Ako sa v tomto smere zachová naša krajina je momentálne otázne.
V rámci jednotlivých legislatívnych úprav štátov Európy možno badať diametrálne odlišné zákony. Európska únia sa však v určitých prípadoch snaží krajiny EÚ motivovať k podobným postojom.
V nedávnom prípade tak urobila prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia Európskeho parlamentu, ktorý vyzval Európsku komisiu a vnútroštátne orgány štátov, aby jednoznačným spôsobom určili hranicu využívania marihuany na lekárske a iné účely.
Europarlament taktiež štáty Únie vrátane Slovenska vyzval k podpore výskumu a inovácie projektov, ktoré sa zaoberajú použitím marihuany na liečebné účely.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Parlament je ďalej názoru, že na lieky vyrábané z konope by sa mal po ich schválení a preukázaní účinnosti vzťahovať systém verejného zdravotného poistenia tak, ako je tomu aj pri bežných liekoch.
Poslanci Europarlamentu vidia možné pozitíva najmä v kvalitnejšej úprave daných liekov a v obmedzení čierneho trhu. Tieto zmeny by mohli byť pre štát následne výhodne aj v rámci získavania financií z verejných príjmov.
Vo svojej správe Europarlament nezabudol opomenúť ani pozitívne účinky konope, medzi ktoré zaradil potláčanie nechutenstva na jedlo pri chorobe AIDS, zmierňovanie príznakov mentálnych porúch (Tourettov syndróm, psychóza) a podobne. Informáciu o tejto výzve priniesol portál Euractiv.