám na otázku, či si všíma prerábanie autobusovej stanice. „Ja tu len tak stojím,“ dodáva. Opýtali sme sa, koľko sa ich tam združuje. „Tak 10 nás je, ako kedy.“
Každý deň sú zhruba na tom istom mieste, vedľa obchodu Terno a pred obchodom s okuliarmi. „Ten už dávno zatvorili, dobre sa tu sedí,“ odpovedal sediaci muž na otázku, či nevadí majiteľovi obchodu s okuliarmi, že tam sedia. Viac sme z nich nedostali.
Dlhodobý problém
Predavačka nám povedala, že v obchode pracuje už 6 rokov. „A 6 rokov s nimi máme problémy. Odkedy sa začala prerábať stanica, je ich viac vidieť,“ dodáva znechutene. Pomaly každý deň ich spred obchodu vyhadzuje. „Vracajú sa. Každý deň. Nepomohla polícia, a to sa domáci sťažovali aj na úrade. Nič nepomohlo,“ vysvetľuje popri blokovaní.
Pred obchodom je plný smetiak kadejakého odpadu, o jeho údržbu sa starajú predavačky. Zväčša sú v ňom plechovky piva, sklenené panáky tvrdého a plastové fľaše vína. „Ľudia a domáci sa sťažovali, že ich to vyrušuje. Musím kôš pravidelne kontrolovať,“ hovorí druhá predavačka, ktorá zametala odpadky okolo koša. Vraj je to tak každý deň.
O pár metrov sídli vychýrená kaviareň. Opýtali sme sa baristky, či ona alebo majiteľ vnímajú, že im prakticky pred dverami sídlia bezdomovci. „Všimli sme si to, áno. Neviem o tom, že by sme to riešili, sú viac smerom k banke,“ odpovedala nám.
Občania, ktorí majú bezdomovcov pod oknom, si nevedia rady
Bezradní občania, ktorí bývajú v okolí, si nevedia rady. Svoj park s vysadenými kvetmi aspoň ohradili provizórnym lankom, aby im ho opäť ľudia bez domova nepošliapali. Viac toho spraviť nemôžu, všetko už skúšali.
„Bezdomovci sú v okolí bytoviek už odkedy tu bývam, čo bude za chvíľu rok. Jeden tradične prespáva pri smetiakoch za bytovkou a ďalší pri plynovej búdke, ktorá je od smetiaka neďaleko,“ povedala nám študentka Broňa, ktorá vyšla z bytovky nad obchodom.
„O tom, že smrdia, hovoriť zrejme nemusím. Počas toho, ako si človek ide kúpiť potraviny, naozaj nechce čuchať moč a podobné vône. Nakúpia si alkohol, postavia sa pred obchod a sú vo svojej nálade,“ opisuje svoje zážitky bez servítky. Niekedy si pustia na ulici mini-rádio a rozoberajú politiku a spoločnosť. Agresívni ale nebývajú.
Najhoršie je to podľa vraj cez leto. Pod oknom cíti smrad. Býva na treťom poschodí, tak to nie je až tak intenzívne. Nechce si však predstaviť, čo musia zažívať susedia. „Nie je príjemné sa im na dennej báze vyhýbať a taktiež prekračovať zaschnuté mláčky moču.“
V parku za bytovkami je to podobné ako pred obchodom. Všade sú odpadky, celé okolie je zašliapané. Jeden z nich spí vedľa budovy, kde má rozprestretý kartón. „Bývam tu krátko, no všimla som si. V parku vedľa ihriska ich, našťastie, nevydávam tak často,“ hovorí mamička Anna, ktorá sa s dcérou zabávala na ihrisku. To má pod správou mesto.
Iróniou na tom celom je to, že mestskú políciu v podstate volať netreba. Denne stoja na Paríčkovej a dávajú vodičom pokuty. „Najviac sa bavím na mestskej polícií, ktorá tu po upravení dopravy pravidelne udeľuje pokuty. Vôbec ich nezaujíma skupina 5-10 bezdomovcov. Mám v pláne ich „odchytiť“ a poukázať na tento problém,“ hovorí naštvane Broňa.
Sociálny pracovník: Majú právo existovať a združovať sa na miestach, ktoré si vyberú
Čo sa dozvieš po odomknutí?