Kvalitné horory sa netočia iba v nezávislých kruhoch a náš rebríček je toho dôkazom.
Názory v obecenstve sa rôznia. Niektorí vravia, že hororový žáner má svoje zlaté časy už dávno za sebou, iní tvrdia, že mu v Hollywoode opäť svieti iskrička nádeje. S novými nápadmi sa prichádza stále ťažšie a ťažšie, no filmy útočiace na naše centrá strachu sa stále dokážu vynájsť a priniesť niečo nové.
Niečo, čo nás opäť priklincuje k sedačkám a párkrát nás prinúti sklopiť zrak z tých všemožných výjavov na obrazovke. Ako je na tom teda Hollywood v 21. storočí? Viac ako dobre. Naši redaktori si pre teba pripravili rebríček najlepších desivých filmov, ktoré vznikali pod záštitou veľkých štúdií a radia sa do takzvaného žánrového mainstreamu. Máš už zhasnuté svetlá?
- Ktorý film je podľa nás najlepším hollywoodskym hororom 21. storočia
- O 3 vynikajúcich hororoch od toho istého režiséra
- Ktorý film nás nielen vystrašil, ale aj skvelo pobavil
- Čím je výnimočný horor Saw
- Ktorý horor fantastickým spôsobom využíva originálny svet astrálneho cestovania
10. The Invisible Man (réžia: Leigh Whannell, 2020)
Cecília sa trápi vo vzťahu (Elisabeth Moss) so sociopatom Adrianom (Oliver Jackson-Cohen), ktorý ju obklopuje materiálnym luxusom, ale zároveň aj svojou krutosťou, žiarlivosťou a chorobným kontrolovaním jej súkromia. Keď sa od neho rozhodne utiecť, jej bývalý partner údajne spácha samovraždu a zanechá jej veľké dedičstvo.
Cecilia však neskôr zistí, že Adrian prišiel na spôsob, ako sa stať neviditeľným, kvôli čomu jej môže rôznymi spôsobmi robiť zo života peklo. Filmárom sa podarilo vytvoriť atmosféru všadeprítomného zla, ktoré hrdinku ohrozuje na každom jej kroku. Adrian môže ako neviditeľný muž ubližovať nielen Cecilii, ale tiež jej priateľom. Šialený expriateľ však útočí najmä na jej psychiku a neustále ju, tak ako diváka, udržuje v strachu a napätí.

9. The Mist (réžia: Frank Darabont, 2007)
Pokračujeme filmom, ktorý možno časť z vás nepozná, no určite vám bude známy minimálne autor knižnej predlohy. Je ním majster hororov Stephen King, a tým pádom si môžete byť istí, že nejde o obyčajný strašidelný film. Príbeh o skupinke ľudí zatvorených v supermarkete a obklopených tajomnou hmlou skvelo dopĺňa hlbšia myšlienka o „démonoch" v samotných ľuďoch.
Kingov obdivovateľ režisér Frank Darabont (Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa) dokázal perfektne vystihnúť tiesnivú atmosféru, napätie a psychologický prerod celej uväznenej komunity. Použité efekty síce môžu na prvý pohľad v dnešnej dobe pôsobiť lacno, no nenechaj sa odradiť. Celému filmu kraľuje záver, na ktorý len tak ľahko nezabudneš.
8. It (réžia: Andy Muschietti, 2017)
Ďalšie miesto v rebríčku sme tak ako predošlému filmu udelili hororu, ktorý tvorcovia natočili podľa predlohy Stephena Kinga. Hlavným záporákom It je klaun Pennywise (Bill Skarsgård), ktorý v malom americkom mestečku Derry zanechá pachuť strachu a neistoty. Miestnym obyvateľom začnú totiž miznúť deti a nikto netuší, čo sa s nimi stalo. Tajomného klauna sa nakoniec podarí vypátrať skupine kamarátov, ktorá zistí, že sa Pennywise vracia do Derry každých 27 rokov.
Doposiaľ sa mu však nikto neodvážil postaviť. Film disponuje autentickou atmosférou 80. rokov, hororovým napätím a na prekvapenie aj svižným a fungujúcim humorom. Hlášky hlavných hrdinov a ich vzájomné vzťahy sú podstatnou časťou príbehu. Postavy si tak veľmi rýchlo obľúbiš a to viac budeš vystrašený v momentoch, keď im pôjde o život.

7. Don't Breathe (réžia: Fede Alvarez, 2016)
Home Invasion horor od Fedeho Alvareza (Evil Dead) prekonal očakávania divákov. Partička mladých ľudí sa v ňom rozhodne vlámať do domu slepého vojnového veterána, no ako už môžete tušiť, nie všetko pôjde podľa plánu. Muž v temnote dokonale vyvažuje napätie, akciu, veľmi efektívne jumpscares a pridáva zaujímavý príbehový zvrat.
Zároveň musíme spomenúť záporáka, ktorý je aj napriek očakávaniam obyčajným človekom, a nie žiadnym nepremožiteľným superhrdinom. Postavy majú dobrú motiváciu a človeka až zarazí, koľko sa toho môže stať v tak malom dome.