Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
16. júna 2018, 20:41
Čas čítania 0:00
Sona O.

Čo je to upcyklácia, swap či slow fashion? Eko móda šetrí peniaze aj životné prostredie

MÓDA EKOLÓGIA FAST FASHION RECYKLÁCIA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Uložiť Uložené

Stretol si sa aj ty už niekedy s pojmami v módnom priemysle, ktorým si nie tak celkom rozumel? Mnohé z nich sa možno týkali práve eko módy.

Fast fashion je fenoménom 21. storočia. Ide o lacnú, masovo vyprodukovanú módu väčšinou nízkej kvality a vysokej kvantity. Fast fashion produkty zatiaľ, žiaľ, nájdeš takmer vo všetkých bežných obchodných reťazcoch s oblečením, stoja málo, produkujú sa rýchlo a vyzerajú dobre, aj keď dlho nevydržia.

Módny priemysel nás presviedča o tom, že nohavice spred dvoch rokov sú už dávno úplne mimo a šatník by sme mali meniť hádam každú sezónu, aby si bol stále v kurze. Masová produkcia oblečenia však poškodzuje životné prostredie oveľa viac, ako si myslíš. Práve odevný priemysel patrí medzi tých najhorších znečisťovateľov prírody, nehovoriac o tom, že v krajinách ako Čína či India drú vo fabrikách aj malé deti len preto, aby si si ty mohol kúpiť nové tričko s tuctovým nápisom a machrovať pred kamošmi.

Čo je to upcyklácia, swap či slow fashion? Eko móda šetrí peniaze aj životné prostredie
Zdroj: unsplash.com

Protipólom ku fast fashion je slow fashion. Tá sa stavia proti sezónnej lacnej móde a naopak dbá hlavne na kvalitu, udržateľnosť a rešpektuje životné prostredie. Kúsky slow fashion v sebe nenesú žiadne módne výstrelky, ktoré o pár mesiacov nebudú nikoho zaujímať. Je univerzálnejšia a dizajnuje sa tak, aby vyzerala dobre dnes a aj o 10 rokov. 

Odporúčané
Známy slovenský eshop predáva rovnaké veci ako Shein za násobne vyššie ceny. Spolupracujú s ním aj influencerky, tým to neprekáža Známy slovenský eshop predáva rovnaké veci ako Shein za násobne vyššie ceny. Spolupracujú s ním aj influencerky, tým to neprekáža 5. apríla 2024, 18:00

Módni návrhári, ktorí slow fashion vytvárajú, ti možno predávajú kúsky, čo stoja viac ako tričko od Vietnamca, no môžeš sa spoľahnúť na to, že ti vydrží oveľa dlhšie a stále bude vyzerať štýlovo a nápadito. Naviac si môžeš byť istý, že tvoj odev nevytvorila nejaká obrovská fabrika v Ázii, ale niekto, kto do práce vložil samého seba, dal jej myšlienku a vyrobil ju tak poctivo, ako vedel, s úctou k prírode.

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAGBET (@bagbet),

Slow fashion móda sa snaží byť dostupná pre zákazníkov. Preto ak sa povie dizajnérsky kúsok, jeho cena ťa určite príjemne prekvapí. Avšak ak nakupuješ v lacných obchodoch preto, lebo si na oblečenie naozaj nemôžeš dovoliť minúť ani o pár eur viac, skús sa zapojiť do procesu recyklácie.

Tá môže v móde vyzerať rôzne, u spotrebiteľov je jej najrozšírenejšou podobou nakupovanie v second handoch. Jednoducho dáš druhú šancu oblečeniu, čo už niekto pred tebou nechcel.  

Sám sa môžeš zapojiť do recyklácie tým, že svoje oblečenie zanesieš do takéhoto obchodu alebo ho venuješ charite. Ty už síce nohavice s dierou na kolene nechceš, no niekto možno na práve také čaká.

Recyklovať môžeš aj so svojimi kamošmi. Poznáš niekoho, kto má podobnú veľkosť ako ty a myslíš si, že by sa mu tvoje veci mohli páčiť? Miesto odhadzovania do koša ich môžeš darovať dobrému kamarátovi.

Ešte ideálnejší pre oboch je takzvaný clothing swap. Stretnete sa s partiou, každý prinesie nejaké oblečenie, ktoré už sám nechce nosiť a kúsky si medzi sebou povymieňate. Clothing swap sa organizujú aj na susedskej úrovni či dokonca na rôznych bazároch a blšákoch, ktorých sa môže zúčastniť každý. 

Čo je to upcyklácia, swap či slow fashion? Eko móda šetrí peniaze aj životné prostredie
Zdroj: unsplash.com

Ďalším skvelým nápadom od svetových návrhárov je prenájom oblečenia. Vždy si chcel tričko Supreme, no nemôžeš si ho dovoliť? Nič ti nebráni v tom, aby si si ho na nejakú špeciálnu príležitosť vypožičal a potom vrátil späť do predajne. Vysnívané značky tak môžeš získať za prijateľnú sumu a tvoj šatník sa bude neustále meniť, takže ťa určite tak rýchlo neomrzí.

Odporúčané
Lidl prekvapil zákazníkov príjemnou zmenou. Touto iniciatívou chce poukázať na vážny problém, ktorý sa týka nás všetkých Lidl prekvapil zákazníkov príjemnou zmenou. Touto iniciatívou chce poukázať na vážny problém, ktorý sa týka nás všetkých 1. marca 2024, 13:30

Pokiaľ sa však predsa len stane, že ťa tvoj šatník začne nudiť, exituje fenoménom slow fashion s názvom upcyklovanie. Zober si nejakú starú košeľu či nohavice, o ktorých vieš, že ich nebudeš nosiť. Miesto toho, aby si ich vyhodil, uprav si ich úplne podľa seba. Nenechaj sa obmedzovať predošlým dizajnom ani formou, z látky si môžeš vyrobiť naozaj čokoľvek. Strihaj, prišívaj, hraj sa so svojou vlastnou predstavivosťou. Zo starého odevu si tak môžeš vyrobiť niečo úplne iné a skutočne originálne.

Čo je to upcyklácia, swap či slow fashion? Eko móda šetrí peniaze aj životné prostredie
Zdroj: unsplash.com

Základom ekologickej módy je nenakupovať bezhlavo iba preto, že je teraz niečo in. Mal by si si naozaj uvážiť, či to, čo chceš, aj skutočne potrebuješ a obmedziť sa na kúsky, čo sú dôležité. Sústreď sa na štýl, ktorý nie je iba módnym výkrikom, mal by mať dlhú životnosť a dizajn, ktorý z módy nikdy nevyjde. 

Dokonalou pomôckou v udržateľnej móde je takzvaný kapsulový šatník. Pojem pochádza už zo 70. rokov od majiteľky butiku v Lodnýne Suzie Faux. Spočíva vo veľmi jednoduchých pravidlách. Podľa Suzie by si nemal vlastniť viac ako 40 kúskov a zaujímať by ťa mala hlavne ich praktickosť

Kapsulový šatník pozostáva z oblečenia, čo môžeš každý deň nosiť do práce či školy a do limitu 40 kusov sa nepočítajú odevy na voľný čas a spodné prádlo.  Miesto 5 kabátov by ti teda mal stačiť jeden naozaj kvalitný. Namiesto 10 podobných šiat si ich rozdeľ na jedny formálne, jedny koktejlové a jedny letné a máš vystarané. To isté platí o topánkach a iných typoch oblečenie.

Čo je to upcyklácia, swap či slow fashion? Eko móda šetrí peniaze aj životné prostredie
Zdroj: unsplash.com

Samozrejme, že sa nedá celá skriňa hneď zredukovať na 40 kusov, no pomaly ďalej zájdeš. Zbav sa iba toho, čoho určite nebudeš ľutovať a pozor si tiež dávaj na vytváranie odpadu. Miesto koša veci niekomu daruj a uisti sa, že si nájde nové využitie.

Domov
Zdieľať
Diskusia