Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 6. 6. 2020 meniny má Norbert

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
14
Jakub Paulík
3. november 2018, 11:27
Čas čítania: 4:14
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na smrť poslala 500 000 dospelých žien a detí. Nacistickú dozorkyňu prezývali Beštia

Maria Mandl zajatkyne bičovala až do chvíle, kedy už nevládala dvihnúť ruku.

Jakub Paulík
3. november 2018, 11:27
Čas čítania: 4:14
Na smrť poslala 500 000 dospelých žien a detí. Nacistickú dozorkyňu prezývali Beštia
Zdroj: wikimedia.org
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
14
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pokiaľ ste si v hlave niekedy ospravedlňovali činy nacistických vojakov či dozorcov koncentračných táborov, ktorí konali na príkaz veliteľa, vedzte, že Maria Mandl určite nepatrí medzi spomínané prípady.

 

Väčšiu radosť, než fyzické a psychické týranie zajatcov, jej robilo azda len posielanie nevinných žien a detí na smrť. Všetko ale, ako inak, konala z vlastnej vôle, na vlastnú zodpovednosť, a bez akéhokoľvek prinútenia, za čo si vyslúžila prezývku The Beast – Beštia.

 

Maria Mandl sa ešte v roku 1938  ako 26-ročná mladá žena dobrovoľne prihlásila k práci v nacistických táboroch smrti. Jej prvým pracoviskom sa stal tábor v Lichtenbergu, kde boli posielané výlučne ženské zajatkyne, a Mandl sa ujala pozície radovej dozorkyne (Aufseherin). V tábore spolu s ňou pracovalo ďalších 15 ženských dozorkýň. Žiadna z nich však neoplýva takou sadistickou povahou, ako práve Maria.

 

Maria po zajatí (s chybou v priezvisku)

Na smrť poslala 500 000 dospelých žien a detí. Nacistickú dozorkyňu prezývali Beštia

 

Ženy nechala vyzliecť a osobne ich zbičovala

V koncentračných táboroch v Nemecku pôsobilo 55 000 tisíc dozorcov, pričom len 3 700 z toho tvorili ženy. Nešlo teda o úplne bežné povolanie vykonávané ženami, no taktiež ani o žiadnu netradičnú výnimku. Vedúci z SS pre prácu dozorkýň hľadali ženy vo veku od 21 po 45 rokov.

 

Tie zväčša pochádzali z nižších až stredných tried a neoplývali výraznými pracovnými skúsenosťami z minulosti, ktoré by boli relevantné pre prácu dozorkyne. Prevažne malo ísť o bývalé učiteľky, kaderníčky a podobne. Od žien bola ale vyžadovaná vernosť k cieľom Hitlerovej ríše aj k samotnému vodcovi.

 

Druhá svetová vojna bola pre Mariu požehnaním a koncentračné tábory miestom, kde zo seba mohla dostať všetkých svojich démonov, o čom sa veľmi rýchlo presvedčili obete jej nezastaviteľného teroru.

 

Jedna z preživších zajatkýň sa neskôr rozpovedala o tom, aké hrozivé podmienky zažívali všetky väzenkyne v Lichtenbergu . Podľa jej slov mali byť ženy pri akomkoľvek malom porušení zákazu vyzlečené, priviazané k dreveným stĺpom a zbité do krvi.

 

V poslednom bode sa veľmi rada do veci zapájala práve Maria Mandl, ktorá zajatkyne porušujúce určité zákazy bila kým jej sily stačili. „Mandl nás potom bez štipky súcitu mlátila až pokým už nebola schopná zdvihnúť ruku,“  prehlásila niekdajšia zajatkyňa Lina Haag.

 

Na smrť poslala 500 000 dospelých žien a detí. Nacistickú dozorkyňu prezývali Beštia

 

Zajatkyňu dokopala na smrť

Vďaka svojmu nekompromisnému prístupu sa Maria postupom času kariérne posunula na pozíciu Oberaufseherin – vedúcu stráže. V tomto kariérnom raste jej pomohlo aj pripojenie sa k nacistickej strane v roku 1941.

 

Už v roku 1939 sa ale z Lichtenbergu presunula do výrazne väčšieho tábora v meste Ravensbrück, kde si svoju neskôr nadobudnutú pozíciu samozrejme mimoriadne užívala.

 

Mandl v jej novom postavení mohla v prípade porušenia pravidiel rozkázať radovým dozorkyniam, aby na zajatkyniach vykonali trest. Podľa výpovede svedkov z Ravensbrück si ale Maria veľmi rada zašpinila vlastné ruky a vždy si našla dôvod na to, aby mohla svoje obete fyzicky týrať.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 994 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Finalisti SuperStar 2020 hodnotia šou: Timotej prial výhru Diane a Martin tvrdí, že niektoré záverečné výkony boli slabéFinalisti SuperStar 2020 hodnotia šou: Timotej prial výhru Diane a Martin tvrdí, že niektoré záverečné výkony boli slabé
Pouličný bitkár Kimbo Slice ničil súpera za súperom, dostal sa do UFC a stal sa svetovou hviezdou MMAPouličný bitkár Kimbo Slice ničil súpera za súperom, dostal sa do UFC a stal sa svetovou hviezdou MMA
5 najočakávanejších slovenských rapových albumov v 20205 najočakávanejších slovenských rapových albumov v 2020
VIAC

Jej údajnou špecialitou bolo hľadať ženy s nakrútenými vlasmi. Keďže týmto spôsobom porušovali pravidlá táboru, Maria ich buď brutálne zbila, alebo ich prinútila k tomu, aby si ostrihali vlasy dohola. Maria Bielicka, jedna zo zajatkýň, dokonca spomína na to, ako Mandl jednu zo svojich obetí kopala tak dlho, až ju vo svojej zúrivosti zabila.

 

Na smrť poslala 500 000 dospelých žien a detí. Nacistickú dozorkyňu prezývali Beštia

 

Rozhodovala o živote a smrti žien v Osvienčime

Napriek tejto stránke ale bola Maria Mandl opisovaná ako mimoriadne inteligentná a sofistikovaná žena, s vkusom pre literatúru, kulinárstvo, no taktiež hudbu. Zdá sa ale, že okrem menovaného bola zjavne aj absolútne šialená a bezcitná.

 

Len krátku chvíľu na to, čo Bielicka videla hlavnú dozorkyňu zavraždiť jednu zo žien, započula iná zajatkyňa, ako si Mandl púšťa krásnu pieseň a oddáva sa hudobnému opojeniu. Žiadne výčitky svedomia, žiadne vcítenie sa do pocitov obete? Kdeže. Od Mandl nikto podobnú empatiu vôbec nečakal.

 

Jej krutosť ale docenilo nacistické vedenie, ktoré Mandl v roku 1942 presunulo do neslávne známeho Osvienčimu, kde v danej dobe pôsobila aj láskyplná pôrodná asistentka Stanislawa Leszczyńska. Ona oproti Mandl životy nebrala, ale dávala.

 

Stanislawa ale tak, ako všetky ostatné ženské zajatkyne a ženské dozorkyne, následne spadala pod správu Marie Mandl. Dalo by sa povedať, že pokiaľ by si sa ako žena nachádzal v tomto období v Osvienčime, o tvojom živote či smrti by rozhodovala práve krutá Maria Mandl.

 

Na smrť poslala 500 000 dospelých žien a detí. Nacistickú dozorkyňu prezývali Beštia

 

Stála za vraždou 500 000 žien, vrátane detí

Okrem toho, že ťa mohla akýmkoľvek spôsobom potrestať či poslať na smrť, do jej kompetencie patril taktiež výber zajatkýň na nehumánne lekárske experimenty. Za svojho pôsobenia v Osvienčime mala poslať na smrť približne 500 000 žien.

 

Tak ako v predošlých táboroch, aj v Osvienčime zajatkyne v neskoršom období vypovedali, že jej túžba po týraní bola neúprosná. Pokiaľ ženy dodržovali všetky predpísané pravidlá, Mandl si jednoducho našla iný dôvod na to, aby ich mohla brutálne zmlátiť či rovno poslať na smrť.

 

Niektoré výpovede hovoria o tom, ako Maria často stávala pri bránach Osvienčimu, kde sledovala prichádzajúcich zajatcov a zajatkyne. Ktokoľvek, kto sa na ňu pozrel, bol odvedený a o danej osobe už nikdy nikto nepočul. Síce to znie ako vymyslená legenda, no pri sadistickej Mandl sa ťažko niečomu čudovať.

 

Svedkovia spomínajú aj na to, ako si Maria spomedzi zajatkýň vyberala svojich osobných otrokov, ktorí jej slúžili až do dňa, kedy ju omrzeli. Samozrejme, následne ich nečakalo nič iného, než smrť. Jeden z najkrutejších prípadov sa podľa výpovede svedkov týkal jedného malého dievčatka, vyobliekaného do vkusného oblečenia tak, že pôsobilo ako malá bábika. 

 

Na určité obdobie si Maria dievčatko obľúbila a po tábore s ňou chodievala za ruku, ako keby bola jej vlastná matka. V momente, kedy ju ale táto bláznivá hra zunovala, osobne dievčatko odviedla do plynovej komory, ktorá sa už postarala o zvyšok.

 

Na smrť poslala 500 000 dospelých žien a detí. Nacistickú dozorkyňu prezývali Beštia

 

Beštiu čakala smrť obesením

Počas pôsobenia v Osvienčime ale Maria nezabúdala aj na jej veľkú vášeň pre vážnu hudbu, a preto v tábore založila orchester. Niektorí zajatci a zajatkyne, hudobníci a hudobníčky, si vďaka pôsobeniu v kapele mohli kúpiť imunitu a vyviaznuť živí.

 

Povráva sa dokonca, že samotný Heinrich Himmler, jeden z najvplyvnejších spolupracovníkov Adolfa Hitlera, patril medzi obdivovateľov Mariinho orchestru, nad ktorého predstavením údajne neraz zaplakal aj surový doktor Josef Mengele, prezývaný Anjel smrti.

 

Je pozoruhodné uvedomovať si, ako niektorí hlavní aktéri vedeli vyroniť slzu nad hudobným umením, ale cit pre spolupatričnosť s ľudskými bytosťami im jednoducho chýbal. Mengelemu sa síce spravodlivosti utiecť podarilo, leněz podobného osudu sa našťastie Maria Mandl nedočkala.

 

Po príchode spojencov sa síce pokúsila dostať preč z krajiny cez Bavorsko, ale jej snaha skončila neúspechom. V roku 1947 predstúpila pred súd v Krakowe, ktorý ju odsúdil ako vojenského zločinca a 24. januára 1948 nechal popraviť obesením. Jej posledné slova boli: „Nech žije Poľsko“.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
60
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.