Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. júna 2018, 22:45
Čas čítania 0:00
Daniel Mikolášik

Novoobjavené Einsteinove denníky sú plné rasistických poznámok. Počas ciest opisoval Číňanov ako hlúpych, bezduchých a stádovitých

ZAUJÍMAVOSTI ALBERT EINSTEIN
Uložiť Uložené

Kto by to bol o ňom povedal?

Podľa najnovších informácií bol najznámejší nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik Albert Einstein, vďaka ktorému ľudstvo pozná teóriu relativity, "pekný kvietok." Jeho súkromné cestovateľské denníky totiž odkrývajú zarážajúce a temné vlastnosti milovaného vedca. Vyskytuje sa v nich mnoho publikovaných rasistických a xenofóbnych názorov.

V dvadsiatych rokoch minulého storočia putoval vedec po Ďalekom a Blízkom východe a popri cestách si viedol vlastné denníky, mapujúce jeho dojmy z exkurzie. Konkrétne v období od októbra 1922 až do marca 1923, ako informovalo BBC. Vo svojich záznamoch opisoval napríklad Číňanov, ktorých deti sú podľa neho bezduché, obmedzené a hlúpe.

Takisto by podľa jeho slov bola "veľká katastrofa, keby títo Číňania vytlačili všetky ostatné rasy". Mužov z najľudnatejšej krajiny považoval skôr za automaty ako ľudí. Tiež o nich napísal že "Nie sú schopní ubrániť sa túžbe mať s Číňankami potomkov."

V denníku taktiež stojí, že po príchode do Port Said v Egypte stretol "Levantíncov (niekdajší obyvatelia územia Jeruzalemského kráľovstva, pozn. red.) všetkých odtieňov. Akoby sa vrhali zo samotného pekla." O obyvateľoch dnešnej Srí Lanky sa zas vyjadril, že "žijú vo veľkej špine a zápachu. Málo pracujú, no taktiež aj málo potrebujú."

Einstein však v roku 1933 kvôli prebratiu moci v Nemecku nacistickým diktátorom Adolfom Hitlerom emigroval do USA, keďže sám bol židovského pôvodu. V Spojených štátoch intenzívne bojoval za ľudské práva a v roku 1946 nazval rasizmus ako chorobu bielych ľudí. Taktiež vstúpil aj do asociácie pomáhajúcej Afroameričanom v štátoch.

Domov
Zdieľať
Diskusia