Po Číne sa predviedla aj Európa.
V poslednom čase sa s technologickými riešeniami, ktoré sú zamerané na ochranu krehkého životného prostredia, akoby roztrhlo vrece. Len nedávno sme počuli o veterných turbínach trčiacich z vody, potom padla zmienka o plávajúcej solárnej elektrárni z Číny a teraz prichádza rad na niečo, čo dokáže čistiť naše ovzdušie od oxidu uhličitého.
.@Climeworks has developed the world's first 'air scrubbing' plant. pic.twitter.com/hwtgYIkeZg
— Vocativ (@vocativ) 2. júna 2017
Obrovské zariadenie zo Švajčiarska má kapacity, vďaka ktorým budeme ako dýchať čistejší vzduch, tak aj vyrábať obchodovateľnú komoditu. Vzniknutý odpad po realizácii prvých filtrácií plánujú použiť ako hnojivo pri pestovaní rajčín a papriky, píše web Interesting Engineering. Využití je ale podstatne viac.
Prvý stroj, aký zatiaľ nemá vo svete obdoby, uvedú do prevádzky neďaleko hlavného mesta Švajčiarska. Bude ho tvoriť až 18 čistiacich kolektorov, ktoré umiestnia priamo na strechu miestnej fabriky, kde prebieha spaľovanie odpadu. Ročne tak vedia zachytiť okolo 900 ton oxidu uhličitého.
Cieľom projektu je zredukovať celkové množstvo oxidu uhličitého o 1 percento, čo znamená, že musia postaviť nie jednu, dve a ani tri, ale viac ako 250-tisíc ďalších podobne fungujúcich a podobne veľkých čistiacich zariadení.