Dom pre rodičov môže byť zadanie, ktoré na dlhú dobu ochladí rodinné vzťahy alebo vzťah architekta k jeho práci. Alebo oboje. Našťastie, prezentované dielo je príkladom úplne opačným.
Moderná klasika. Súčasné a predsa so stopami odkazu najlepších historických vzorov majstrov modernej architektúry XX. storočia.
Takýto “konzervativizmus” by sme radi vídali na Slovensku častejšie. Lebo práve urobiť puristicky čisté riešenie treba vedieť. Tu sa netoleruje amaterizmus, neprofesionalita. Nemilosrdne sa prejaví každá chyba, každé zanedbanie detailu. Nedá sa “schovať”. Nie je kde. Buď to človek vie, alebo nevie. V tomto prípade to “chlapci” evidentne vedia, aj s takými odtieňmi, ako je sympatické napätie medzi novým (architektúrou) a starým (niektoré historické prvky prezentované v interiéri).
Architektúra je v tomto prípade základným, dlhodobo stálym, nemenným fyzickým rámcom, ktorý je schopný v priebehu času prijímať a absorbovať rôzne nové prvky, prinesené obyvateľmi, charakterizujúce ich individuálne preferencie a osobnostné črty. Doplnky a prvky zariadenia budú prichádzať a odchádzať. Tie, čo sa osvedčia, si nájdu svoje miesto, tie čo nepreukážu svoju životaschopnosť “odídu”. Aj neutrálna minimalistická moderná architektúra dokáže byť živá, dynamická, zaujímavá a prispôsobovať sa osobnostiam a preferenciám používateľov. A ešte omnoho viac, ako silno výrazovo štylizované a komponované objekty. (Š.M.)
(P.S.: Bodaj by sme mali čo najviac takýchto domov pre starých rodičov a starých rodičov pre takéto domy :-))
Dobrá vec sa teda podarila, poďme sa spolu potešiť obrazom i sprievodným slovom autorov
Rodinný dom sa nachádza na severnom okraji obce Jarovce, v lokalite s výstavbou rodinných domov. Pozemok je rovinatý, s rozlohou 661 metrov štvorcových. Kvôli optimálnemu využitiu pozemku je dom umiestnený v severnej časti parcely.
“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”
Dom pre rodičov môže byť zadanie, ktoré na dlhú dobu ochladí rodinné vzťahy alebo vzťah architekta k jeho práci. Alebo oboje. Našťastie toto dopadlo opačne. Od rodičov sme dostali len tri požiadavky: malý dom, žiadne schody a veľa miesta pre ich deväť vnúčat. Naším riešením je jednoduchá schéma polovičného átria v tvare otvoreného písmena L. Južná strana átria sa záhradou otvára ulici a slnku, severnú stranu pozemku vymedzuje dom.
Prvkom, ktorý prepája všetky časti domu je horizontála železobetónovej strešnej dosky, ktorá prechádza z interiéru do exteriéru a vedie naratív návštevy domu od vstupu po najintímnejšie časti interiéru. Vyloženie dosky je nastavené tak, aby správne regulovalo slnečné žiarenie. Zaoblenie dosky v styku dvoch traktov vytvára rozšírenie terasy pre stolovanie a integruje priestor záhrady. Ale priznajme, že hlavne vyzerá dobre na fotkách.
Samotný dom je veľmi tradične rozdelený na dennú a nočnú časť. Denná je transparentná, otvorená do záhrady a úplne priehľadná. Vnúčatá sú tu stále na očiach. Za drevenou stenou sa nachádza nočná časť s vlastnou záhradkou, ktorá je tichým útočiskom pred krikom átria.
Interiér ďalej rozvíja priestorovú koncepciu domu. Dominuje mu vzťah priznaného betónu stropnej dosky, podlahy a dlhej dubovej steny. Do takto vymedzeného priestoru sú voľne vložené objekty a osoby.
“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”
Autori: Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Matej Grébert, Ing. arch. Miroslava Gašparová & Ing. Mgr. art Juraj Kurpaš
Spolupráca: Ing. Miroslav Letovanec (statika) & Ing. Marek Beňuška (statika)
Plocha pozemku: 661 metrov štvorcových
Zastavaná plocha: 159,8 metrov štvorcových
Podlažná plocha: 137 metrov štvorcových
Obostavaný objem: 535,33 metrov kubických
Návrh & realizácia: 2015-2016 / 2016-2017
V prípade, že viete aj o iných architektonických alebo dizajnérskych štúdiách z našich končín stojacích za pozornosť širšieho publika, tak neváhajte a pošlite nám tip na e-mailovú adresu uvedenú v profile vyššie. Ďakujeme za spoluprácu!