Ako prebieha obchod s Čínou, ako vyzerá vlak, ktorý spája dva rozdielne svety a aké materiály vyváža Severná Kórea?
Pre krajinu takmer úplne odtrhnutú od zvyšku sveta je Čína vstupnou bránou do reality. Obe krajiny medzi sebou udržiavajú priateľské vzťahy ako politické tak aj obchodné. Hoci za kamarátstvo so Severnou Kóreou bola Čína veľakrát odsudzovaná, aj naďalej až 90 % exportu z prísnej diktatúry smeruje práve sem. Aké sú naozaj vzťahy medzi týmito dvoma krajinami?
Medzi Pekingom a Pchjongčchangom premáva vlak. Ruský veľvyslanec ho opísal chválospevmi, videl v ňom krásne ženy, strieborné paličky v jedálenskom vozni a bohaté, čerstvé menu. Realita je však celkom odlišná. Linka premáva iba štyrikrát do týždňa. Prechádza medzi viacerými čínskymi mestami, kým sa dostane k hraniciam do Dandongu a prejde cez most Priateľstva do Severnej Kórey. Každý rok vlak využijú desaťtisíce pasažierov.
V poslednom roku sa zvýšil počet Kórejčanov, ktorí vycestovali do Číny. Až 84 % z nich sú muži. Čísla sú však nejasné, pretože nepočítajú s množstvom pasažierov, ktorí krajinu opustili a emigrovali do Číny. Severnej Kórei sa podarilo odhaliť až 1,127 ľudí, ktorí plánovali odcestovať natrvalo v roku 2017.
Väčšinu cestujúcich však tvoria zahraniční obchodníci a turisti. Štatistiky si myslia, že to môže byť aj 94-tisíc.
Hoci to vyzerá tak, že Severná Kórea je prísnym väzením, z ktorého niet úniku, v zahraničí žije a pracuje 50 až 10-tisíc Kórejčanov. Najlukratívnejšiu prácu, ktorú môžu emigranti dostať, je pozícia v severo kórejskej reštaurácii. Tie fungujú hlavne v Číne a v Rusku.
V Číne študuje až 1,086 ľudí zo Severnej Kórey, no reálne čísla môžu byť oveľa vyššie.
Severná Kórea tvrdí, že do jej krajiny prišlo v roku 2012 234-tisíc turistov z Číny no oficiálne štatistiky, ktoré boli dostupné online, krajina zmazala.
Severná Kórea nemá s väčšinou krajín ideálne vzťahy. Preto sa netreba čudovať, že drvivá väčšina obchodu prebieha iba s Čínou, no napríklad v roku 2000 to bolo iba 25 % celkového exportu. Aké materiály dokážu vyvážať? Je to hlavne uhlie, ktorým si Kórea v roku 2016 zarobila viac ako 1 miliardu dolárov. Ostatné suroviny sú väčšinou oblečenie a látky. Práve kvôli kritike, ktorej Čína musí čeliť, v roku 2017 zastavili veľkú časť obchodu so Severnou Kóreou, no tá zdá sa, že našla systém, ako tento zákaz vývozu obísť. Väčšinou používajú zlú signalizáciou na lodiach a falošné dokumenty.