Komu sa nelení, tomu sa zelení. Rozkvitnutá príroda bude za dobrého počasia priťahovať každého jedného z nás.
Po 5 tipoch na neobyčajnú dovolenku v Európe prinášame ďalšiu pätorku, tentoraz z rodnej hrudy. Blíži sa jar a príroda bude po dlhých mesiacoch chladu a odpočinku opäť prejavovať svoju krásnu tvár. Lesy a hory budú opäť zelené a prípadné slnečné lúče budú naše telá nielen príjemne zohrievať, ale dodávať nám aj pozitívnu energiu. A preto sa na jar rozhodne oplatí vyjsť z domu von. Nemyslíme kdesi do najbližšieho nákupného centra, ale medzi stromy a na čerstvý vzduch. Podobné aktivity samozrejme lákajú aj nás, a preto sa s vami podelíme o 5 nápadov, kam by sa počas najbližších mesiacov určite oplatilo zájsť. Zamerali sme sa výhradne na hory.
Kľak (1352 m.n.m.)
Malá Fatra ako jedna z veľmi pekných oblastí Slovenska ponúka desiatky možností na turistiku. Jednou z nich je aj výstup na kopec, z ktorého vrchu vidno krajinu široko-ďaleko. Nájsť ho možno v južnejších častiach NP medzi obcami Fačkov a Vrícko. Jeho vrchol je poľahky rozpoznateľný už z veľkej diaľky a keď na neho skutočne aj vystúpite, zjaví sa pred vami aj železný dvojkríž. A ako bonus aj spomínaný výhľad. Ideálne na pohyb na čerstvom vzduchu i fotky.
Veľký Choč (1611 m.n.m.)
Teraz sa pomyselne presunieme východnejším smerom do Chočských vrchov. Ponad Ružomberkom sa týčia mnohé vrcholy, no za spomenutie stojí určite Veľký Choč. Mierne pripomína už uvedený Kľak, taktiež je z jeho najvyššieho miesta fantastický výhľad. Vidno nielen okolitú krajinu, ale aj štíty Tatier či Liptovskú Maru. Určite sa vyplatí si vystihnúť čas východu alebo západu slnka, výsledný pohľad môže skutočne stáť za to. Ak by vám nebolo dosť, určite nesklame aj ubytovanie sa v danom regióne, pretože všade navôkol je miest na navštívenie ako húb po daždi! Veď je to Liptov a kúsok je Orava.
Sninský kameň (1006 m.n.m.)
Nemenej krásna je príroda na samotnom východe Slovenska. Ako už názov napovedá, orientujeme sa v okolí mesta Snina. Pár kilometrov od nej leží mimoriadne krásna dedina Zemplínska Hámre, ktorá je východiskovým bodom pre túru. Vyjdete na koniec obce, vstúpite do miestnych lesov a začne sa priam nekonečné stúpanie. Až také, že počas cesty dole je niekedy problém pohodlne kráčať kvôli miestami strmému terénu. No odmena na vrchole je primeraná. Po zdolaní posledného schodiska sa ocitnete na vrchole skaly. Ak budete disponovať ešte množstvom energie, neďaleko sa dá navštíviť aj Morské oko.
Kráľova hoľa (1946 m.n.m.)
Určite ste už o nej počuli alebo ju videli. Minimálne na nejakej fotografii. Dominanta Horehronia, Kráľova hoľa, je bytostne spätá so slovenským národom. Veď určite o nej poznáte známu pieseň. Takmer 2000 metrov vysoká hoľa je vidieť zo široka. Na jej vrchole stojí vysielač a vôkol neho len holá pláň. Návšteva má svoje čaro nielen v zime, ale aj v lete. Vlastne, v každom ročnom období. Symbolicky pod ňou pramenia aj známe slovenské rieky, a to Hornád, Hron, Hnilec i Čierny Váh.
Babia hora (1725 m.n.m.)
Na Orave dobre, na Orave zdravo. A na Orave aj pekne, samozrejme. Na samom severnom cípe regiónu stráži okolie majestátna Babia hora. Svojou návštevou ju poctil aj známy pápež poľského pôvodu - Ján Pavol II. a rovnako tak môžete urobiť aj vy. Ide o najvyšší vrchol Beskýd a takmer najsevernejší bod Slovenska. Zaujímavosťou je, že kedysi na jej vrchol vystúpil aj samotný Vladimír Iljič Lenin.
BONUS - Stoh
Oproti spomenutej pätici ide o najmenej známy vrchol. Takmer v srdci Žilinského samosprávneho kraja sa dá vystúpiť na vrchol, kde príliš veľa stromov nemožno nájsť. Avšak za to je fotogenickejší a neobyčajnejší. Malá Fatra ukrýva skutočné poklady a je škoda, ak by ste nevyužili možnosť navštíviť aj menej známe lokality.
A keď už sa vydáte na túry, určite využite túto turistickú mapu a do smartfónu odporúčame jednoznačne aplikáciu mapy.cz!