Usmiať sa alebo našpúliť pery, kto mi odpovie?
Fenomén a pojem, ktorý všetci poznáme ako selfies, snáď netreba ani len predstavovať. Ich vytváraniu neprepadli len známe celebrity, ktoré za ne získavajú nekresťanské množstvá lajkov a srdiečok na Instagrame, ale aj bežní smrteľníci. Len málo ľudí si môže povedať, že si nikdy nevytvorilo svojku a to v akejkoľvek podobe. Či už si sa fotil s kamarátmi, vonku, doma, na dovolenke, v sprche alebo bolo tvojím partnerom zrkadlo, podôb selfie fotiek môže byť neúrekom. Dokážu však zdvihnúť sebavedomie a urobiť z teba vyrovnaného človeka či naopak potopiť aj tú poslednú štipku hrdosti, ktorú v sebe máš?
Možno sa nad touto zdanlivo hlúpou otázkou iba pousmeješ a hneď si na ňu aj odpovieš v negatívnom zmysle, no opak je pravdou. Podľa štúdie z University of California, Irvine vytváranie si množstva selfies dokáže nakopnúť tvoje sebavedomie. Ako na to prišli? Tejto štvor-týždňovej štúdie sa zúčastnilo 41 študentov vysokej školy, ktorí jednoducho mali fungovať tak, ako funguje každý vysokoškolák (chodiť na párty, preháňať to s alkoholom…). Jediná drobnosť, ktorá sa v ich harmonograme zmenila, bolo zapisovanie si svojej nálady do aplikácie počas dňa a taktiež v noci (pred spaním).
Po štyroch týždňoch nasledovali ďalšie 3 týždne, počas ktorých mali študenti vytvoriť tri fotky denne, zapisovanie nálady zostalo nezmenené. Prvá fotka mala byť selfie, na ktorej sa usmievajú, ďalšou mal byť objekt spôsobujúci im radosť a tá posledná mala byť fotka čohokoľvek, čo urobí šťastným niekoho iného. Tú fotku mali vzápätí poslať osobe, na ktorú mysleli. Výskumníci prišli na to, že vytváranie všetkých typov fotiek činilo študentov šťastných, no robenie si selfies bolo špeciálnou kategóriou, keďže každý jeden študent z dobrovoľníkov tejto štúdie prehlásil, že sa cítil sebavedomejšie a oveľa vyrovnanejšie so svojím imidžom.
Robenie si selfies patrí najčastejšie ku Generácii Z, teda generácii vyrastajúcej s tými najnovšími technológiami. Keďže sociálne siete sa pre mnohých stali médiom s okolitým svetom, kde môžu prezentovať svoje vlastné “ja”, fenomén selfies bol len prirodzenou evolúciou v tomto digitálnom svete. A teda vylepšovanie si vlastného imidžu pekne upravenými selfies s množstvom filtrov skutočne nakopne tvoje sebavedomie. Samozrejme, pokiaľ patríš k starším osobám, ktoré s technológiami nevyrastali, môžeš si povedať, že je to nezmysel, čo bude v podstate aj pravda, keďže v tom nevidíš zmysel a špúlenie pier, pózovanie a ďalšie nevyhnutnosti pre dokonalú selfie jednoducho nepatria k tvojej náture.
Okrem nakopnutia tvojho sebavedomia majú selfies aj množstvo ďalších výhod:
- zachytia spomienku (ktorú by si zrejme časom vypustil z hlavy)
- pripomenú ti okamih, kedy si sa cítil/cítila skvele
- podnietia ostatných, aby sa usmiali / zasmiali
- zachytia tvoju krásu (neplatí vždy)
- s vyjadrovaním svojich emócii (mimikou tváre) to pôjde ľahšie
Na záver by som rád dodal, že svojky buď miluješ alebo nenávidíš. V prípade nenávisti je to väčšinou z mužskej strany, no ruku na srdce, o koľko perfektných záberov ženského tela by sme bez fenoménu selfies prišli? A nielen tých, selfies sú jednoducho zábavné, aj keď niekedy vedia byť pekne falošné a v tých extrémnych prípadoch aj smrteľné (aj také prípady už boli). To, či si tomuto fenoménu prepadol alebo ho ignoruješ, je už na tebe.