Kde by mohlo byť pre neho lepšie miesto ako v Údolí kľudu?
Sväté mesto Najaf v srdci Iraku je jedným z najväčších sídiel zeme, býva tu okolo 600 000 ľudí. Tí ale nie sú jedinými obyvateľmi údolia, územie veľké viac než 9 kilometrov štvorcových totíž zaberá moslimský cintorín Wadi al - Salaam, najväčšie pohrebisko na svete, zároveň neutále sa rozrastajúce. Mŕtvi sa tu začali ukladať pred 1400 rokmi a táto tradícia dodnes trvá. Presný počet pochovaných nie je nikomu známy, no predpokladá sa, že je ich niekoľko miliónov. Sú tu pochovaní šlachtici, učenci, sultánovia a aj proroci. Nájdeme tu jednoduché náhrobky z hliny, ale aj pôsobivé mauzoleá a podzemné hrobky. Práve tie spôsobili problémy americkej armáde v roku 2003, kedy sa nepriateľské vojská ukrývali do hrobiek a ich útoky nevedel nik odvrátiť.
Fotografia (2003) zachytávajúca boje na cintoríne
Práve boje z roku 2003 výrazne prospeli k rozšíreniu masívneho pohrebiska. Podľa neoficiálnych údajov malo v tom čase zahynúť v okolí cintorína 5 000 ľudí. Až v posledných rokoch sa expanzia spomaluje, prevažne vďaka odsunu amerických vojsk a menšiemu počtu konfliktov. Hrobky staré tisíc rokov susedia s novými a sú si veľmi podobné, preto je oblasť unikátom. Len pred šiestimi rokmi bol cintorín pridaný na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva (UNESCO). V praxi to ale nemá žiaden význam, moslimovia nenechajú zvedavých turistov a pátračov len tak pobehovať po jednom z najdôležitejších miest.
Vieme si predstaviť, že cintorín Wadi us - Salaam je archeologickým snom budúcnosti, teda pokiaľ jeho tradícia zanikne. Tí, ktorí chcú položiť kvety v strede, musia byť kondične zdatní a prejsť aj dva kilometre, k tomu byť schopní orientovať sa len pomocou pár záchytných bodov.