Online svet ti nikam neujde.
Ak by som sa pokúsil nájsť človeka, ktorý by chcel predĺžiť životnosť batérie na svojom jabĺčkovom telefóne, zrejme by som o záujemcov nemal núdzu. Na trhu máme mnoho typov smartfónov, ktoré ponúkajú rôznu výdrž batérie. Tú však neurčuje iba jednotka mAh (miliampérhodina), ale aj veľkosť displeja, jas obrazovky, a najmä množstvo spustených aplikácií, notifikácií, respektíve toho, čo na svojom smartfóne vykonávaš. Časy, kedy náš mobilný telefón vydržal celé dni bez nabitia (napríklad legendárna Nokia 3310) sú žiaľ nenávratne preč, aj keď budúcnosť je neistá a ešte nevieme, čo nám prinesú nové technológie. Niet však telefónu, ktorý by si získal toľko pozornosti a najmä posmeškov kvôli krátkej výdržy batérie ako náš obľúbený iPhone od kalifornského giganta. Poďme sa pozrieť na to, ako predĺžiť výdrž batérie jednoduchými, ale účinnými spôsobmi.
1. Nájdi najväčšieho žrúta a obmedz jeho aktivitu
V prvom rade prejdi do nastavení a zisti, ktorá aplikácia najviac ovplyvňuje spotrebu tvojej batérie. Nájdeš to v Nastavenia > Batéria a máš možnosť vybrať si medzi 24 hodinovým alebo 7 dňovým reportom. Displej tvojho telefónu sa bude zrejme líšiť od toho môjho, hoci Facebook alebo Messenger bude u mnohých na prvom mieste v požieraní batérie iPhonu. Netvrdím, aby si teraz jednu z týchto aplikácií vymazal, no skús zamedziť prílišnej aktivite - to znamená, že pokiaľ nepotrebuješ byť upozornený o každej jednej notifikácií, teda každom jednom lajku na tvojej skvelej profilovke, notifikácie si zruš. Neboj sa, online svet tu bude pre teba aj po niekoľkých hodinách či minútach, nič ti neujde.
2. Zruš automatické načítavanie emailov
Samozrejme, ak si vysoko postaveným manažérom, ktorý potrebuje mať neustále prehľad o tom, čo sa deje alebo je tvojou pracovnou náplňou riešiť emaily a rýchlo na ne reagovať, túto funkciu si ponechaj. Drvivej väčšine ľudí však stačí skontrolovať emaily ráno a večer, čiže funkcia automatického načítavania emailov je pre nich nielen zbytočná, vyčerpáva batériu, ale navyše aj otravná.
3. Vypni osviežovanie aplikácií na pozadí
Podstatnú časť tvojej energie si ukrojí práve funkcia známa ako osviežovanie aplikácií na pozadí. Určite máš aplikácie, ktorých osviežovanie obsahu bez akéhokoľvek kliknutia či akcie z tvojej strany potrebuješ, no pozri sa do Nastavení > Všeobecné > Osviežovanie aplikácií na pozadí a posúď sám, či naozaj potrebuješ všetky spustené.
4. Zníž jas svojej obrazovky
V nastaveniach sa to síce nedozvieš, stránka s batériou ti ukáže žrútov energie v rámci aplikácií, no úplne najväčším žrútom batérie je práve tvoj displej. Opäť netvrdím, aby si menil jas vždy keď zájdeš do tieňa, no najmä v noci je nastavenie plného jasu úplne zbytočné a navyše tým škodíš svojím očiam. Preto ak ti dochádza šťava, najlepšia vec, akú môžeš urobiť, je znížiť jas. Nemusíš chodiť do Nastavení, stačí ak vysunieš spodnú lištu a potiahneš krúžok doľava pre zníženie. Alebo si proste nastav automatický jas, ktorý sa prispôsobí okolitému svetlu. Jednoduché a účinné, no častokrát sa na to zabúda.
5. Vypni zbytočné notifikácie
Spomínal som Facebook a Messenger ako najväčších žrútov energie, no vo svojom iPhone máš určite množstvo iných aplikácií, ktoré sa ťa pri inštalácií srdečne spýtali, či ti môžu zasielať notifikácie a ty si lenivým ťuknutím vyhovel. RIP tvojej batérii, nečuduj sa, že musíš svoj jabĺčkový telefón nabíjať aj dvakrát za deň. Mnoho ľudí je jednoducho lenivých skočiť do Nastavení a zrušiť si množstvo zbytočných notifikácií, ktoré im chodia dokonca aj od hier, no pokiaľ chceš fungovať čo najdlhšie, všetky tie upozornenia si zruš (ak teda naozaj nepotrebuješ dať nový rekord v Candy Crush či chytiť nového Pokémona).
6. Nastav si lokalizačné služby
Aplikácie, ktoré využívajú lokalizačné služby, dokážu určiť tvoju polohu, no zároveň stoja tvoju batériu časť energie. Ak ich chceš modifikovať, dostaneš sa k nim cez Nastavenia > Súkromie > Lokalizačné služby. Môžeš ich úplne vypnúť, no ja osobne odporúčam upraviť nastavenia jednotlivých aplikácií. Mať zapnutú lokalizáciu v prípade takých máp je pochopiteľne užitočné, no naozaj potrebuješ mať tieto služby zapnuté aj pri Facebooku, Kalendári či Kamere? Každopádne, ak sa chceš pochváliť so selfie z Dubaja a záleží ti na tom, aby pri fotke bola uvedená aj tvoja poloha, nič som nepovedal. V opačnom prípade ide len o ďalší faktor, ktorý hrá rolu v rýchlejšom vybíjaní a teda aj kratšej výdrže tvojho iPhonu.
7. Neaktualizuj automaticky aplikácie
Mnoho ľudí má v nastaveniach zapnuté automatické aktualizácie po pripojení sa na wifi, no pokiaľ chceš šetriť svoju batériu a predĺžiť jej výdrž, túto funkciu si jednoducho vypni. V prípade hromadnej aktualizácie viacerých aplikácií nejde o zanedbateľný podiel energie z tvojej batérie, práve naopak. Okrem toho nebudeš môcť dané aplikácie využívať až kým sa neaktualizujú, takže to môže byť niekedy aj na škodu, preto odporúčam toto nastavenie vypnúť a raz za čas pozrieť App store pre dostupné aktualizácie, ktoré môžeš nechať bežať keď svoj iPhone nebudeš musieť používať.