Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 21. 9. 2019 meniny má Matúš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
1
Michal Beňo
20. október 2016, 23:54

Bitka pri Little Bighorne: Pýcha, ktorá spôsobila národnú pohromu

Prvé a posledné víťazstvo domorodých Indiánov v boji proti útlaku.

Michal Beňo
20. október 2016, 23:54
Bitka pri Little Bighorne: Pýcha, ktorá spôsobila národnú pohromu
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Príchodom kolonizátorov z Európy do Severnej Ameriky prišlo k stretu dvoch svetov – sveta prisťahovalcov a sveta Indiánov. Od začiatku kolonizácie sa snažili Európania o to, aby sa Indiáni vzdali svojich území v ich prospech. Spočiatku  obe strany hľadali spôsob spolužitia a medzi rokmi 1778 - 1781 bolo uzavretých až 370 zmlúv, v ktorých sa indiánske kmene oficiálne vzdávali svojich území. Bielym tváram však nestačil ani fakt, že zákonom z roku 1830 o presune pôvodných obyvateľov do tzv. indiánskych  rezervácií ich vytláčali čoraz viac na západ do oblastí s neúrodnou pôdou, kde ich nútili žiť v neľudských podmienkach. Počínali si čoraz nenásytnejšie a uzavreté zmluvy sa čoraz častejšie porušovali, kvôli zlatu, pôde, či stavbe železníc. Napätie medzi Američanmi a Indiánmi sa tak stále vyostrovalo a vyúsťovalo do tzv. indiánskych vojen.  Jedným z týchto konfliktov bola aj Veľká Siouxská vojna, v rámci  ktorej sa 25. júna 1876 odohrala aj najznámejšia bitka medzi modrokabátnikmi a červenokožcami - bitka pri rieke Little Bighorn.

 

Rovnako ako mnoho iných indiánskych kmeňov, aj kmeňový zväzok Siouxov podpísal s americkou vládou zmluvu, podľa ktorej im naveky pripadlo územie v Čiernych horách v severnej Dakote. Problém však nastal už šesť rokov po podpísaní tejto zmluvy, keď sa na tomto území objavili náleziská zlata. Vidina bohatstva mala väčšiu  silu ako kus papiera a tak dochádzalo zo strany belochov k narúšaniu tohto regiónu. Preto Sediaci býk – šaman a Splašený kôň – náčelník, vodcovia Siouxov sa vzbúrili a odmietli sa v zime presťahovať so svojimi ľuďmi do iných rezervácií, aby tak hájili svoj spôsob života. Vznikla výhodná zámienka pre  americkú vládu na začatie konfliktu. Navyše, keď celá rada kmeňov zámerne zmeškala federálnu lehotu k presunu do rezervácie, armáda USA vyslala generálov Terryho a Crooka ako trestnú výpravu.  Pod vedením Terryho mal zasiahnuť aj  Custer a jeho 7. kavaléria, pričom  25.  júna 1876 Custer jasne odignoroval plán svojho nadriadeného počkať na vojsko  plukovníka Gibbona kvôli zahájeniu  spoločného útoku na indiánsky tábor v údolí pri rieke Little Bighorn. Arogantne ignorujúc rady svojich zvedov, veriac vo vlastnú neporaziteľnosť  a prevahu vo výzbroji podcenil Indiánov a túžiac po sláve na nich zaútočil sám.

 

Bitka pri Little Bighorne: Pýcha, ktorá spôsobila národnú pohromu

 

Takto boli  v Little Bighorne  jeho sily  v menšine a vojakov v boji rýchlo zmasakrovali.  Samotná bitka  sa  stala známa ako Custerovov posledný odpor, pričom nešlo o nič iné ako o grandiózne víťazstvo Indiánov nad elitným americkým vojskom. Toto víťazstvo však v celkovom súčte vojny nič neznamenalo, práve naopak. Urobilo Indiánom skôr medvediu službu. Masaker dal totiž prisťahovalcom len ďalšiu príčinu k tvrdšiemu prenasledovaniu domorodcov, ktorí sa im buď vzdali alebo ušli do Kanady. Príčiny prepuknutia bitky aj jej dôsledky sú pomerne jasné, čo je však zahalené tajomstvom je jej presný priebeh. S istotou možno povedať len to, že Custer rozdelil kavalériu na štyri časti medzi seba, majora Rena, kapitána Benteena a kapitána McDougala. Major Reno mal približne so 175 mužmi uskutočniť prvý útok a zmiasť nepriatelia. Benteen dostal k dispozícii 115 mužov a ich úlohou bolo preskúmať priľahlé okolie Little Bighornu a znemožniť Indiánom prípadný útek, a potom sa vrátiť vypomôcť v boji. Custer si nechal najväčšiu časť siedmej kavalérie pod svojim velením s cieľom zaútočiť na stred indiánskeho tábora. Ako sa však ukázalo v ten deň nič nevychádzalo podľa Custerových predstáv a 25. jún 1876 sa zapísal do dejín USA ako čierny deň. Začalo to tým, že McDougal sa pri pochode s rotou 7. kavalérie oneskoril so zásobami.

 

Bitka pri Little Bighorne: Pýcha, ktorá spôsobila národnú pohromu

 

Osudy Custera a jeho 200 mužov ostávajú zahalené rúškom tajomna, pretože z účastníkov Custerovho posledného odporu prežil iba jeden člen výpravy - kôň Komanč. V tábore stálo okolo dvetisíc stanov a taký istý bol aj počiatočný  chybný odhad počtu indiánskych bojovníkov. Custer preto vyslal dvoch poslov kvôli urýchleniu príchodu zásob a Benteenovej  skupiny. Správa s obsahom "Benteen príď. Veľká dedina. Prines zásoby..." pričom pokyn o zásobách zopakoval dvakrát, svedčí o fakte, že si uvedomoval protivníkovu presilu už pred začiatkom samotného boja. Táto správa z 15:30 je poslednou doloženou informáciou o Custerovi a jeho mužoch, všetko ďalšie sú už len domnienky. Po vyslaní poslov prepustil tiež arikarských zvedov (z kmeňa Čiernych vrán), ktorí  svoju úlohu - vyhľadanie indiánskeho tábora už úspešne splnili. Ako posledný odišiel najmladší z nich, sedemnásťročný Curley. Opustil bojisko presne v momente začiatku boja  modrokabátnikov s Indiánmi, pričom jeho priebeh potom pozoroval z neďalekého pahorku. Hlavne na základe Curleyho svedectva a archeologických výskumov sa mohli takmer po sto rokoch čiastočne zrekonštruovať udalosti na tomto bojisku. Tento výskum vyvrátil tradičný výklad posledného boja Custrových piatich stotín siedmej kavalérie. Predpokladalo sa, že zišli pri prvej vhodnej príležitosti z hrebeňa k rieke, kde ich zaskočila indiánska presila. Tá ich donútila ustúpiť na stráň nad riekou, kde poslední vojaci padli po tom, čo im v obkľúčení stoviek nepriateľov  jednoducho došla munícia.

 

Bitka pri Little Bighorne: Pýcha, ktorá spôsobila národnú pohromu

 

Avšak v skutočnosti sa ukazuje, že Custer urobil osudovú chybu v tom, že svojich mužov rozdelil na ešte menšie skupiny. Dole k rieke poslal len jednu či dve roty, asi kvôli tomu, aby vypomohol  Renovi, pretože z hrebeňa musel vidieť jeho zložitú situáciu, možno aj preto, aby zabránil indiánom prekročiť rieku. Renovi sa totiž Indiánov absolútne nepodarilo prekvapiť, naopak prekvapili oni jeho. Ihneď po tom, ako sa mu podarilo prekročiť rieku, sa naňho doslova vyrútilo 500 protivníkov a zatlačili ho do obrany. Renove kone boli vyčerpané, takže mu zostala jediná možnosť, a to zosadnúť z nich a zaujať bojové postavenie, z ktorého potom začal paľbu na približujúceho sa nepriateľa. Tento boj sa dal od začiatku pokladať za stratený, pretože nielen, že Rena takmer okamžite  zatlačili do defenzívy v neďalekom lesíku, ale odtiaľ ho tiež čoskoro vyhnali. Renovo odhodlanie držať svoje pozície, nech sa deje čokoľvek veľmi rýchlo ochabli a on aj jeho muži spanikárili. Dával rozporuplné rozkazy, končiace sa rozkazom na ústup, ten sa však zmenil skôr na bezhlavý útek. Custer medzitým sám hľadal vhodné postavenie na svahu, odkiaľ mal dobrý výhľad na chodník, po ktorom musela prísť očakávaná pomoc, aj na dianie dole pri rieke. Tam vojaci čelili ťažkej paľbe a pod tlakom indiánskych jazdcov vchádzajúcich do vody ustúpili k obrannému postaveniu, vybudované medzičasom Custerom. Dvesto vojakov rýchlo obkľučovali stovky Indiánov a stovky ďalších sa blížili od rieky, preto sa s veľkou pravdepodobnosť zomkli do riedkej pohyblivej obrannej línie, ale na nerovnom teréne nemohli podnikať rýchle výpady proti nepriateľovi, čo samozrejme Indiáni využívali a zvierali túto obrannú líniu stále tesnejšie. Aj keď mali Custerovi vojaci na tú dobu moderné  jednoranové  (pri rýchlej paľbe sa občas zasekávali) pušky Springfield vz. 1873, a okrem nich ešte revolvery s 25 nábojmi, ani to nakoniec nestačilo. Ich samých všetkých do jedného postupne postrieľali, pretože palnými zbraňami, aj keď zastaranými winchestrovkami, kúpenými od belochov disponovali aj Indiáni. Takže to, že sa Custer pri tomto neuváženom útoku spoľahol na prevahu v palnej sile bola jeho druhá chyba.  

 

Bitka pri Little Bighorne: Pýcha, ktorá spôsobila národnú pohromu

 

Vo všeobecnosti možno povedať, že Custerovo precenenie vlastných schopností a túžba po sláve zapríčinili smrť  210 príslušníkom siedmej kavalérie a ďalším štyrom osobám: zvedovi Mitchovi Boyerovi, novinárovi sprevádzajúceho Lincolnovu kolónu a dokonca dvom Custrových príbuzným, jeho mladšieho brata a synovca. Počet indiánskych strát historici iba odhadujú, niektorí uvádzajú tri desiatky, ďalší aj stovky. Reno prišiel o 53 mužov, takže sa dá povedať, že Custer pre svoju márnomyseľnosť a pochybnú slávu  neváhal obetovať život tretiny svojej kavalérie, ba čo viac svojej rodiny, nehovoriac o svojom vlastnom synovi. Treba však uznať, že keby aj počkal s útokom o deň neskôr ako bolo dohodnuté, Gibbonovej posily by sa nedočkal, pretože prišiel až o dva dni. Armádu v počte sedemsto mužov by Indiáni skôr či neskôr tak či tak spozorovali a osud mužstva by ostal asi rovnaký. Treba však pamätať na to, že Custer o oneskorení Gibonna nemohol vedieť a aj tak samostatný útok podnikol. Z tohto dôvodu prirovnanie  historika Francisa van der Watera Curtera k bezohľadnému egoistovi, ktorý bol pre svoju slávu schopný obetovať životy vojakov nedbajúc na rozkazy ani varovania nebude ďaleko od pravdy. V podvedomí Američanov však ostáva hrdinom, čo sa srdnato bránil presile zaostalých divochov.

Ohodnoť článok
54
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.