Potápačom sa najnovšie podarilo objaviť nové jedince mimoriadne vzácneho druhu.
Svet je plný tých najzvláštnejších živočíchov, ktoré ako keby ani neboli z našej planéty. Ako sci-fi preto môže pôsobiť i predstava takzvanej chodiacej ryby. Živočích totiž namiesto plávania oveľa radšej „kráča“ po morskom dne.
Novú populáciu pravdepodobne najvzácnejších rýb na svete sa len nedávno podarilo objaviť tímu potápačov z Inštitútu pre morský a antarktický výskum (IMAS) a z občianskeho vedeckého programu Reef Life Survey. V rámci druhu Thymichthys politus bola doteraz pri Tasmánii identifikovaná len jedna populácia s odhadovaným počtom 20 až 40 jedincov. Potápačom sa však teraz podarilo nájsť aj druhú populáciu.
Novú populáciu rýb vyskytujúcu sa len v juhovýchodnej Tasmánii nenašli na veľkom území, jeho veľkosť sa dá prirovnať asi k dvom tenisovým kurtom. Samotnú lokalitu potápači hľadali dva dni a takmer to vzdali. Lenže keď sa náhodou podarilo spozorovať jednu z hľadaných rýb, pod riasami objavili zastrčených ďalších sedem. V novej skupine sa tak podarilo nájsť celkovo osem jedincov, no odhaduje sa, že dokopy ich by mohlo byť aj dvakrát viac. Nie je vylúčené, že existujú i ďalšie neobjavené populácie.
Objav potápačov by sa tak dal prirovnať k nálezu ihly v kope sena, lokalitu však nechcú prezradiť, aby vzácne ryby ochránili. „Nájdenie novej populácie, značne odlišnej od tej existujúcej, bolo vzrušujúce. Znamená to, že existuje potenciálne väčší génový fond a zrejme ďalšie populácie, ktoré ešte musíme nájsť,“ povedala Antonia Cooper z IMAS. Nájsť tento druh je čoraz zriedkavejšie zrejme kvôli strate biotopov a zmene klímy.
Takzvaných chodiacich rýb alebo rýb s „rukami“ je však na svete viac druhov. Ich plutvy totiž pripomínajú ruky a náležite ich používajú na to, aby sa mohli pohybovať po morskom dne ako keby kráčali. Plávajú len zriedkakedy. Vyskytujú sa v pobrežných vodách južnej Austrálie a Tasmánie. Veľa rýb z čeľade brachionichthyidae je však na pokraji vyhynutia a preto sa ich snažia vedci chrániť. Drobné ryby sú často kriticky ohrozené, živia sa hlavne malými bezstavovcami.
Nie vždy sú však „chodiace ryby“ predmetom vedeckých senzácií. V roku 2015 Austrálčanov desil tvor, ktorý dokázal bez väčších problémov vyliezť na pevninu a prežiť tam i šesť dní. Ostrieže sa mali do Austrálie dostať z Papuy Novej Guiney, kde neváhali liezť na stromy a zabíjať vtáky. Hrozbu však nepredstavovali len pre ne, ale aj pre morské živočíchy. Inak sladkovodné ryby a invazívne druhy dokážu podľa vedcov zrejme prežiť aj v slanej vode a do Austrálie sa mohli dostať vďaka rybárskym lodiam. Iných živočíchov sa dokážu zbaviť tak, že ak rybu zhltnú, ostne, ktoré používajú na „chôdzu“, ich zvnútra rozrežú, prípadne dokážu protivníkov udusiť.