Hinduistické božstvo, ktoré však väčšina Indov prenecháva z patričných príčin na duchovných guru.
Čo to sme si už o netradičných kultúrnych a sexuálnych zvykoch napísali, no nič nebolo doposiaľ tak nehumánne, odporné a myseľ zarážajúce ako sekta Aghóriov pochádzajúca z Indie. India je podobne ako Rusko krajina neobmedzených možností, avšak v úplne inom zmysle. Tam, kde iné spolky, sekty a náboženstvá so svojimi rituálmi končia, Aghóriovia len začínajú. Zvyknú robiť to, z čoho sa iným zdvíha žalúdok a dobrovoľne by to okrem psychicky narušených osobností asi nik iný neskúšal. Do svojho duchaplného portfólia radia pitie alkoholu, fajčenie marihuany, jedenie ľudského mäsa, ale aj sexuálne praktiky s mŕtvolami. Že sa vám radšej pozdávajú naše domáce tradície? Nám tiež, no skôr než začneme súdiť sa najprv pozrime na celú sektu bližšie.
Boh je dokonalá entita, ktorá vytvorila každú myšlienku, každý kúsok Zeme. Z jeho vnútra pochádza každé narodenie, ale aj každá smrť. A keďže Aghóriovia veria, že boh je dokonalý a stvoril všetko, znamená to teda, že je dokonalé úplne všetko, dokonca aj to, čo sa na prvý pohľad javí ako odpudivé. Každý kúsok planéty, každá bytosť, každé zviera, hmyz, drogy, stolica aj rozkladajúce sa telo. Takto možno jednoducho vysvetliť princíp, na ktorom stojí indická sekta, ktorá sa pokladá za najbizarnejšiu na svete. Hlavnou podmienkou je všetko vôkol vás pokladať za bezpodmienečne dokonalé. Tým pádom sa otvára celý svet možností, pretože nič nie je tabu, neexistujú žiadne morálne hranice ani zásady. Ak by ste totiž niečo odmietli, pokladalo by sa to za odmietnutie božieho diela. Všetko čo Aghóriovia robia je v súlade s náboženským presvedčením. Uctievajú totiž indického boha Šivu a jeho manželku Káli v tej najextrémnejšej podobe. Ich znovuobjavenie a osvietenie hľadajú v špine a nechutnostiach.
História hinduistickej sekty siaha až do 14. storočia, keď sa údajne oddelili od sekty Kapálika. Aghóriovia však svoj pôvod spájajú s človekom menom Kina Ram, ktorý sa mal podľa (údajne) doložených spisov dožiť 150 rokov. Stať sa tak malo v 18. storočí a členovia sekty ho dodnes považujú za reinkarnáciu boha Šivy. Na začiatok spomenieme, že medzi najlepších priateľov sekty možno považovať alkohol a marihuanu (vylúčené nie sú ani iné drogy). Dostatok času teda trávia nie zrovna triezvy. To by bol hádam najmenší problém, s ktorým sa stretávame aj u nás. Oblečenie Aghóriov však poväčšine tvorí šedý popol. Ako ste si možno domysleli, ten pochádza z kremácii mŕtvych tiel. V obľube je tiež vlastniť ľudskú lebku, ktorá slúži ako miska na jedlo, či pohár na pitie (alkoholu). Jedálniček je vskutku veľmi pestrý. Okrem obyčajných indických pokrmov obsahuje aj moč, stolicu či mäso. Rozdiel medzi ľudskými a zvieracími „produktmi“ samozrejme nerobia. I konzumácia nečistých vecí má svoje opodstatnenie, pretože tvorí spôsob ako potlačiť ego a s ním aj celý fenomén uznávania konceptu krásna.
Mŕtve telá však neslúžia iba na naplnenie žalúdka. Používajú sa tiež pre sexuálne uspokojenie. Mŕtvoly sa vyťahujú najmä z vôd, kam boli pochované. Aghóriovia tvrdia, že jediná vec, ktorú chcú dosiahnuť je nájdenie čistoty v špine. Za najuznávanejších „osvietencov“ a lídrov duchovného sveta možno považovať tých, ktorí dokážu zjesť ľudský mozog a myslieť pritom na boha. Nefalšovaných Aghóriov je však podľa viacerých bádateľov stále menej a menej. Dôvod je veľmi prostý. Po dennodennom „brodení sa v špine“ sa väčšina z nich zblázni. Členov pritom možno rozdeliť na dve skupiny. Prvú tvoria pochybné existencie bez nádeje na lepší život, druhú skutoční duchovní hľadajúci boha a zmysel života.