Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 24. 10. 2020 meniny má Kvetoslava

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
20
Adam Smeták
Jakub Hvozdovič
Daniel Michalík
18. september 2016, 17:03
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

Kvalitné horory sa netočia iba v nezávislých kruhoch a náš rebríček je toho dôkazom.

Adam Smeták
Jakub Hvozdovič
Daniel Michalík
18. september 2016, 17:03
10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Názory v obecenstve sa rôznia. Niektorí vravia, že hororový žáner má svoje zlaté časy už dávno za sebou, iní tvrdia, že mu v Hollywoode opäť svieti iskrička nádeje. Videli sme toho veľa. Zombíkov, upírov, šialených maniakov či démonov. S novými nápadmi sa prichádza stále ťažšie a ťažšie, no filmy útočiace na naše centrá strachu sa stále dokážu vynájsť a priniesť niečo nové. Niečo, čo nás opäť priklincuje k sedačkám a párkrát nás prinúti sklopiť zrak z tých všemožných výjavov na obrazovke. Ako je na tom teda Hollywood v 21. storočí? Viac ako dobre. Naši traja redaktori si pre vás pripravili rebríček najlepších desivých filmov, ktoré vznikali pod záštitou veľkých štúdií a radia sa do takzvaného žánrového mainstreamu. Máte už zhasnuté svetlá?

 

10. Lights out (réžia: David F. Sandberg, 2016)

Od mainstreamového hororu väčšinou divák veľa neočakáva, avšak tohtoročná novinka Lights Out, vychádzajúca zo skvelého atmosferického kraťasu, nás veľmi milo prekvapila. Film sa na nič nehrá a ide rovno od začiatku po tom najhlavnejšom, strašení diváka. Sú dva dôvody, prečo sme sa ho rozhodli sem zaradiť. Prvou sú postavy, ktoré sú naozaj ľudské a uveriteľne podané. Druhým dôvodom sú šikovne prevedené ľakacie scény. Tie sú síce stále variáciou hry so zhasínaním a rozsvietením, ale zakaždým majú originálnu formu, takže divák je v neustálom napätí. To je predsa hlavný dôvod, prečo horory sledujeme, že? 

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

9. The Mist (réžia: Frank Darabont, 2007)

Pokračujeme filmom, ktorý možno časť z vás nepozná, no určite vám bude známy minimálne autor knižnej predlohy. Je ním majster hororov Stephen King a tým pádom si môžete byť istí, že nejde o obyčajný strašidelný film. Príbeh o skupinke ľudí zatvorených v supermarkete a obklopených tajomnou hmlou skvelo dopĺňa hlbšia myšlienka o „démonoch" v samotných ľudoch. Kingov obdivovateľ Frank Darabont (Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa) dokázal perfektne vystihnúť tiesnivú atmosféru, napätie a psychologický prerod celej uväznenej komunity. Použité efekty síce môžu na prvý pohľad v dnešnej dobre pôsobiť lacno, no nenechajte sa odradiť. Celému filmu kraľuje záver, na ktorý len tak ľahko nezabudnete.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

8. Oculus (réžia: Mike Flanagan, 2013)

Istú rodinu Russellovcov postihla obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila životy dvoch súrodencov. Jeden z nich, chlapec menom Tim, skončil v ústave, keďže polícia verila, že je vinný z vraždy svojich rodičov. Obaja však vedeli, že pravda je skrytá v tajomnom zrkadle, ktoré má svoju nadprirodzenú moc. Tim je ako dvadsaťročný prepustený, avšak jeho sestra neustále pátra po vysvetlení. Keď starožitné zrkadlo konečne získa naspäť, prehovorí Tima, že vie dokázať jeho nevinu polícii. Súrodenci začnú s pokusmi, ale zájdu príliš ďaleko a opäť sa ocitnú v nočnej more svojho detstva. Oculus má skvelý príbeh zameraný predovšetkým na postavy a ich spojitosť s minulosťou. Chýba mu štipka originality, ale na druhú stranu vie postupne budovať silnú atmosféru a prekvapiť.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

7. Don't Breathe (réžia: Fede Alvarez, 2016)

Je dosť možné, že na Don't Breathe sa ešte iba chystáte do kín a my vám tú návštevu rozhodne odporúčame. Home Invasion horor od Fedeho Alvareza (Evil Dead) predčil očakávania divákov. Partička mladých ľudí sa v ňom rozhodne vlámať do domu slepého vojnového veterána, no ako už môžete tušiť, nie všetko pôjde podľa plánu. Muž v temnote dokonalo vyvažuje napätie, akciu, veľmi efektívne jumpscares a pridáva zaujímavý príbehový zvrat. Taktiež musíme spomenúť záporáka, ktorý je aj napriek očakávaniam obyčajným človekom a nie žiadnym nepremožiteľným superhrdinom. Postavy majú dobrú motiváciu a človeka až zarazí, koľko sa toho môže stať v tak malom dome.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

6. Sinister (réžia: Scott Derrickson, 2012)

Sinister je hororom, ktorý na jednej strane vystraší, ale aj zanechá nepríjemný pocit. Hlavnou postavou filmu je spisovateľ Ellison (Ethan Hawke). Ten na povale svojho domu nájde staré videokazety súvisiace s vraždami, ktoré odkazujú na akéhosi maskovaného vraha útočiaceho násilným spôsobom na svoje obete. Čoskoro však zistí, že ide o nadprirodzenú bytosť a dostane sa do obrovského nebezpečia, do ktorého zapletie aj svojich blízkych. Režisér Derrickson vie nahodiť poriadne hustú atmosféru a spoločne so znepokojujúcou hudbou a výbornými hereckými výkonmi má právo byť so svojím filmom v našej top 10. Kiežby sme podobné pozitíva mohli povedať aj o pokračovaní.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

5. Insidious (réžia: James Wan, 2010)

Ak nerátame Saw, Insidious je snímkou, ktorá Wana zviditeľnila vo svete hororov. V príbehu sledujeme mladého chlapca, ktorý si poraní hlavu a ostáva v kóme. Avšak, nie je to len obyčajný chlapec. Má schopnosť astrálneho cestovania - zatiaľ čo telo zotrváva na jednom mieste, jeho duša cestuje, kam sa jej zachce. Problémy nastanú vtedy, keď malý Dalton uviazne vo svete známom ako The Further a zlé entity sa posnažia uchmatnúť jeho telesnú schránku. A práve spomínaný temný svet je azda tým najoriginálnejším, čo v tomto žánri uvidíte. Jeho rodina sa mu bude snažiť pomôcť všetkými dostupnými prostriedkami. Keď všetko zlyhá, Daltonov otec nebude mať na výber. Bude sa musieť do temného sveta vybrať sám. Dvojka pokračuje hneď za udalosťami jednotky a udržiava si takmer rovnakú kvalitu, trojka už mierne zaostáva. 

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

4. The Conjuring 2 (réžia: James Wan, 2016)

James Wan je hororovým kráľom, o tom niet pochýb. V Conjuringu krásne vykreslil atmosféru sedemdesiatych rokov a dokázal, že vie udržať napätie a prekvapiť, keď to najmenej čakáte. V jednotke úspešne predstavil desivú Annabelle, zatiaľ čo dvojku posunul na úplne iný level, čo si môžete prečítať aj v našej recenzii. V oboch filmoch sledujeme manželov Warrenovcov, známych paranormálnych vyšetrovateľov, ako pátrajú po pravde a majú čo robiť, aby dokázali čeliť zlým silám. Wan jednoducho boduje v každej scéne. Hoci ste podobné námety už videli, budete prekvapení, ako sa s vami filmy pohrajú a spôsobia mráz na chrbte. A čo sa dvojky týka, napriek netradične dlhej stopáži si užijete každú minútu.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

3. Saw (réžia: James Wan, 2004)

James Wan dostáva v našom rebríčku pozoruhodne veľa priestoru a môžete si byť istí, že to nebude náhoda. Za jeho najlepší hororový počin považujeme práve prvý diel série Saw. V modernej kinematografii sa dobré nápady rýchlo vyčerpávajú, a tak idea umierajúceho muža, snažiaceho sa hroznými spôsobmi napravovať hriešnikov, mala vopred predurčené nezapadnúť. V prvom diele sa dočkáme dvojice postáv, ktoré sa prebudia na neznámom mieste, sú pripútaní k stene a niekto zvonku s nimi hrá psychologickú hru. Prvý Saw je naozaj skvelo prepracovaným filmom. Diváka rýchlo vtiahne do zapleteného mysteriózneho deja, ktorý vyústi v perfektný a šokujúci záver. Bohužiaľ, ďalšie časti už kvalitatívne upadali, a tak v našom rebríčku honorujeme len prvý diel.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

2. The Others (réžia: Alejandro Amenábar, 2001) 

Je otázne, či by tento film fungoval rovnako dobre aj bez Nicole Kidman. Jej herecký výkon, obdobne ako výkony ďalších postáv dodali skvelému príbehu dušu a nič nevtiahne divákov do deja lepšie než pološialená Kidman. Málokedy sa podarí natočiť hororovú snímku, ktorá by fungovala skvelo aj bez strašidelných scén. Tí druhí medzi takéto filmy rozhodne patria, pretože jumpscares sa zase toľko nedočkáte. Na druhej strane sa môžete pripraviť na plynulé budovanie mrazivej atmosféry okorenenej skvelým príbehom a prekvapivým záverom, ktorý nepôsobí nasilu a skvelo uzatvára tajomný príbeh. Ak si chcete pustiť naozaj kvalitný horor, už viete kam siahnuť. 

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

1. The Ring (réžia: Gore Verbinski, 2002)

Písal sa rok 1998 a svetlo sveta zazrel jeden z najoriginálnejších horových filmov. Hideo Nakata vtedy hororom Ring vytvoril menší kult. Od tej doby ubehli štyri roky, počas ktorých vyšiel aj americký remake, ktorý bez toho, aby to niekto čakal, predčil japonský originál. Kruh právom patrí na prvé mieste nášho rebríčku a to nie len vďaka skvelým hereckým výkonom a neuveriteľne mrazivej atmosfére, ale aj preto, že ako jeden z mála skvelo spája kvalitný príbeh s desivými scénami, ktoré sa vám ľahko dostanú pod kožu. Takmer až detektívnemu príbehu chýba k dokonalosti iba málo. Neustála časová stiesnenosť, ktorú divák prežíva spolu s postavami, ho zatlačí do sedačky. Rovnako tak aj znepokojujúca prítomnosť Samary. Tento rok sa dočkáme ďalšieho dielu, a tak nezostáva nič iné iba dúfať, že nám prinesie aspoň spolovice taký zážitok

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

 

Úspešne ste sa dostali na koniec nášho rebríčku a my dúfame, že sme vám priblížili aspoň zopár nových a dobrých filmov. Nezabúdajte však, že existuje viacero typov hororov a napríklad zombie filmy sme si zobrali na paškál v samostatnom článku. Potrebné si je taktiež uvedomiť, že strach je subjektívna vec, a to čo vystraší nás, nemusí mať rovnaký účinok aj na iných. Stojíme si však za tým, že rebríček zahŕňa veľkú časť z najlepšej hollywoodskej tvorby, aká v 21. storočí z mainstreamu vzišla, pričom ide v prvom rade o skutočne dobré filmy, nie len o strašidelné vaty. Súhlasíte s nami? Ak nie, aké filmy vám tu chýbajú?

Ktorý z uvedených hororov je podľa vás najlepší?
Lights Out
1810 hlasov
The Mist
244 hlasov
Oculus
368 hlasov
Don't Breathe
752 hlasov
Sinister
1560 hlasov
Insidious
1388 hlasov
The Conjuring 2
4550 hlasov
Saw
1359 hlasov
The Others
572 hlasov
Ring
2073 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: horor
Ohodnoť článok
9
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.