Na pešej zóne v Nitre nainštalovali figurínu oblečenú v použitých sáčkoch.
Slováci sú v používaní plastových tašiek vysoko nad priemerom Európskej únie. Zatiaľ čo v Dánsku jeden obyvateľ spotrebuje zhruba 4 igelitové tašky za celý rok a vo zvyšku Európy je to asi 200, Slovák ich využije hneď 466.
Študentky Katedry marketingovej komunikácie v Nitre sa rozhodli obliecť figurínu do skutočne netradičných šiat. Sukňu aj top totiž vyrobili z igelitových tašiek, aby tak upozornili na plytvanie týmto neekologickým materiálom. Pri figuríne stál text: "Používajte vlastné tašky alebo použite radšej papierovú tašku. V prípade, že aj tak odchádzate s igelitkou, zrecyklujte ju!"
Ako takáto inštalácia vzniká? Dievčatá si požičali figurínu z butiku a potom pozbierali staré použité tašky, aby samé nevytvárali odpad. Poctivá práca im zabrala 3 dni.
"Reakcie boli pozitívne z čoho sa veľmi tešíme, ľudia sa väčšinou pri figuríne zastavili a prečítali si máš odkaz. Všimli sme si, že to zaujalo aj mladých a aj staršie ročníky bez rozdielu. Bolo super vidieť ako sa niektorí aj sami odfotili pri našej inštalácii," hovoria študentky.
Ročne zrecyklujeme až sto miliárd plastových tašiek, a to ide ešte stále o ten lepší prípad. 8 miliárd z nich však neskončí v procese recyklácie, ale dostane sa do morí, oceánov a prírody, kde narúša prirodzený ekosystém.
"Hlavnou myšlienkou teda našej kampane bolo upozorniť na tento problém, ktorý žiaľ nie je iba na Slovensku, ale je globálny, vychádzali sme najmä zo štatistík, ktoré sú alarmujúce," povedala nám jedna z autoriek projektu Gréta Kozmová.
Podľa študentiek regulácia plastového odpadu nestačí. Hoci za tašky v obchodoch už musíme platiť, stále ich zbytočne kupujeme priveľa. Napríklad také Francúzsko už pristúpilo k radikálnejšiemu kroku a plasty chce úplne zakázať. Krajiny tiež neprihliadajú na to, že veľké množstvo plastov je stále nespoplatnené. "Nikto nehovorí o tom, koľko ľudí na dennej báze spotrebuje tenké igelitové sáčky v obchodoch ku pečivu či zelenine, ktoré sú voľne dostupné vo všetkých potravinových reťazcoch."
Obchodné siete ale tvrdia, že spoplatnenie naozaj pomohlo a spotreba tašiek sa znížila aj na Slovensku. Napríklad také Tesco zaznamenalo zníženie predaja plastových tašiek až o 80 %.