Kto by to bol o ňom povedal?
Podľa najnovších informácií bol najznámejší nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik Albert Einstein, vďaka ktorému ľudstvo pozná teóriu relativity, "pekný kvietok." Jeho súkromné cestovateľské denníky totiž odkrývajú zarážajúce a temné vlastnosti milovaného vedca. Vyskytuje sa v nich mnoho publikovaných rasistických a xenofóbnych názorov.
V dvadsiatych rokoch minulého storočia putoval vedec po Ďalekom a Blízkom východe a popri cestách si viedol vlastné denníky, mapujúce jeho dojmy z exkurzie. Konkrétne v období od októbra 1922 až do marca 1923, ako informovalo BBC. Vo svojich záznamoch opisoval napríklad Číňanov, ktorých deti sú podľa neho bezduché, obmedzené a hlúpe.
Takisto by podľa jeho slov bola "veľká katastrofa, keby títo Číňania vytlačili všetky ostatné rasy". Mužov z najľudnatejšej krajiny považoval skôr za automaty ako ľudí. Tiež o nich napísal že "Nie sú schopní ubrániť sa túžbe mať s Číňankami potomkov."
#Einstein, like most of us, needed a vacation sometimes. In 1922, he traveled through the Middle East, Hong Kong, China, Japan, and Spain. A new book from an editor of the Einstein Papers shares the diary he kept during his journey. Read the Q&A here: https://t.co/ExHE8RkQnb pic.twitter.com/HmRpduaBpV
— Caltech (@Caltech) 7. júna 2018
V denníku taktiež stojí, že po príchode do Port Said v Egypte stretol "Levantíncov (niekdajší obyvatelia územia Jeruzalemského kráľovstva, pozn. red.) všetkých odtieňov. Akoby sa vrhali zo samotného pekla." O obyvateľoch dnešnej Srí Lanky sa zas vyjadril, že "žijú vo veľkej špine a zápachu. Málo pracujú, no taktiež aj málo potrebujú."
Einstein však v roku 1933 kvôli prebratiu moci v Nemecku nacistickým diktátorom Adolfom Hitlerom emigroval do USA, keďže sám bol židovského pôvodu. V Spojených štátoch intenzívne bojoval za ľudské práva a v roku 1946 nazval rasizmus ako chorobu bielych ľudí. Taktiež vstúpil aj do asociácie pomáhajúcej Afroameričanom v štátoch.