Šikovné aplikácie kompletne menia náš životný štýl.
Kedysi sme žili v dobe, keď bolo najrýchlejšou možnosťou komunikácie na diaľku posielanie listov, na taxíky sme mávali rukami a s opačným pohlavím sme sa zoznamovali najmä v baroch či iných podnikoch. Doba však rapídnou rýchlosťou napreduje a technológie sa stávajú čoraz väčšou súčasťou nášho života. Každý deň nám v mnohých smeroch uľahčujú, urýchľujú a niektorým šikovným aplikáciám sa to podarilo až natoľko, že sa stali bežnou súčasnou našich životov. Ktoré zmenili náš život najväčšmi?
Žijeme online
Facebook na poli sociálnych sietí priniesol revolúciu a Twitter s Instagramom mu aktuálne sekundujú. Viacero sociálnych sietí okrem chatovania ponúka aj zdieľanie príspevkov, ktoré si môžu okamžite pozrieť milióny ľudí na celej planéte, vďaka čomu priniesli ohromný prelom v komunikovaní so známymi. Vďaka Facebooku vieme, čo práve robia, na čom sa smejú, kde na dovolenke to vlastne sú či čo majú zajtra v pláne. Kedysi by sme sa museli spoľahnúť napríklad na poštu.
Používa ešte niekto SMS správy?
Messenger a spolu s ním aj všetky chatovacie aplikácie ako WhatsApp, Viber alebo aj Snapchat – aj keď princíp toho posledného je trošku odlišný. Sociálne siete, ktorých primárnou funkciou je rýchla komunikácia s ostatnými, nám život ohromne uľahčujú. Čo by sme kedysi museli robiť SMS-kami, predtým telefonátmi a ešte dávnejšie telegramami či poštou, dnes zvládame za niekoľko okamihov. Ak pošleš správu, za pár stotín sekundy sa zjaví na akomkoľvek inom mieste, čo bolo napríklad na začiatku minulého storočia viac než nepredstaviteľné
Koniec mávaniu na taxíky
U nás máme Hopin, Taxify a Liftago. Vo svete je populárny Uber, v USA tiež napríklad Lyft či Juno. Kedysi sme museli mať uložené čísla na taxislužby – alebo jednoducho mávnuť na pristavený taxík – dnes nám však stačí neveľká appka uložená v smartfóne. Vďaka nej si odvoz zavoláš kedykoľvek a navyše máš prehľad o polohe auta, vodičovi a často aj cene. Spomenúť však musíme aj hromadnú dopravu. Aplikácie však poväčšine ponúkajú to isté, čo webové stránky – prehľad o tvojich spojoch.
Už žiadne papierové mapy
Ak je reč o mapách na internete, snáď každému napadnú práve Google Maps. Tie sú úplne zadarmo a okrem iného ponúkajú aj hromadu bonusových funkcií. Spomeňme napríklad StreetView (ktoré je mimochodom dostupné aj v oceánoch či na Medzinárodnej vesmírnej stanici) či real-time informácie o hustote premávky. Navigácia je samozrejmosťou a aj keď existujú množstvá ďalších appiek s mapami, spomeňme napríklad neúspech v podobe Mapy od Apple, Google Maps sú jednoznačnou jednotkou.
Slovník v dnešnej dobe nepotrebuješ
Aj o túto revolúciu sa v prvom rade postaral Google. Aj keď je jeho Prekladač často zdrojom úsmevných chýb, každému z nás už viackrát pomohol a efektívne tak nahrádza stovky slovníkov. Preklad do slovenčiny je navyše jeden z mála, ktorý funguje na princípe neurálnej siete. Prekladač sa tak učí rozumieť slovám podľa toho, čo vyhľadávajú iní ľudia. Čím viac ho tak budeme využívať, tým presnejšie preklady budeme dostávať.
Navyše, aplikácia Google Prekladáč dokáže cez fotoaparát v reálnom čase prekladať nápisy na uliciach, tabuliach či oznamoch. Stačí mobil namieriť na zahraničný napis v prostredí a appka ti ho ukáže v tvojom jazyku. Mimochodom, spomenúť musíme aj Duolingo, aplikáciu zadarmo, ktorá ťa bez akýchkoľvek platobných obmedzení spoľahlivo naučí viac než pätnásť jazykov.
Načo je mladému človeku telka?
Seriózne, načo? Čoraz menej mladých ľudí investuje do televízií a miesto toho sa dáva prednosť YouTube, Netflixu a v USA napríklad aj HBO či Hulu. Streamovacie služby ti umožnia sledovať to, čo chceš, okamžite. Až na pár výnimiek ťa nerušia reklamy a aj tvorba je často na vyššej úrovni. YouTube však ponúka hudbu a veľký výber z nej sa nachádza aj na Spotify, Deezeri či Apple Music. Samozrejme, na väčšine miest sa platí predplatné a aj YouTube skryl ich prémiový obsah YouTube Red za paywall, k hudbe však máme taký prístup ako nikdy predtým.
Všetko spravia za teba
Google Asistent, Siri, Alexa a Cortana sú virtuálni asistenti, v smartfónoch a notebookoch však fungujú ako aplikácie. Aj keď sa technicky neviažu len na jedno zariadenie, sú vytvorené, aby nám pomáhali. Fenomén virtuálnych asistentov však na Slovensko stále nedorazil v plnej sile. Ich cieľom je zastúpiť nás v hromade nudných a nezáživnych úloh. Zapisovanie si dátumov, googlenie songov, pripomínanie stretnutí, hľadanie odpovedí na otázky či zisťovanie, aké bude zajtra počasie. Asistenti navyše dokážu zastúpiť viacero aplikácií – v USA dokážu napríklad zavolať Uber či cez Shazam zistiť, aký track práve hrá.
Platenie nemusí byť až tak bolestivé
Peniaze má každý rád, no omnoho menej sa hrabeme v jednocentovkách. Platobné aplikácie od výmyslu sveta nám život nesmierne uľahčujú, či už ide o obyčajné mobile bankingy, šikovné VIAMO alebo inovatívny money beam. Vracanie peňazí je však jedna vec, no Google Pay či Apple Pay už zaútočili aj na bežné platenie pri pokladni v supermarkete. K nemu nepotrebuješ peňaženku ani platobnú kartu – na všetko postačí tvoj smartfón.
Skvelá pizza vďaka trom klikom
Googliť, skade ti donesú pizzu, prezrieť si všetky možné menu a potom sa rozhodnúť, že vlastne chceš cestoviny alebo sushi, to zaberá naozaj otravne veľké množstvo času. Na Slovensku ti však všetko uľahčí Bistro.sk, kde nájdeš prehľad všemožných reštaurácií, v ktorých ti jedlo radi donesú, kam len budeš chcieť. V Česku vládne donáškovému trhu DameJidlo.cz, ktorému teraz pribudla nová konkurencia v podobe fínskej appky Wolt. Donáška jedla je dnes úplným štandardom a vďaka šikovným appkám si vieme horúcu pizzu zohnať za pár sekúnd, pričom nie je nutné nikam volať.
Miesto hotelov izby a apartmány
Zháňať ubytko týždne dopredu na webových stránkach je dnes pre mnohých ľudí už pasé. Airbnb umožňuje bežným ľuďom prenajímať svoje domy, byty či izby ďalším používateľom. Pre hromadu vlastníkov ubytovania ide o solídny zdroj príjmu a niet pochýb o tom, že veľa ľudí sa radšej ubytuje v útulnom dome s jedným hostiteľom než vo veľkom hoteli. Airbnb má všetko prehľadne vyriešené a nakoniec nechá zákazníka s hostiteľom, aby si všetko dohodli medzi sebou, pričom si za sprostredkovanie samozrejme berie províziu.
Z barov do smartfónov
Tinder, Badoo a hromady ďalších zoznamiek sa denne snažia presvedčiť desaťtisíce ľudí, že práve na ich platforme nájdu lásku. Samozrejme, osobný kontakt s opačným pohlavím v baroch, kluboch či hocikde inde online zoznamky nenahradia, no ikonické swipovanie doprava či doľava sa stalo bežnou súčasťou života mnohých z nás. Aj keď Tinder často vôbec nevedie k láske a bežne ho pre zábavu používajú aj zadaní ľudia, do zoznamu aplikácií, ktoré menia životy, sme ho pochopiteľne museli zaradiť.