Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. októbra 2017, 14:45
Čas čítania 0:00
Radka T.

Slovenka si založila vlastnú značku oblečenia, šije ho výlučne z odpadu

MÓDA
Uložiť Uložené

Martina dokáže zo starého zničeného oblečenia vyrobiť originálne a udržateľné kúsky.

Ľudia po celom svete dennodenne nakupujú množstvo nového, štýlového a zároveň relatívne lacného oblečenia, ktoré však v skutočnosti nosia len veľmi krátko a potom ho nemilosrdne vyhodia. Kým kedysi sa drobné diery poctivo zašívali a plátali, dnes takto poškodené oblečenie bez milosti vyhodíme, v tom lepšom prípade do kontajnera určeného výhradne na textil. Slovenka Martina Mareková Kuipers však našla skvelý spôsob, ako poškodenému či starému odevu a materiálu vdýchnuť život a vytvoriť z neho ďalšie oblečenie, ktoré je nielen nositeľné, ale aj dobre vyzerá.

Martina založila módnu značku s názvom Bartinki, ako tvrdí, celkom neplánovane, pričom celé to začalo ešte v roku 2011. Predtým žila v Británii, no po presťahovaní sa do Holandska začala špekulovať nad vlastnou tvorbou. „S manželom sme sa práve presťahovali z Británie do Holandska a neznalá jazyka, miestnych pomerov a tak trošku odmietajúca mať nad sebou šéfa, začala som doma na jedálenskom stole majstrovať malé módne doplnky, ktoré sa aj z času na čas predali,“ opisuje svoj príbeh na webovej stránke značky.

To, čomu sa Martina venuje, sa nazýva upcycling, teda premena starých a nepotrebných vecí na nové, často s ešte vyššou úžitkovou hodnotou, akú mal pôvodný produkt. Upcycling sa aj napriek mánii neustále nakupovať nové trendy veci stal životným štýlom 21. storočia, a čo je najpozitívnejšie, efektívne sa pri ňom využívajú odpadové materiály, ktoré viac nezaťažujú životné prostredie.

Vráťme sa však späť k Martine a jej značke Bartinki. Ona sama tvrdí, že pri sťahovaní sa do inej krajiny s hrôzou zistila, že má doma viac ako 300 kilogramov oblečenia, topánok i doplnkov. Rozhodla sa teda aspoň rok nič nové nekupovať, z čoho sa napokon stali dva roky, až prišlo rozhodnutie, že veci, ktoré si nevie sama vyrobiť, bude kupovať len pod označením fair trade.

S dobrým pocitom môžu ľudia nakupovať aj originálne kúsky od nej samotnej. Nesú jasný rukopis a najmä - nie sú šité v ázijských krajinách, kde pri ich výrobe trpia chudobní ľudia, ktorí si takýmto spôsobom  zarábajú na živobytie, no slovo zarábajú sa v skutočnosti rovná otročine v drsných podmienkach. To, čo vystihuje značku Bartinki, sa volá slow fashion, no dá sa to nazvať aj starým klasickým šitím.

„Od roku 2014 spolupracujem s profesionálnou krajčírkou, ktorá sídli na Slovensku. A vlastne, až od tohto bodu sa naozaj Bartinki začína. Moja pani krajčírka je človek s takmer 40 ročnou skúsenosťou v zákazkovom šití, a prejavuje sa to na produktoch. Každý kúsok je strihaný s ohľadom na spotrebu materiálu, šitý v našom štúdiu s profesionálnymi mašinami, materiály sú predprané, prihliada sa nielen na kvalitu, ale aj na praktickosť dizajnu,“ vysvetľuje šikovná Slovenka, ktorá má kamenný obchod v Holandsku, no oblečenie sa šije na Slovensku a predáva sa celosvetovo.

Vzhľadom na to, že ide o oblečenie z odpadových materiálov, a teda limitovaných zdrojov, jej kúsky sú unikátne a limitované kolekcie. „Moja tvorba je vlastne o kombinácii. Vytvorenie kolekcie prebieha inak ako u bežných módnych dizajnérov, keď sa po nápade a náčrtoch začnú vyrábať alebo nakupovať látky. Moja kolekcia vzniká z toho, čo mám nazbierané. A treba toho nazbierať ozaj veľa, aby som bola schopná dokombinovať všetko rôznorodé do jedného celku. V tejto nutnosti tvoriť z limitovaných zdrojov spočíva celá krása mojej práce a musím povedať, že to je práve ten aspekt, ktorý mi učaril,“ vyznáva sa Martina.

Mimochodom, Martina svoju novú kolekcou predstaví aj v rámci blížiacej sa šou, ktorú možno poznáš pod názvom Fashion LIVE!. Tá sa bude konať 18. októbra. To sú momentálne novinky v rámci blízkej budúcnosti, no to, čo je dlhodobou víziou, je okrem pokračovania v prerábaní nežiadaných vecí na žiadané, aj edukácia či túžba založiť chránenú dielňu. Martina sa pritom netají tým, že vytvorenie takéhoto priestoru je jej veľkým snom.

Domov
Zdieľať
Diskusia