Prebýva tu približne 2000 ľudí, o niektorých z nich ste pravdepodobne počuli – Mark Zuckerberg, Pierce Brosnan, Ben Stiller, Anthony Kiedis, Michael Dell a mnohí ďalší.
Status osídlenia priemerného významu Princeville zmenila návšteva princa Havajských ostrovov Alberta Kamehamehu v roku 1860. V tej dobe bola polovica obyvateľstva vyhubená infekciami prinesenými kolonizátormi a misionármi zo Spojených štátov amerických, Britského a Ruského impéria. Havajská kráľovská rodina si uvedomovala, že nemá šancu poraziť a ani sa ubrániť pred vyspelými civilizáciami. Návšteva princa pod politickým nátlakom zmenila nielen ekonomický vzrast, ale aj názov oblasti na jeho počesť. Najsevernejšie obývané územie Havajských ostrovov bolo predané do súkromných rúk. Až do roku 1968, kedy sa začal vo veľkom rozvíjať turizmus, sa tu pestovala káva, cúkrová trstina a choval dobytok. Princeville začínal nadobúdať reputáciu územia plného luxusných rezidencií a golfových ihrísk.
Pozdravte vrátnika štvrte a vstúpte
Prechádzame okolo vrátnice, vstupujeme na kruhový objazd vybudovaný okolo honosnej fontány a vchádzame do prvých uličiek. Vraj práve tu sú domy najlacnejšie. Musíte sa uspokojiť s tým, že máte výhľad na hory ako z filmu Avatar (pár scén sa tu naozaj nakrúcalo), okolo domu lietajú golfové loptičky a na pláž to peši potrvá viac ako desať minút. Už od začiatku ma ľudia podozrievavo pozorujú. Všade sú ceduľky s nápismi: "My neighbor is watching you"! (prekl. Sused ťa sleduje!). Asi to bude aj pre desaťročné auto, na ktorom som prišiel a fotenie za jazdy z okna. Mnoho domov sa prezentuje aj druhou ceduľkou - "GMO Free zone". Havajské ostrovy sú vo svete známe jasným postojom voči geneticky modifikovaným potravinám a aj preto si potraviny udržujú svoju kvalitu.
Kruhový objazd za vrátnicou s honosnou fontánou uprostred
Priemerný ročný príjem rodiny v Princeville sa pohybuje okolo sumy 60 000 eur. Kúpa domu nie je ani pre nás nemožná - tie najlacnejšie je možné získať za pol milióna eur. Uvažujete nad tým? To by ste ešte zvládli, no skromná existencia vás vyjde ako tá kráľovská v centre Bratislavy. Káva v "obyčajnej" kaviarni 5 eur, obed za 13 (šalát). Ako dobrodruh by ste mohli prežíť na ovocí a zelenine z okolitých sadov, prípadne dať pár izieb na Airbnb a zo Slovenska doviezť kufor pašték.
Golfových ihrísk je tu také množstvo, že si ich občas pomýlite s parkom
Čím viac vstupujem do štvrte, tým viac cítim luxus. Pamätáte sa na hru Sims? Všetko bolo uniformne a priam gýčovo krásne. Presne také pocity vo mne štvrť vyvolala. Nielen dokonalá klíma, príjemná atmosféra, progresívna mentalita a voňavá flóra presviedčajú milionárov o presťahovaní. V okolí sa nachádza viacero svetovo unikátnych miest. Jedným z nich je Queens Bath - najpopulárnejšia turistická atrakcia, nachádzajúca sa priamo pod útesom, na ktorom stojí Princeville. Ide o prirodzený prílivový bazén utvorený z lávových kameňov, lokálnymi obyvateľmi zvaný "práčka". Mnoho turistov doplatilo na svoju odvahu a sila oceánskeho prílivu ich pripravila o život.
Queensbath pri odlive
Domy sú zvyčajne nenápadné, ich hodnota je však závratná
Apartmán na prenájom od 500 eur na noc
Našetrite 700 000 eur a zbalte kufre
Dychvyrážajúce hory plné vodopádov s vrcholmi v oblakoch
Súkromné letisko je samozrejmosťou
Princeville je Sencom Havajských ostrovov. Okamžite si ho zamilujete, aj keď nemáte ani na noc v apartmáne. Pri troche šťastia sa stanete záhradníkom zakladateľa Facebooku alebo budete leštiť helikoptéru iným významným osobnostiam. Je obdivuhodné, že nikto nedáva najavo hodnotu svojho majetku a nestavajú sa betónové ploty, ako je u nás zvykom. Ľudia sa tu usmievajú a ja sa im nečudujem. Na záver ponúkame výhľad pri odchode zo štvrte.