Britom sa už zunovali destinácie na Západe, radšej objavujú krásy bývalého východného bloku.
Svet je plný nádherných miest, za niektorými z nich pritom ani netreba cestovať ďaleko. Nachádzajú sa všade naprieč Európou, aj v jej východnejšej časti. Práve jej čaro objavili Briti. Denník Telegraph vytvoril zoznam zložený z 25 najkrajších miest východnej Európy. Samozrejme, treba to brať trochu s nadhľadom, keďže Telegraph vychádzal zo zaužívaného a zjednodušeného delenia Európy na Východ a Západ.
Podľa Telegraphu čoraz viac Britov obľubuje aj destinácie bývalého východného bloku. Zväčša je v nich lacno, no napriek tomu ponúkajú fantastické výhľady, fascinujúce miesto či nezabudnuteľné zážitky. Denník do svojho zoznamu odporúčaných miest zaradil napríklad mesto Tallin v Estónsku, jazero Bled v Slovinsku, Plitvické jazerá v Chorvátsku, ale aj naše Tatry. Niektoré krajiny sa dostali do zoznamu aj viackrát, napríklad Chorvátsko, Slovinsko či Maďarsko. Pozri si, čo všetko sa na zozname ocitlo.
1. Tallin, Estónsko
Estónska metropola je jedným z najlepšie zachovalých mestských centier v Európe, so starobylými múrmi aj množstvom kostolných veží. Kto sa ocitne v Talline, pripadá si ako v rozprávke. Mesto je plné drobných a nepatrných detailov i farebných kaviarničiek.
2. Dunajská delta, Rumunsko
Druhá najväčšia riečna delta v Európe patrí medzi najzachovalejšie na starom kontinente. Vyskytujú sa tam ojedinelé druhy fauny i flóry, možno tam nájsť aj biele pelikány či volavky. Navyše, pláže, ktoré sa tam nachádzajú, sú veľkým lákadlom pre dobrodruhov.
3. Riga, Lotyšsko
Hlavné mesto Lotyšska je ako stvorené pre všetkých milovníkov kultúry, považuje sa totiž za kultúrne centrum Pobaltia. Riga má nádhernú budovu opery, koncertné haly i kostoly, Telegraph však upozorňuje aj na to, že toto mesto má i svoju snobskú tvár. No rozhodne sa oplatí toto miesto vidieť na vlastné oči.
4. Durmitorský národný park, Čierna Hora
Tento národný park patrí medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tam jazerá, viac ako 80 kilometrov dlhý kaňon Tara s bohatou faunou a flórou i hlboké rokliny.
5. Jazero Bled, Slovinsko
Slovinsko sa stáva čoraz populárnejšou destináciou práve kvôli jeho nevyčerpateľnej kráse. Medzi miesta, ktoré musí vidieť každý turistia, sa jednoznačne zaraďuje aj jazero Bled s čarovným malebným ostrovčekom uprostred.
6. Moskva, Rusko
To, čo láka turistov na ruskej metropole, je hlavne Červené námestie a Kremeľ, no ostrieľanejší cestovatelia si pochvaľujú aj kultúrny rozmer celého mesta, návštevu si podľa nich zaslúži najmä Štátna Tretiakovská galéria.
7. Mostar, Bosna a Hercegovina
Mesto Mostar sa zaraďuje medzi skvosty Bosny a Hercegoviny. Nachádza sa skôr v južnej časti krajiny a charakterizuje ho orientálna atmosféra. Pastvou pre oči je aj Starý most, za sebou má búrlivú históriu. V roku 1993 bol v období bosnianskej vojny zámerne zničený explóziami. Znovu postaviť sa ho podarilo v roku 2004. Jeho svetlá farba vytvára s tyrkysovou riekou nádherný kontrast.
8. Vysoké Tatry, Slovensko a Poľsko
Ak občas niekto zo zahraničia vyzdvihne niečo v rámci nášho malebného Slovenska, veľmi často sú to práve majestátne Tatry. Telegraph si všíma hlavne to, že medzi Slovenskom a Poľskom vytvárajú prírodnú hranicu, ako aj krásu plies a vodopádov i svieži vzduch.
9. Petrohrad, Rusko
Po Moskve je Petrohrad ďalším obľúbeným cieľom tých cestovateľov, ktorí by radi zavítali do Ruska. Moderná metropola má čo ponúknuť nielen z vizuálneho hľadiska. Petrohrad je hneď po Moskve druhé najvýznamnejšie kultúrne, vedecké aj ekonomické centrum.
10. Transfagaranská magistrála, Rumunsko
Rumunský horský priechod sa považuje za jednu z najmalebnejších ciest na svete. Niektorí ju považujú za najkrajšiu cestu v Európe a možno aj na celom svete, a preto sa zaraďuje v rámci Rumunska medzi najväčšie turistické atrakcie.
11. Praha, Česko
Česká metropola je vďaka svojmu neopakovateľnému čaru obľúbená aj pre mnohých Slovákov, ktorí do nej radi vyrážajú najmä cez víkendy. Podľa Britov zostáva aj naďalej jedným z najromantickejších miest na celom svete a Telegraph vrelo odporúča návštevu stovežatej, ako sa Prahe zvykne hovoriť.
12. Kotorský Záliv, Čierna Hora
Najväčší prírodný záliv na juhu Jadranského mora je tiež veľkým lákadlom pre turistov, ktorý odporúča svojim britským čitateľom denník Telegraph. Charakterizuje ho očarujúca príroda, krásna modrá voda aj historické budovy. Záliv niekotrí označujú aj za boku a mylne si myslia, že ide o najjužnejší európsky fjord. Je to však mylná domnienka, ľadovec tu totiž nikdy nebol.
13. Krakov, Poľsko
Aj Krakov nachádzajúci sa u našich severných susedov si podľa Britov zaslúži pozornosť. Turistov láka najmä staré mesto s komplexom historických stavieb a podľa denníka sa tu dá pokojne stráviť aj celý víkend. Kto už príde do Poľska kvôli krátkej dovolenke či výletu, by podľa neho nemal vynechať ani návštevu koncentračného tábora Osvienčim. Ten leží približne 60 kilometrov od Krakova.
14. Plitvické jazerá, Chorvátsko
Do Chorvátska sa nechodí len za oddychom pri mori, mnohí sa vyberú obdivovať aj Plitvické jazerá. Tie sú zároveň najznámejším národným parkom v Chorvátsku. Atraktívne sú najmä vďaka prepojeniu jazierok s vodopádmi. Plitvické jazerá patria k najkrajším prírodným výtvorom v Európe.
15. Budapešť, Maďarsko
Cestovatalia si na maďarskej metropole pochvaľujú najmä úchvatné mosty ponad rieku, jednoduchú orientáciu aj akúsi vznešenú atmosféru mesta. Podobne ako Praha si zaslúži označenie jedného z najromantickejších miest. Tomu nahrávajú aj príjemné podniky či „staromódne“ kaviarne.
16. Triglavský národný park, Slovinsko
Slovinsko je ideálnou destináciou pre cestovateľov, hlavne pre milovníkov prírody. Tí odtiaľ nemôžu odísť bez toho, aby nenavštívili Triglavský národný park. V tomto národnom parku dominuje hlavne alpská flóra a vrchol Triglav.
17. Dubrovník, Chorvátsko
Mimoriadne obľúbená krajina, ale i dovolenková destinácia Chorvátsko je čoraz atraktívnejšia aj pre Britov. Telegraph slovami svojej expertky Jane Fosterovej označil práve chorvátske mesto Dubrovník za jedno z najveľkolepejších miest na svete. Vyzvihuje staré mesto, kam nemôžu autá, ale i kostoly, pláže či hotely na úrovni.
18. Bielovežský prales, Bielorusko a Poľsko
Bielovežský národný park sa nachádza najmä na území Poľska, v Bielorusku naň nadväzuje hlavne Bielovežský prales. Ten je ako pôvodný a staroveký prales, kde možno pozorovať populáciu zubra, prísne chránený.
19. Istria, Chorvátsko
Kým my, Slováci, sme už dávno objavili potenciál Chorvátska, Briti sa nevedia rozhodnúť, kam skôr. Veď táto krajina sa teraz na zoznam denníka Telegraph dostala až trikrát. V rámci Istrie odporúča jeho redakcia hlavne návštevu Puly a mesta Rovinj.
20. Plovdiv, Bulharsko
Za pozornosť stojí hlavne staré mesto, no turistov v Plovdive celkovo lákajú najmä samotné početné pamiatky, napríklad amfiteáter z rímskych čias, Katedrála svätého Ľudovíta či moslimská mešita ešte z 15. storočia.
21. Krížový vrch, Litva
Toto miesto sa zvykne označovať aj ako Hora krížov, nachádza sa tu najmenej 100-tisíc križov či krucifixov. Prvé kríže boli na mieste vtýčené ešte v 19. storočí. Horu krížov navštívil svojho času aj pápež Ján Pavol II., nazval ho miestom nádeje, lásky a mieru. Noc by tu však dobrovoľne chcel stráviť len málokto.
22. Tunel lásky, Ukrajina
Toto miesto, respektíve jeho názov, vychádza práve z toho, že je tak obľúbené milencami či párikmi. Ide o prírodný úkaz, ktorý vznikol na malej železničke. Trať napokon obrástli stromy, a tak vzniklo toto záhadné a tajomné miesto. Hovorí sa, že ak ním prejde zamilovaná dvojica, splnia sa jej sny.
23. Memento Park, Budapešť, Maďarsko
Memento park sa označuje za významnú pamiatku i spomienku na niekdajší vplyv Sovietskeho zväzu na území Maďarska. Múzeum pod holým nebom, kde dominujú obrovské sochy, bolo založené ešte na začiatku 90. rokov minulého storočia.
24. Múzeum rozpadnutých vzťahov, Záhreb, Chorvátsko
Tie najrôznejšie haraburdy vystavené v Múzeu rozpadnutných vzťahov dokumentujú príbehy nevydarených romancí, no odkazujú aj na vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Návštevníci si môžu pozrieť nielen často bizarné predmety, ale aj prečítať si príbehy nevydarených vzťahov. Ide o jedno z mála múzeí, kde chodia ľudia s nadšením.
25. Vlčí brloh, Poľsko
Správnym názvom tohto miesta je Vlčia hradba, prípadne Vlčí obranný val. Ide o komplex bunkrov a budov a miesto, ktoré slúžilo Hitlerovi ako jeden z hlavných stanov. Zároveň to bolo jedno zo stanovíšť nacistov mimo územia Nemecka. Dnes si môžu Vlčí brloh celoročne pozrieť turisti, keďže sa z neho stalo otvorené múzeum.