Utorok 16. 1. 2018 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

5G sieť môže zmeniť svet internetu ako ho poznáme a priniesť dnes nepredstaviteľné technológie

Rýchlosť pripojenia podobná žmurknutiu oka? Chirurgický zákrok na diaľku? Chat vo virtuálnej realite? Vývoj piatej generácie bezdrôtovej siete sa javí ako futuristická misia s množstvom optimistických vyhliadok

8. január 2017, 12:31
8. január 2017, 12:31

Vývoj 5G siete, respektíve piatej generácie bezdrôtovej siete, je aktuálne horúcou témou. Dokonca aj zainteresovaní vývojári sú plní nadšenia a entuziazmu, pokiaľ ide o 5G sieť. Zatiaľ čo predikcie tohto odvetvia hovorili najskôr o roku 2020, Verizon (najväčší poskytovateľ bezdrôtovej komunikácie v USA) hovorí o čiastočnom rozbehnutí skúšobnej 5G siete už v roku 2017.

Rýchlosť 5G siete

Ak si niekedy v duchu či nahlas vyslovil otázku „Už je to stiahnuté?“, tak presne za taký krátky čas budeš mať dvojhodinový film v HD kvalite uložený vo svojom priečinku. Skôr, než si stihneš zaliať kávu či vybrať filter na novú profilovku. Zdá sa ti to nereálne? Nuž, testy najväčších gigantov potvrdili, že 5G môže dosiahnuť až 100 násobok rýchlosti priemerného 4G LTE pripojenia. Samsung úspešne odoslal dáta rýchlosťou 7,5Gbps na vzdialenosť dvoch kilometrov, zatiaľ čo Huawei dosiahlo rýchlosť 3,6Gbps pri prvom väčšom testovaní v októbri. Odhaduje sa však, že 5G prinesie rýchlosť zhruba 10Gbps (10 000Mbps) v čase, kedy sa začne využívať vo veľkom. Samozrejme, treba počítať s tým, že tvoja mobilná či domáca sieť nebude schopná takúto rýchlosť zvládnuť, na druhú stranu bezdrôtové pripojenie sa stane štandardom dokonca aj v obrovských budovách, nielen domácnostiach. Vďaka očakávanej stabilite a spoľahlivosti tejto siete na úrovni optických vlákien je tak pravdepodobné, že sa s káblami onedlho navždy rozlúčime.

 

5G sieť môže zmeniť svet internetu ako ho poznáme a priniesť dnes nepredstaviteľné technológie

A nie je to len o rýchlosti

Zatiaľ čo ohromná rýchlosť je asi najväčším trhákom tohto príbehu, 5G sieť sa má stať ďaleko viac responzívnou, čo znamená, že taký chirurgický zákrok na diaľku bude vďaka rýchlosti prenosu dát úplne bezproblémový. Zabudni na trhajúci obraz alebo oneskorený zvuk počas video hovoru. Všetky detaily od žmurkania, pohybu pier až po tanečný záchvat pred webkou budú v reálnom čase odoslané stovky až tisícky kilometrov a okamžite zobrazené druhej osobe, čiže budeš mať pocit, akoby si niekoho práve sledoval z okna. 5G tak otvorí možnosť oveľa viac prezentovať 3Dvideo obsah než doposiaľ a chat v rámci VR (virtuálnej reality) s kamošmi či firemná konferencia ľudí z rôznych kútov sveta vo VR miestnosti sa stane úplne bežnou záležitosťou.

 

5G sieť môže zmeniť svet internetu ako ho poznáme a priniesť dnes nepredstaviteľné technológie

 

Okrem otvorenia úplne nových možností, je 5G sieť priam kľúčová k výraznému vylepšeniu existujúcich technológií, ktoré závisia na extrémne rýchlom prenose dát. Do tejto kategórie spadajú napríklad samoriadiace autá, ktoré pochopiteľne potrebujú fungovať v reálnom čase s minimálnou odozvou či doručovacia služba od Amazonu, ktorá využíva drony. Navyše 5G sieť bude nevyhnutná na to, aby dokázala zabezpečiť plynulú komunikáciu v rámci Internetu vecí (IoT) a vyhla sa tak preťaženiu. Očakáva sa totiž, že začiatkom roku 2020 bude na internet pripojených zhruba 50-100 miliárd zariadení. To je obrovské množstvo dátových prenosov, ktoré súčasná sieť jednoducho nedokáže zvládnuť. Čerešničkou na torte je tiež fakt, že 5G sieť bude 10-krát viac energeticky efektívna, čiže batéria na mobile ti okrem zaručene dlhšej výdrže poďakuje a pocítiš to aj na jej životnosti. 

Závod vo vývoji

V závode o vývoj 5G siete je zapojených mnoho hráčov, najmä giganti z oblasti telekomunikácií. Samsung, ako jeden z popredných lídrov vo vývoji tejto siete, tvrdí, že spustí komerčnú 5G sieť koncom dekády, respektíve začiatkom roku 2020. Zatiaľ je sieť stále veľmi krehká, signál závisí od počasia a masívne steny sú závažnou prekážkou. Cieľom je spustiť skúšobnú 5G sieť v Južnej Kórei počas zimných OH v roku 2018. Verizon, ktorý už za sebou má niekoľko pokusov skúšobnej 5G siete vo svojom ústredí v New Jersey, naopak tvrdí, že spustí svoju skúšobnú 5G sieť vo vybraných mestách už začiatkom tohto roku (zrejme to bude výhradne záležitosť miest v USA). Všetky tieto vyhlásenia týkajúce sa dátumov však treba brať s rezervou, keďže odvetvie samotné ešte stále neprišlo s dohodou ohľadom noriem 5G siete. Mnoho expertov z oblasti dokonca tvrdí, že komerčnej 5G siete sa ešte niekoľko rokov nedočkáme. Každopádne, máme sa na čo tešiť.

 

Ak máš chuť dozvedieť sa viac technických detailov k tejto téme, respektíve oprášiť svoju angličtinu, odporúčame nasledujúce video:

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 7 komentárov
Diskusia
alebo poslať ako anonym
7 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
kktus8. január 2017, 12:48

Miniem si data v telekome skor, nez poviem FUP

31 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Xperrience8. január 2017, 17:40

Nice, mozno budem konecne doma chytat 3Gcko

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Martin Slavsky8. január 2017, 19:21

ANO! Konečne budem môcť svoj FUP prekonať za pár sekúnd kvalitného downloadu! TO SOM VŽDY CHCEL!

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
CAPKO28. december 2017, 18:01

Je jasne ze tieto frekvencie 5 G sa pohrajú s obyvateľstvom.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
expres10. január 2017, 8:27

"To je obrovské množstvo dátových prenosov, ktoré súčasná sieť jednoducho nedokáže zvládnuť. "
A co ti je platne 5G ked BTSku budes mat napojenu 1-10Gbps optikou :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
Ondrej Saniga8. január 2017, 12:51

Bomba 3 roky, u nas 4 uz sa tesim.

-2 Odpovedať · Nahlásiť
Hassak Fero Jožo8. január 2017, 13:47

to mal tesla namysli a nie prenos energie vzduchom :D

-4 Odpovedať · Nahlásiť
Odoberaj REFRESHER videá