Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 22. 10. 2020 meniny má Sergej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
2
Matúš Majer
26. január 2018, 16:30
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku

Mladé talenty na čele medicínskej spoločnosti.

Matúš Majer
26. január 2018, 16:30
Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku
Zdroj: Robert Herman
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na začatie niečoho nového nie je nikdy skoro. Prísť s prelomovým nápadom, ktorý dokáže ovplyvniť svet, dokáže mnoho ľudí, no len málo z nás sa dokáže odhodlať k tomu, aby svoje predstavy zmenilo na realitu.

 

To však rozhodne nie je prípad dvadsaťročného Roberta Hermana, ktorý už v mladom veku začal myslieť na budúcnosť a spolu s bratom Martinom založili vlastnú firmu, kde má každý podiel päťdesiat percent. Ako sa sám dozvieš, spoločnosť Powerful Medical sa venuje medicínskemu výskumu a talentovaný Robert ťa určite inšpiruje k tomu, aby si niečo podobné začal aj ty.

Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku

Čau, Robi! Začneme hneď zhurta. Prečo ste sa s bratom v tak mladom veku rozhodli založiť si firmu zameranú na medicínsky výskum?

S bratom sme vyrastali v technicky orientovanom prostredí. Martin už od mladého veku podnikal, programoval a venoval sa startupom. Keď sa s nazbieranými skúsenosťami vrátil z Ameriky, otvoril si vlastné softvérové štúdio. Ja som ho ako mladší brat celý čas sledoval a učil sa od neho.

 

Študovať som sa rozhodol medicínu, konkrétne vo Viedni. Počas prvého ročníka som stážoval v nemocnici vo Viedni a bol som prekvapený, ako málo nových technológií sa tam využíva v medicíne. A to hovoríme o Rakúsku, ktoré považujem v tomto smere za pokročilejšiu krajinu. Preto sme sa s bratom rozhodli pod záštitou Powerful s.r.o. spoločne založiť Powerful Medical. V tejto firme sa venujeme medicínskemu výskumu a pomocou algoritmov umelej inteligencie zefektívňujeme zdravotníctvo.

Nechcel si s tým počkať, až kým dokončíš školu?

Brat začal pracovať a ja som videl, čo každý deň robí. Ako študent som mal na začiatku veľa času a nevedel som, čo s ním, tak som si povedal, že chcem robiť niečo zmysluplné. Najskôr som začal spolupracovať na písaní vedeckých článkov, z ktorých sa časom stali aj publikácie. Takisto som si všímal, ako pomaly postupuje výskum v nemocniciach, lebo doktori nemajú čas ani technické možnosti, ktoré by celý proces urýchlili. Pritom základ celej medicíny stojí hlavne na napredovaní výskumu a uplatňovaní vedeckých poznatkov.

 

Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku

Nestretol si sa s tým, že by ťa firmy a odborníci nebrali vážne, lebo si ešte len študent?

Veľa študentov si neuvedomuje, že v mladom veku sú pre expertov najzaujímavejší. Profesorov najviac oslovuje záujem, ktorý je podložený vedomosťami. Ja som začal tak, že som napísal jednoduchý email profesorovi dermatológie, ktorý nám poskytol možnosť prísť sa pozrieť na vizitu do nemocnice už v prvom ročníku. Väčšina študentov túto príležitosť nevyužila, pravdepodobne zo strachu z nepoznaného, no ja som v tom videl šancu.

 

Tento profesor ma neskôr zoznámil so svojím tímom a ja som sa tak dostal k svojej prvej vedeckej práci. To bol môj odrazový mostík. Naučil som sa, že musím byť proaktívny, pretože mi to môže len pridať. Čím viac robíš poriadne, tým serióznejšie ťa ostatní berú. Následne ma zamestnali v nemocnici ako člena vedeckého tímu na kardiológii a brávali ma so sebou na kongresy a nemocničné sedenia. Už som pre nich nebol len študent.

Aký impulz ťa doviedol k založeniu vlastného projektu?

Robil som si sanitársky kurz a rozprával som sa s viedenským riaditeľom samaritánov v Rakúsku. Cez neho som sa dozvedel, že nepoužívajú žiaden elektronický systém na zbieranie dát o stave pacienta. Všetko sa robí na papieri vo forme formulára, ktorý sa založí do archívu a po desiatich rokoch sa skartuje. Takto sa prichádza o množstvo informácii.

 

Vtedy som mu navrhol, že by sme cez softvérové štúdio môjho brata mohli aplikáciu vyvinúť. Informoval som sa, ako to je v iných štátoch v Európe a dozvedel som sa, že nič podobné v Záchrannej zdravotnej službe ešte nefunguje. Martin, môj brat, v tom videl veľký potenciál. Založili sme teda dcérsku firmu Powerful Medical a začali sme hľadať aj iné možnosti, kde by sme našou prácou vedeli pomôcť.

 

Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku

Čím sa líšite od iných firiem, ktoré pracujú na medicínskom výskume?

Pracujeme s umelou inteligenciou v medicíne. Dostávame sa do sveta, kde sa aj v medicíne zbiera veľké množstvo presných digitálnych dát, ale veľmi málo ľudí sa venuje ich analýze, tzv. big data analysis. S bratovými znalosťami vo vývoji softvéru máme aj tú výhodu, že vieme výsledné algoritmy rýchlo spojiť s funkčnou aplikáciou, ktorá bude pomáhať lekárom s každodennou prácou.

 

Spolu s ďalšími šikovnými členmi tímu sme sa spoznali v 0100 Campuse, ktoré ponúka výbornú komunitu mladých a motivovaných ľudí. Robíme to čo nás baví, máme k práci rovnaký postoj, a aj preto sa v našom office svieti 24/7.

Akú má umelá inteligencia a jej využitie budúcnosť?

Výhodou AI (umelej inteligencie) je, že dobre nastavený algoritmus sa po čase zbierania nových dát zlepšuje. Vytvoríme algoritmus na základe spätných (retrospektívnych) dát, vložíme ho do aplikácie a používaním tejto aplikácie v nemocniciach sa algoritmus bude postupne zlepšovať. Napríklad sa tým zlepší vyhodnotenie diagnózy alebo personalizovanej liečby.

 

Blížime sa do bodu, v ktorom bude väčšina vecí automatizovaná. S automatizáciou prichádza väčšia efektivita a spoľahlivosť, presnosť, precíznosť. My si to uvedomujeme a preto chceme využívať náš “brainpower” na pozitívny prínos pre spoločnosť. Ale sme si vedomí aj toho, že to bude zatiaľ lekár, ktorý bude mať rozhodujúce slovo.

Môžeš nám povedať niečo konkrétne o projektoch, na ktorých aktuálne pracujete?

Robili sme napríklad s dátami z jednotiek intenzívnej starostlivosti z Kanady a Ameriky. Podarilo sa nám vytvoriť algoritmus, ktorý predpovedá úmrtnosť na intenzívkach. Z medicínskeho hľadiska je to zaujímavé, lebo lekár tak vie použiť agresívnejšiu liečbu na kritického pacienta. Ďalej je to pre nemocnicu zaujímavé aj z ekonomického hľadiska. Pomocou nášho algoritmu sa dá napríklad predpovedať, ako dlho daný pacient ostane na intenzívke, koľko transportov bude nutných, a dokonca aj odhad ceny liečby konkrétneho pacienta. Vďaka týmto údajom dokáže nemocnica ušetriť obrovské peniaze, ktoré sú v zdravotníctve dôležité.

 

Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku

 

Ďalej v spolupráci s Rakúskou ordináciou budeme robiť na 10-ročnej dátovej analýze, ktorá bude slúžiť na zlepšenie prevencie interných chorôb (vysoký krvný tlak, arytmie alebo infarkt). Dostali sme už aj schválenie z etickej komisie. V ďalších veciach už nemôžem byť veľmi konkrétny, ale môžem povedať, že robíme s viacerými ústavmi na Slovensku aj v zahraničí.

Ako toto všetko stíhaš popri štúdiu, ešte k tomu štúdiu medicíny?

Keď som sa zvykol učiť na skúšky tri týždne v knižnici, postupne som si začal uvedomovať, že posledné dva týždne sa aj tak už len učím to isté a vôbec to neovplyvňuje moje vedomosti z danej témy a ani prospech. Rozhodol som sa investovať ten čas do niečoho zmysluplnejšieho.

 

Čas som si začlenil tak, že stíham prácu, školu a vďaka môjmu time managementu ešte aj veľa iných vecí. To, že v podstate každý deň riešim nejakú medicínsku vec a pohybujem sa okolo doktorov, mi dosť pomáha aj pri skúškach. Viem si veľa vecí odvodiť.

 

Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku

Vieš si predstaviť, že by si sa tomuto venoval aj vo vzdialenejšej budúcnosti? Alebo sa skôr vidíš v plášti lekára?

Rodičia ma vždy viedli k tomu, aby som všetko robil na 150%. Nechcel som vyjsť zo školy s tým, že ešte nič neznamenám a musím sa vypracovať úplne od nuly. Takže to robím aj preto, aby som už zo školy vyšiel s niečím, čo za mňa bude hovoriť.

 

Medicína je natoľko dynamická veda, kde sa nemusím v budúcnosti obávať, že by som vedomostne všetko obsiahol a odborne stagnoval. Zatiaľ sa síce ešte nechcem rozhodovať, čo bude po škole, ale určite to bude nejaká kombinácia lekárstva, vedy a podnikania.

Myslíš si, že ľudia, ktorí nemajú podobné aktivity, čas na výške strácajú?

Štúdium medicíny každý rok absolvujú stovky ľudí. Všetci si prejdú tými istými skúškami, tou istou praxou a sú teda približne na tej istej úrovni, keď výšku opúšťajú. Jediné, čo ich od ostatných odlišuje, je to, čo robili popri škole. Žiadna nemocnica alebo ordinácia sa nebude pozerať, či mal študent z nejakej skúšky 100% alebo 80%, chcú vidieť ako sa angažoval popri štúdiu.

 

Robert má len 20 rokov, no s bratom vedú medicínsku firmu. Spoločne sa venujú výskumu a dokazujú, že úspech nezávisí od veku

Ďakujem ti za rozhovor! Čo by si ešte odporučil mladým ľuďom, ktorí chcú podnikať?

Asi jedine to, že keď chce človek podnikať, a je jedno v čom, musí si tým všetkým prejsť sám a tak povediac si to “odmakať”. Každý má svoju vlastnú cestu a preto je dôležité zobrať si inšpiráciu z príbehov iných, úspešnejších ľudí, ale zároveň sa nesnažiť kopírovať ich prácu. Hlavne treba mať chuť pracovať.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Robert Herman Tagy: rozhovor, zdravie, startup, študent, medicína
Ohodnoť článok
54
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.