Skutočný príbeh zo známeho pamfletu od Ladislava Mňačka.
Maturita zo slovenského jazyka vyžaduje okrem znalostí z gramatiky aj vedomosti o veľkom počte povinných diel. Každý maturant, ktorý sa pripravuje na nadchádzajúcu odpoveď, preto určite pozná politický pamflet od slovenského spisovateľa Ladislava Mňačka. Patrí medzi jedno z diel, ktoré sa určite oplatí prečítať. Jeho názov je Ako chutí moc.
Príbeh tohto románu sa točí okolo postavy spomínanej ako veľký alebo mŕtvy muž. Skutočné meno štátnika nie je v príbehu odhalené, čím Mňačko poukazuje na jeho bezvýznamnosť. Rozprávačom je prominentný fotoreportér Frank, vykresľujúci život a charakter zosnulého šéfa kabinetu.
Opisuje, ako sa mŕtvy zmenil z odvážneho a nebojácneho veliteľa partizánskeho oddielu počas SNP na politickú mŕtvolu. Mňačko vo svojom diele poukázal na podobné vlastnosti vtedajších politikov a negatíva totalitného režimu. Obsahuje mnoho myšlienok uplatniteľných aj v súčasnosti.
Obete masakru v Kremničke po potlačení Slovenského národného povstania.
Menej známy je fakt, že mŕtvy muž nie je úplne vymyslený. Táto postava je založená na politikovi s menom Štefan Bašťovanský. Narodil sa 7. februára 1910 v Budapešti. Ako politik vykonával funkciu generálneho tajomníka KSS od septembra 1945. Do funkcie ho dosadil ďalší vplyvný politik Viliam Široký, ktorého príkazy z Prahy napĺňal v súčasnom hlavnom meste Slovenska.
Bašťovanského najvýznamnejší moment prišiel v roku 1951. Počas februára, na zasadnutí širšieho vedenia KSČ, odovzdal správu o odhalení sprisahania niektorými jej členmi. Konkrétne obvinil Gustáva Husáka a Vladimíra Clementisa spolu s ďalšími politikmi. Netrvalo však dlho a ŠtB uväznila aj Rudolfa Slánskeho, šéfa Bašťovanského. Jeho čas sa začal krátiť.
Gustáv Husák (druhý zľava) na fotografii s nemeckými politikmi.
Hoci rozdúchal boje v KSČ, sám sa stal ich obeťou. Po 8 mesiacoch od zasadnutia širšieho vedenia KSČ Bašťovanského zosadili z funkcie. Už bol iba jeden z rezortných tajomníkov Ústredného výboru Komunistickej strany Československa. Ani tu sa dlho neudržal, už v decembri bol presunutý do Slovenského pedagogického nakladateľstva. Bašťovanský počas vojny tajne infiltroval HSĽS a jeho prihláška bola neskôr použitá proti nemu.
Logo Komunistickej strany Československa.
Počas vojny sa podieľal na odboji. Bojoval v partizánskom oddiele a na ministerstve dopravy ako infiltrovaný úradník. Túžba po moci sa mu nakoniec stala osudnou. Keď jeho kolegov začali súdiť, vedel, že je už neskoro. V novembri 1952, desať mesiacov po jeho poslaneckej rezignácii, ho našli mŕtveho vo vlastnom byte. Policajní vyšetrovatelia vylúčili cudzie zavinenie a uzavreli prípad Bašťovanského ako samovraždu. Vzhľadom na situáciu vo vtedajšom Československu sa historici domnievajú, že sa stal obeťou politickej vraždy.
Slovenská vojenská stráž.
Mňačko, ako bolo spomenuté v úvode, vykreslil postavu mŕtveho ako bezvýznamného politika, ktorý kvôli svojej vlastnej túžbe po moci od seba odohnal všetkých priateľov a rodinu. Podpísal si ňou aj svoj ortieľ, rovnako ako Bašťovanský. V Košiciach je po ňom pomenovaná ulica na sídlisku Ťahanovce. Naskytá sa otázka, či si to tento politik totalitného režimu naozaj zaslúži.