Misia na Mars si bude vyžadovať aj poriadnu dávku zmyslu pre humor.
Americká vesmírna agentúra NASA sa v blízkej budúcnosti bude pokúšať vyslať na červenú planétu Mars prvú misiu s posádkou astronautov. Vyslať skupinu ľudí na 8 mesiacov trvajúci výlet si však vyžaduje dlhý tréning v simulovaných podmienkach, na čom NASA pracuje už dlhé roky.
Odvážlivcov pozoruje v úplnej izolácii, kde medzi sebou musia vychádzať a odborníci zisťujú, čo všetko by sa mohlo na palube vesmírnej lode stať. Problémom by nebola len izolácia samotná, ale aj fakt, že komunikácia so Zemou by bola postupne komplikovanejšia a omeškaná o 20 minút.
Nemohol by si preto s nikým komunikovať ako na dnešných sociálnych sieťach, lebo by ti odpisoval len raz za niekoľko desiatok minút.
Antropológ z University of Florida Jeffrey Johnson preto s NASA spolupracuje na projekte, ktorého cieľom je zistiť, do akej miery si budúce vesmírne misie vyžiadajú prítomnosť „triedneho šaša“.
Johnson v minulosti skúmal vplyv prítomnosti vtipálka na izolované prostredie v staniciach na Antarktíde, kde sa podľa neho ukázalo, že takýto človek vie komunitu ľudí okolo seba spájať. Aj tie najťažšie situácie sa dajú zľahčiť, ak je v miestnosti človek, ktorý vie trefne zakontrovať a ťažký moment vtipne okomentovať.
Výsledky výskumov z Antarktídy preto potvrdzujú, že prítomnosť človeka s prirodzeným zmyslom pre humor by bola mimoriadne dôležitá. NASA už plánuje túto teóriu otestovať aj v jednej zo svojich simulácií vesmírnej izolácie, ktorej sa zúčastňujú precízne vybrané osoby, takže keď máš pocit, že si naozaj vtipný, americká agentúra zrejme bude potrebovať tvoje služby.