Vesmírne divadlo sa odohráva vo vzdialenosti 650 svetelných rokov.
Sú situácie, ktoré by si na vlastné oči nikdy nemal možnosť vidieť . Avšak, technológie sú každým dňom lepšie, a preto sa nám ukazujú veci, o akých sa našim starým rodičom možno ani nesnívalo. Zoberme si ako príklad vesmír. Málokto mal pred polstoročím doma teleskopy alebo by len tušil, že ľudia niekedy vstúpia aj na povrch iného telesa, než len Zeme.
Sme v roku 2018 a práve teraz máš možnosť sa pozrieť, ako prebieha vzájomné ničenie dvoch hviezd.
Reč je o systéme R Aquarii, kde „stretli“ dva typy hviezd. Červený obor s obrovskými rozmermi do okolia vypúšťa svoju hmotu (čím sa takpovediac sám ochudobňuje a stráca „šťavu“), ktorú následne zachytáva a absorbuje neďaleko sa nachádzajúci biely trpaslík.
Ten je paradoxne posledným štádiom hviezd. Zachytáva hmotu a tá spôsobuje na jeho povrchu veľké explózie ničiace, ktoré ho ničia.
Tento vesmírny stret si môžeš pozrieť na zábere z dielne Very Large Telescope. Je súčasťou Európskeho južného observatória v juhoamerickom štáte Čile. Za použití moderných zariadení tak vyhotovil nasledujúci záber. Hviezdy sú od Zeme vzdialené 650 svetelných rokov.
Pre lepšiu predstavu