Streda 23. 5. 2018 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Najhľadanejší muž Grécka už dvakrát utiekol z väzenia vrtuľníkom. Ľudí má však na svojej strane, ulúpené peniaze totiž rozdáva chudobným rodinám

Grécky Robin Hood, ako ho mnohí nazývajú, je na úteku už dlhé roky.

18. máj 2017, 18:59

Grécky Robin Hood, ako ho mnohí nazývajú, je na úteku už dlhé roky.

Vassilis Paleokostas je síce podľa gréckych úradov najnebezpečnejší muž krajiny, no fyzicky nikdy nikomu neublížil. Jeho nebezpečenstvo spočíva v svojskom ponímaní sociálneho systému a prerozdeľovania peňazí. Milióny dolárov za jeho dolapenie svedčia o štátnej nenávisti voči jeho osobe, on je však aj naďalej na úteku. Za túto skutočnosť môže najmä Vassilisova opatrnosť a pomoc od ľudí, ktorým kedysi sám finančne pomohol. Jeho pomáhanie je založené na starom známom systéme „bohatým ber a chudobným dávaj“. Aj cez to, že je Vassilis jeden z najväčších vydieračov a lupičov bánk v Grécku a na Balkáne, svoje ulúpené peniaze vždy poctivo rozdelil medzi chudobné rodiny vo svojom rodnom kraji. A utekať pred spravodlivosťou sa mu darí už takmer neuveriteľných 20 rokov. Sem tam ho polícia dolapí, no z väzenskej cely je skôr, než sa stihne patrične zabývať.  

 

Najhľadanejší muž Grécka už dvakrát utiekol z väzenia vrtuľníkom. Ľudí má však na svojej strane, ulúpené peniaze totiž rozdáva chudobným rodinám 

So štátnymi úradmi, políciou a vládou bojuje už dlhé roky, z ktorých si odsedel osem rokov vo väzení, no viac času strávil na úteku a ako otvorene priznáva, dúfa, že ho ešte veľa rokov na úteku čaká. V hľadáčiku polície je 51 ročný zločinec najmä pre svoje početné únosy, ako inak bohatých a vplyvných ľudí, ktorých rodiny radi zaplatia za ich prepustenie tučné výkupné a samozrejme bankové lúpeže, no ich presný počet známy nie je, s určitosťou sa však jedná o dvojciferné číslo. Prvý útek z väzenia sa datuje ešte do roku 1991. Nasledovalo búrlivé obdobie vykrádania a špecifického prerozdeľovania peňazí. Lúpežnú šnúru prerušilo až úspešné dolapenie v roku 2000, kedy ho polícia obvinila z únosu Alexandra Haitogloua, CEO potravinárskej spoločnosti Haitoglou Bros. Súd ho uznal vinným a odklepol mu prísny 25 ročný trest, no Vassilis si z neho ťažkú hlavu nerobil. V roku 2006 mal väzenia plné zuby, a tak so svojimi komplicmi naplánoval útek, aký poznáme najmä z hollywoodskych filmov.

 

A keďže išlo o jedno z najstráženejších a najbrutálnejších gréckych väzení, celý útek je o to populárnejší. Aby toho nebolo málo, spôsob, akým bol vykonaný, je až zarážajúci. Na uprchnutie totiž Vassilis použil vrtuľník, ktorý si to namieril za bieleho dňa priamo do dvora väznice. Žiadne siahodlhé premyslené plány a kopanie tunelov. Vrtuľník za bieleho dňa bol natoľko uletený, že by zrejme nikomu ani nenapadlo, čo sa deje.  A presne to sa aj stalo. Dozorcovia boli tak zmätení, že nemali ani potuchy, kto a prečo pristáva uprostred väzenského dvora.  V prvých minútach si mysleli, že priletela neohlásená inšpekcia z ministerstva, no než sa stihli spamätať, Vassilis bol aj so svojimi kumpánmi už dávno preč. Tento čin spôsobil v tamojších médiách doslova poplach a polícia, ako aj väzenská stráž, boli ešte dlhú dobu ľudom len na smiech. Polícii trvalo dva roky, než Vassilisa znovu dolapili. On bol tentokrát však rýchlejší. Z väzenia utiekol už po pol roku. Čo však pôsobí už ako hotová senzácia, je fakt, že celý útek sa odohral presne tak isto ako pred rokmi. Opäť išlo o väznicu Korydallos a opäť utiekol helikoptérou.

 

ilustračné foto

 

 

Jediná zmena bola v reakcii dozorcov. Tí už boli totiž na podobnú situáciu pripravení, takže útek neprebehol tak hladko ako prvý raz. Nastupovanie do vrtuľníku bolo sprevádzané ostrou paľbou, no ani to na jeho zastavenie nestačilo. V momente sa totiž spustila paľba aj z vrtuľníku. Nikto však nebol našťastie zranení, akurát bolo znovu o jedného väzňa menej. Nie je teda divu, že po druhom úteku sa na Vassilia rozbehol doslova hon. Polícia svoje pátranie rozšírila aj do susedných krajín, no grécky Robin Hood stále unikal. Jeden svetlý moment prišiel ešte v apríli roku 2010, kedy ho policajné hliadky vystopovali, ako sa preháňa na džípe u pobrežia. Z Vassilisových správ však vyplýva, že polícii už tentokrát nešlo o jeho dolapenie, ale o popravu. Auto mal totiž prestrieľané skrz na skrz. Behom pár sekundovej naháňačky malo z automatických zbraní padnúť až 150 výstrelov. Za jeho dlhodobým úspechom stojí jednak výborná orientácia v horských oblastiach, kde sa ukrýva a jednak dobrosrdečnosť ľudí, ktorí v nom vidia symbol vzbury a bojkotu gréckej vlády, ako aj celého sociálneho systému. Ľudia na ňom ale tiež obdivujú štýl a nonšalantnosť, s akou lúpeže a únosy vykonáva. Aj keď býva bežne ozbrojený, nikdy nikomu neublížil a ku svojim obetiam sa vždy správa zdvorilo a slušne, čo ostatne potvrdili aj sami unesení. Dokedy mu takýto spôsob života bude vychádzať, je otázne, jedno je však isté, do sŕdc gréckeho ľudu sa už navždy zapíše ako grécky Robin Hood.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia5 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
5 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
HomoErektus19. máj 2017, 14:52

Zaujimavy clanok, nikdy pred tym som o tom nepocul, jedina chybicka co by som vytkol autorovi je, ze nech si opravi slovne spojenie "u pobrezia", vhodnejsie je po slovensky asi "na pobrezi". Ale to je len malickost, jedine, ze ked to tu citaju mladi ludia, nech prichadzaju do styku s korektnymi formulaciami. Inak hovorim, bomba, dobra praca, len tak dalej!

17 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bigot20. máj 2017, 13:54

"uprchnutie" tiez nie je najslovenskejsie slovo

7 Odpovedať · Nahlásiť
Thor Vikingstad18. máj 2017, 22:32

Zdeno Cíger? Tá fotka

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
sídlisko18. máj 2017, 23:36

skôr jeho bratranec zo Sabinova a blízkeho okolia

7 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
legalizator42020. máj 2017, 11:06

hrdina

4 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie