Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. januára 2019, 20:04
Čas čítania 0:00
Dominik Vetrák

Animovaný Spider-Man je obrovský hit a hororová novinka Escape Room zaujala divákov v celej Amerike (Box Office)

Animovaný Spider-Man je obrovský hit a hororová novinka Escape Room zaujala divákov v celej Amerike (Box Office)
Zdroj: Warner Bros.
FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Prvé tohtoročné tržby nás veľmi potešili.

V decembri ma zastupoval kolega Dušan, no od nového roka ťa budem svetovými tržbami zase raz sprevádzať ja. Dnes sa budeme venovať Aquamanovi, ktorý si budúci týždeň siahne na miliardu. Priestor dáme ale aj iným úspešným či menej úspešným filmom. Ešte predtým však klasický pohľad na uplynulý týždeň na Filmkulte.

Na 5. mieste máme stále čerstvú informáciu o vzťahu Ramileho Maleka so svojou hereckou kolegyňou Lucy Boynton. S ňou sa spoznal na natáčaní Bohemian Rhapsody, kde stvárnila manželku Freddieho Mercuryho. Dvojica si k sebe našla cestu a už dlhší čas spolu tvorí pár.

Ešte lepšie sa darilo... ešte čerstvejšiemu článku. Dali sme pre teba dokopy rebríček 10 najlepších filmov roka 2018. Hlasovalo 10 redaktorov a my veríme, že budeš s výberom spokojný. 

Zaujal ťa aj pohľad na seriály, ktoré tento rok končia. Rozlúčiť sa budeme musieť s Game of Thrones, Orange is the New Black a mnohými ďalšími. Zvedaví ste boli aj na to, ako je možné, že Dwayne Johnson zinkasuje za rovnakú úlohu ako jeho kolegyňa Emily Blunt o rovných 13 miliónov viac.

Najčítanejším článkom sa suverénne stalo "odhalenie" prvého interaktívneho filmu (niečo na štýl Bandersnatch od Netflixu) na svete. Adam ti v článku prezradil, že pochádzal z Československa a nebyť komunistov, hovorilo by o ňom dodnes všade po svete.

Keďže si však hladný po tržbách, rovno sa do nich aj pustíme. Prvé miesto očakávane stále okupuje Aquaman. Vianočné dátumy ostali tak trochu prázdne a Aquaman nemal nijakú blockbusterovú konkurenciu. V USA tak dokázal zarobiť ďalších 30 miliónov, pričom zahraničie prispelo ďalšími 160 miliónmi. Čítate správne. Aquaman vo svojom 4. týždni celosvetovo zarobil takmer 200 miliónov a určite sa nezastaví pred hranicou 1,1 miliardy dolárov a pravdepodobne aj viac.

Už teraz je fishman najúspešnejším DCEU počinom a najväčším DC filmom od čias Temného rytiera. Určite prekoná aj doteraz najzárobkovejší DC film vôbec, The Dark Knight Rises (1,084 miliardy dolárov). Práce na dvojke už dávno začali a je možné, že ju Warner stihne ešte na rok 2020. Avšak, vzhľadom na prítomnosť Avatarov v decembrových dátumoch skôr počítame s tým, že dvojku uvidíme na v zime/na jar 2021. Kto bude režírovať nevedno, ale James Wan to pravdepodobne nebude.

Na druhom mieste tržieb z USA sa nachádza nový horor Escape Room. Ten sa nechal inšpirovať klasikami, ako Kocka či Saw, no a diváci na to skočili. A podľa všetkého im to vôbec nemôžeme zazlievať, keďže sa snímka kvalitatívne (minimálne na pomery žánru) vydarila. A darí sa jej aj kasovo.

Čísla z celého sveta zatiaľ nemáme, no len v USA sa podarilo hororu uchmatnúť 18 miliónov dolárov. Natočenie stálo len 9 miliónov dolárov, takže sa projekt nepochybne dostane do zelených čísel a vzhľadom na jeho záver a tržby je jasné, že sa do dvoch rokov dočkáme pokračovania. Dej hovorí o 6 ľuďoch, ktorí sa ocitnú v záhadnej miestnosti. Musia využiť svoju inteligenciu a pokúsiť sa utiecť. Ak sa im to nepodarí, čaká ich bolestivá smrť.

Na treťom mieste je Mary Poppins Returns. Bohužiaľ, reinkarnácia slávnej Disney postavičky sa nepodarila až tak, ako by sme si všetci predstavovali. A to ako kvalitatívne, tak kasovo. Disney síce minulý rok opäť trhalo rekordy, no vyslalo do kín aj filmy, ktoré sa im z finančného hľadiska v konečnom dôsledku ani neoplatilo natáčať. 

Samozrejme, také jednoduché to nejde a vzhľadom na to, že si to môžu dovoliť a svoje portfólio tak príjemne rozrásť, určite to nikto v Disney neľutuje (teda aspoň väčšinu). Z Mary Poppins sa nestane žiadny miliardový hit, no aspoň nejaké tie milióny zarobí. V kinách je len 3. týždeň, no na konte má už celosvetovo 257 miliónov dolárov, pričom až 138 sa prikotúľalo z USA. Pol miliardy asi nepadne, ale Disney smútiť až tak nemusí. Ako sme už spomínali, do tých zelených čísiel sa novinka režiséra Boba Marshalla dostane.

My sa však už dostávame k štvrtému miestu. Na ňom sídli Spider-Man: Into the Spider-Verse. Snímku sme v našom rebríčku top 10 najlepších filmov minulého roka dosadili na skvelú 7. priečku. Ja osobne, vrátane ďalších kolegov, sme ju v tých osobných mali ešte vyššie. Komiksoví fanúšikovia, obľubovači Spider-Mana či len ľudia užívajúci si vynikajúce animáky určite chápu, prečo tak veľmi milujeme práve tento.

Aj preto nás nesmierne teší, že sa mu darí aj kasovo (teda okrem toho, že ho kritici vynášajú do nebies). Spidey je v kinách už 4 týždne, no a počas nich sa mu podarilo zmotať slušných 275 miliónov dolárov. Pol miliardy zjavne nepadne, ale tých 430-450 je reálnych, čo by znamenalo, že snímka na seba zarobí. Pripočítať k tomu môžeme merchendise, nevyhnutný predaj práv na vysielanie a zisky z predaja fyzických nosičov a v Sony budú viac než spokojní. 

Aj preto neváhali a odklepli rovno dve pokračovania. Jedným bude ženská tímovka vedená Spider-Gwen, no a tým druhým bude klasické pokračovanie s Milesom. Viac sa o týchto budúcich projektoch dozvieš tu. A ak si nového Spider-Mana stále nepodporil, už-aj to naprav.

Za zmienku nepochybne stojí aj Eastwoodovo Mule. Zahral si v ňom hlavnú rolu a rovno aj režíroval. A aj keď podľa zahraničných recenzií nejde o takú pecku, aké nám v rokoch minulých zvykol priniesť, nudiť by ste sa nemali. Myslia si to aj americkí diváci, ktorí na film chodia v húfoch. Po 4 týždňoch zarobil len v USA 80 miliónov. Pri pohľade na rozpočet (50 miliónov) sa však bojíme, či to v konečnom dôsledku bude stačiť. My drámu uvidíme už o pár dní, tak sme zvedaví, čo na nej stálo tak veľa peňazí. 

Na záver tu máme ešte Bumblebeeho. Ten o pár dní prekročí hranicu 300 miliónov dolárov, no žiadne šampanské sa v Paramounte strieľať nebude. Sériu čaká reštart a pár ročná pauza. A my sme za to veľmi radi, hoci práve Bumblebee sa nám veľmi páčil.

To je od nás pre tentokrát všetko. Pokiaľ sa chceš v tabuľke lepšie orientovať, Minulý týždeň (MT) znamená poradie snímok pred siedmimi dňami (N je novinka a nedá sa teda nijako porovnávať).

Víkend USA prezradí, koľko zarobila snímka na pôde Spojených štátov, pod -/+ sa skrýva údaj o percentuálnom náraste/strate tržieb v porovnaní s minulým týždňom. Celosvetovo je jednoduchý súčet všetkých tržieb na planéte a Týždeň ti napovie, ako dlho už snímka beží v kinách.

Na záver ešte dodáme, že naša rubrika Box Office je pravidelná a sledovať ju na našom webe môžeš v pravidelných týždňových intervaloch (predchádzajúce časti spolu s ďalšími informáciami o tržbách nájdeš na tomto odkaze).

Poradie MT Názov filmu Víkend USA -/+ Celosvetovo Týždeň
1. 1. Aquaman $30,700,000 -41.1% $940,720,880 3.
2. N Escape Room $18,000,000 - - 1.
3. 2. Mary Poppins Returns $15,773,000 -44.4% $257,929,305 3.
4. 4. Spider-Man: Into The Spider-Verse $13,010,000 -30.8% $275,361,346 4.
5. 3. Bumblebee $12,775,000 -38.9% $289,128,140 3.
6. 5.

The Mule

$9,040,000 -25.7% - 4.
7. 6. Vice $5,803,490 -25.3% - 2.
8. 8. Second Act $4,910,000 -33.3% $39,547,075 3.
9. 9. Ralph Breaks the Internet $4,685,000 -30.3% $404,764,171 7.
10. 7. Holmes and Watson $3,400,000 -54.1% $35,510,922 2.
Domov
Zdieľať
Diskusia