Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. januára 2019, 0:50
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

El Chapo mal dať mexickému prezidentovi úplatok 100 000 000 dolárov, vyhlásil pred súdom jeho blízky spolupracovník

ZAUJÍMAVOSTI DROGY EL CHAPO KORUPCIA MEXIKO
Uložiť Uložené

Obvinenie siaha do najvyššej úrovne mexickej politiky.

O novinkách v živote notoricky známeho mexického narkobaróna El Chapa sme ťa už viackrát informovali. Mexičan momentálne prežíva najťažšie chvíle svojho života, pretože v americkom Brooklyne sedí na súde a počúva, ako ho zrádzajú rodinní príslušníci a priatelia, aby ho usvedčili z toho, že celé roky viedol brutálny drogový Sinaloa kartel.

Nedávno sme sa dozvedeli, že El Chapo mal dohliadať aj na drogový vlak smerujúci z Mexika priamo do New Yorku, ktorý mal zarobiť viac ako 500 miliónov dolárov, avšak tentoraz svedok v súdnej sieni zarúbal poriadne vysoko.

Svedčiť sa rozhodol Alex Cifuentes, ktorý o sebe tvrdí, že kedysi dlhé roky pôsobil ako blízky spolupracovník šéfa kartelu. Sám seba označil za pravú ruku a tajomníka El Chapa a pred sudcom vyhlásil, že bývalý mexický prezident Enrique Peña Nieto prijal od kartelu úplatok vo výške neuveriteľných 100 miliónov dolárov. Samotný politik však už v minulosti dementoval akékoľvek správy o korupcii, do ktorej by mohol byť zapletený.

El Chapo mal dať mexickému prezidentovi úplatok 100 000 000 dolárov, vyhlásil pred súdom jeho blízky spolupracovník
Zdroj: TASR/AP

Cifuentes dokonca vyhlásil, že Nieto najskôr od kartelu požadoval 250 miliónov dolárov, ale napokon sa obe strany dohodli na stomiliónovom kompromise. Vo výpovedi opísal aj to, ako boli peniaze prezidentovi doručené do hlavného mesta Mexico City a označil aj muža, ktorý pre úplatok zabezpečoval transport.

Odporúčané
Timothée Chalamet je agresívny narkoman a Gary Oldman zase punkáč na heroíne. Toto sú najdesivejšie filmy o drogách (Rebríček) Timothée Chalamet je agresívny narkoman a Gary Oldman zase punkáč na heroíne. Toto sú najdesivejšie filmy o drogách (Rebríček) 25. marca 2024, 12:30

Nie je však jasné, za čo mal prezident údajný úplatok dostať. Prepojenie mexických kartelov s úradmi, políciou či politikmi je však v uplynulých rokoch zdokumentované na viacerých prípadoch a korupcia v Mexiku predstavuje obrovský problém.

Samotný Cifuentes nemá čo stratiť, pretože v rukách amerických policajtov sa ocitol už v roku 2013. Zatkli ho v Mexiku, ale neskôr ho vydali do Spojených štátov amerických, kde sa priznal k svojim skutkom a uzavrel dohodu o vine a treste.

Zatiaľ nie je jasné, ako na obvinenia Nieto zareaguje, ale čím hlbšie do príbehu El Chapa sa na súde v Brooklyne dostávame, tým šokujúcejšie správy vychádzajú na povrch.

Domov
Zdieľať
Diskusia