Prvotné zámery pôsobia viac než prekvapujúco.
Každý z nás videl známe stavby ako pyramídy či Koloseum aspoň na obrázku a má o ich výzore aký-taký prehľad. Pritom však mali niektoré z najpopulárnejších výplodov architektúry vyzerať úplne inak. Kým barcelonská La Sagrada Família je dnes vyslovene vyhýčkaná desiatkami do detailu prepracovaných sôch (a stále nie je dokončená), pôvodne mala mať omnoho jednoduchší tvar s väčším počtom vežičiek. Ukážeme si aj, ako dopadol príbeh ambiciózneho projektu známej nedokončenej výškovej budovy v Krakove. Dokázal by si si predstaviť, že by dnešné dominanty krajín vítali turistov takýmto vizuálom?
Katedrála La Sagrada Família mala byť jednoduchšia a na tú dobu veľkolepejšia. Mimochodom, stále je vo výstavbe, aktuálny termín je 2026.
Imgur
Majestátne Koloseum bolo postavené v 1. storočí p.n.l., masívne zemetrasenie o 1500 rokov neskôr spôsobilo jeho rozpadnutie. Vtedy predstavovalo skvelý zdroj stavebných materiálov.
Colosseum
Osamelá India Tower sa mala stať druhou najvyššou budovou sveta hneď po Burj Khalifa. Na interiéroch pracoval dokonca Georgio Armani. V roku 2011 sa však stavba zavrhla.
India Tower
Výstabu najznámejšieho dochovaného príkladu starovekej gréckej architektúry často narúšali boje a požiary. Dnes vyzerá veľmi vyčerpane, no stále drží.
Parthenon, Athens
Pôvodne boli pyramídy v Egypte pokryté bielym vápencom, vďaka čomu ich bolo vidno až z Izraelu. Biely povrch však odstránilo ničivé zemetrasenie.
Imgur
Ďalší skvostný architektonický projekt Burj Al Alam mal predstavovať budovu v tvare práve rozkvitajúcej kvetiny. Mrakodrapu dala červenú kríza v roku 2013.
Burj Al Alam UAE
Zámerom najvyššia budova poľského Krakova, Unity Tower, stojí dodnes. No len ako nedokončená a chátrajúca stavba. Uvažuje sa však nad obnovením ústiaceho do luxusného obytného komplexu.
Unity Tower