Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 18. 4. 2021 meniny má Valér

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

Kvalitné horory sa netočia iba v nezávislých kruhoch a náš rebríček je toho dôkazom.

31. január 2021, 17:03 Čas čítania: 5:37
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Warner Bros. Pictures
Filmy a Seriály - Vybrali sme
20
Adam Smeták
Jakub Paulík
31. január 2021, 17:03
Čas čítania: 5:37

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu

Kvalitné horory sa netočia iba v nezávislých kruhoch a náš rebríček je toho dôkazom.

Adam Smeták
Jakub Paulík
31. január 2021, 17:03
Čas čítania: 5:37
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Názory v obecenstve sa rôznia. Niektorí vravia, že hororový žáner má svoje zlaté časy už dávno za sebou, iní tvrdia, že mu v Hollywoode opäť svieti iskrička nádeje. S novými nápadmi sa prichádza stále ťažšie a ťažšie, no filmy útočiace na naše centrá strachu sa stále dokážu vynájsť a priniesť niečo nové.

 

Pozri si zoznam najlepších hororov a ich hodnotenie v našej databáze.

 

Niečo, čo nás opäť priklincuje k sedačkám a párkrát nás prinúti sklopiť zrak z tých všemožných výjavov na obrazovke. Ako je na tom teda Hollywood v 21. storočí? Viac ako dobre. Naši redaktori si pre vás pripravili rebríček najlepších desivých filmov, ktoré vznikali pod záštitou veľkých štúdií a radia sa do takzvaného žánrového mainstreamu. Máte už zhasnuté svetlá?

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ktorý film je podľa nás najlepším hollywoodskym hororom 21. storočia
  • O 3 vynikajúcich hororoch od toho istého režiséra
  • Ktorý film nás nielen vystrašil, ale aj skvelo pobavil
  • Čím je výnimočný horor Saw
  • Ktorý horor fantastickým spôsobom využíva originálny svet astrálneho cestovania

 

 

10. The Invisible Man (réžia: Leigh Whannell, 2020)

Cecília sa trápi vo vzťahu (Elisabeth Moss) so sociopatom Adrianom (Oliver Jackson-Cohen), ktorý ju obklopuje materiálnym luxusom, ale zároveň aj svojou krutosťou, žiarlivosťou a chorobným kontrolovaním jej súkromia. Keď sa od neho rozhodne utiecť, jej bývalý partner údajne spácha samovraždu a zanechá jej veľké dedičstvo. 

 

Cecilia však neskôr zistí, že Adrian prišiel na spôsob, ako sa stať neviditeľným, kvôli čomu jej môže rôznymi spôsobmi robiť zo života peklo. Filmárom sa podarilo vytvoriť atmosféru všadeprítomného zla, ktoré hrdinku ohrozuje na každom jej kroku. Adrian môže ako neviditeľný muž ubližovať nielen Cecilii, ale tiež jej priateľom. Šialený expriateľ však útočí najmä na jej psychiku a neustále ju, tak ako diváka, udržuje v strachu a napätí.

 

The Invisible Man Zdroj: Universal Pictures

9. The Mist (réžia: Frank Darabont, 2007)

Pokračujeme filmom, ktorý možno časť z vás nepozná, no určite vám bude známy minimálne autor knižnej predlohy. Je ním majster hororov Stephen King, a tým pádom si môžete byť istí, že nejde o obyčajný strašidelný film. Príbeh o skupinke ľudí zatvorených v supermarkete a obklopených tajomnou hmlou skvelo dopĺňa hlbšia myšlienka o „démonoch" v samotných ľuďoch.

 

Kingov obdivovateľ režisér Frank Darabont (Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa) dokázal perfektne vystihnúť tiesnivú atmosféru, napätie a psychologický prerod celej uväznenej komunity. Použité efekty síce môžu na prvý pohľad v dnešnej dobe pôsobiť lacno, no nenechajte sa odradiť. Celému filmu kraľuje záver, na ktorý len tak ľahko nezabudnete.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayer / Dimension Films.

8. It (réžia: Andy Muschietti, 2017)

Ďalšie miesto v rebríčku sme tak ako predošlému filmu udelili hororu, ktorý tvorcovia natočili podľa predlohy Stephena Kinga. Hlavným záporákom It je klaun Pennywise (Bill Skarsgård), ktorý v malom americkom mestečku Derry zanechá pachuť strachu a neistoty. Miestnym obyvateľom začnú totiž miznúť deti a nikto netuší, čo sa s nimi stalo. Tajomného klauna sa nakoniec podarí vypátrať skupine kamarátov, ktorá zistí, že sa Pennywise vracia do Derry každých 27 rokov.

 

Doposiaľ sa mu však nikto neodvážil postaviť. Film disponuje autentickou atmosférou 80. rokov, hororovým napätím a na prekvapenie aj svižným a fungujúcim humorom. Hlášky hlavných hrdinov a ich vzájomné vzťahy sú podstatnou časťou príbehu. Postavy si tak veľmi rýchlo obľúbiš a to viac budeš vystrašený v momentoch, keď im pôjde o život.

 

It Zdroj: Warner Bros. Pictures

7. Don't Breathe (réžia: Fede Alvarez, 2016)

Home Invasion horor od Fedeho Alvareza (Evil Dead) prekonal očakávania divákov. Partička mladých ľudí sa v ňom rozhodne vlámať do domu slepého vojnového veterána, no ako už môžete tušiť, nie všetko pôjde podľa plánu. Muž v temnote dokonale vyvažuje napätie, akciu, veľmi efektívne jumpscares a pridáva zaujímavý príbehový zvrat.

 

Zároveň musíme spomenúť záporáka, ktorý je aj napriek očakávaniam obyčajným človekom, a nie žiadnym nepremožiteľným superhrdinom. Postavy majú dobrú motiváciu a človeka až zarazí, koľko sa toho môže stať v tak malom dome.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Sony

6. Sinister (réžia: Scott Derrickson, 2012)

Sinister je hororom, ktorý na jednej strane vystraší, ale aj zanechá nepríjemný pocit. Hlavnou postavou filmu je spisovateľ Ellison (Ethan Hawke). Ten na povale svojho domu nájde staré videokazety súvisiace s vraždami, ktoré odkazujú na akéhosi maskovaného vraha útočiaceho násilným spôsobom na svoje obete.

 

Čoskoro však zistí, že ide o nadprirodzenú bytosť a dostane sa do obrovského nebezpečia, do ktorého zapletie aj svojich blízkych. Režisér Derrickson vie nahodiť poriadnu atmosféru a spoločne so znepokojujúcou hudbou a výbornými hereckými výkonmi má právo byť so svojím filmom v našej top 10. Kiežby sme podobné pozitíva mohli povedať aj o pokračovaní.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Summit Entertainment

5. Insidious (réžia: James Wan, 2010)

Ak nerátame Saw, Insidious je snímkou, ktorá Wana zviditeľnila vo svete hororov. V príbehu sledujeme mladého chlapca, ktorý si poraní hlavu a ostáva v kóme. Avšak, nie je to len obyčajný chlapec. Má schopnosť astrálneho cestovania. Zatiaľ čo telo zotrváva na jednom mieste, jeho duša cestuje, kam sa jej zachce. Problémy nastanú vtedy, keď malý Dalton uviazne vo svete známom ako The Further a zlé entity sa posnažia uchmatnúť jeho telesnú schránku.

 

A práve spomínaný temný svet je azda tým najoriginálnejším, čo v tomto žánri v rámci hollywodskych počinov uvidíte. Jeho rodina sa mu bude snažiť pomôcť všemožnými dostupnými prostriedkami. Keď všetko zlyhá, Daltonov otec nebude mať na výber. Bude sa musieť do temného sveta vybrať sám. Dvojka pokračuje hneď za udalosťami jednotky a udržiava si takmer rovnakú kvalitu, trojka už mierne zaostáva. 

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Alliance Films

4. The Conjuring 2 (réžia: James Wan, 2016)

James Wan je hororovým hollywoodskym kráľom, o tom niet pochýb. V Conjuringu krásne vykreslil atmosféru sedemdesiatych rokov a dokázal, že vie udržať napätie a prekvapiť, keď to najmenej čakáte. V jednotke úspešne predstavil desivú Annabelle, zatiaľ čo dvojku posunul na úplne iný level, čo si môžete prečítať aj v našej recenzii.

 

V oboch filmoch sledujeme manželov Warrenovcov, známych paranormálnych vyšetrovateľov, ako pátrajú po pravde a majú čo robiť, aby dokázali čeliť zlým silám. Wan jednoducho boduje v každej scéne. Hoci ste podobné námety už videli, budete prekvapení, ako sa s vami jeho filmy pohrajú a spôsobia mráz na chrbte. A čo sa dvojky týka, napriek netradične dlhej stopáži si užijete každú minútu.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: New Line Cinema

3. Saw (réžia: James Wan, 2004)

James Wan dostáva v našom rebríčku pozoruhodne veľa priestoru a môžete si byť istí, že to nebude náhoda. Za jeho najlepší hororový počin považujeme práve prvý diel série Saw. V modernej kinematografii sa dobré nápady rýchlo vyčerpávajú, a tak idea umierajúceho muža, snažiaceho sa hroznými spôsobmi napravovať hriešnikov, mala vopred predurčené nezapadnúť.

 

V prvom diele sa dočkáme dvojice postáv, ktoré sa prebudia na neznámom mieste, sú pripútaní k stene a niekto zvonku s nimi hrá psychologickú hru. Prvý Saw je naozaj skvelo prepracovaným filmom. Diváka rýchlo vtiahne do zapleteného mysteriózneho deja, ktorý vyústi v perfektný a šokujúci záver. Bohužiaľ, ďalšie časti už kvalitatívne upadali, a tak v našom rebríčku honorujeme len prvý diel.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Lionsgate Films Inc.

2. The Others (réžia: Alejandro Amenábar, 2001) 

Je otázne, či by tento film fungoval rovnako dobre aj bez Nicole Kidman. Jej herecký výkon, obdobne ako výkony ďalších postáv, dodali skvelému príbehu dušu a nič nevtiahne divákov do deja lepšie, než pološialená Kidman. Málokedy sa podarí natočiť hororovú snímku, ktorá by fungovala skvelo aj bez strašidelných scén.

 

The Others medzi takéto filmy rozhodne patrí, pretože „jumpscares“ sa zase toľko nedočkáte. Na druhej strane sa môžete pripraviť na plynulé budovanie mrazivej atmosféry okorenenej skvelým príbehom a prekvapivým záverom, ktorý nepôsobí silene a skvelo uzatvára tajomný príbeh. Ak si chcete pustiť naozaj kvalitný horor, už viete, kam siahnuť. 

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Dimension Films

1. The Ring (réžia: Gore Verbinski, 2002)

Písal sa rok 1998 a filmárom sa podarilo splodiť jeden z najoriginálnejších hororových filmov. Hideo Nakata vtedy hororom Ring vytvoril menší kult. Od tej doby ubehli štyri roky, počas ktorých vyšiel aj americký remake, ktorý bez toho, aby to niekto čakal, prekonal japonský originál.

 

Kruh právom patrí na prvé mieste nášho rebríčku a to nielen vďaka skvelým hereckým výkonom a neuveriteľne mrazivej atmosfére, ale aj preto, že ako jeden z mála skvelo spája kvalitný príbeh s desivými scénami, ktoré sa vám ľahko dostanú pod kožu. Takmer až detektívnemu príbehu chýba k dokonalosti iba málo. Neustála časová stiesnenosť, ktorú divák prežíva spolu s postavami, ho zatlačí do sedačky. Rovnako tak aj znepokojujúca prítomnosť Samary.

 

10 najlepších hororov 21. storočia, ktoré vám naženú poriadnu husiu kožu
Zdroj: Dreamworks Pictures

Úspešne ste sa dostali na koniec nášho rebríčku a my dúfame, že sme vám priblížili aspoň zopár nových a dobrých filmov. Nezabúdajte však, že existuje viacero typov hororov a napríklad zombie filmy sme si zobrali na paškál v samostatnom článku.

 

Potrebné si je tiež uvedomiť, že strach je subjektívna vec, a to, čo vystraší nás, nemusí mať rovnaký účinok aj na iných. Stojíme si však za tým, že rebríček zahŕňa veľkú časť z najlepšej hollywoodskej tvorby, aká v 21. storočí z mainstreamu vzišla, pričom ide v prvom rade o skutočne dobré filmy, nie len o strašidelné vaty.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Warner Bros. Pictures/Lions Gate Films/Paramount Pictures Tagy: horor
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Český premiér Babiš: Existuje dôvodné podozrenie, že Rusko je zapojené do výbuchu muničných skladov v roku 2014
2 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Spútali ho a spadol na hlavu, chýbajú 2 minúty záznamu, všetky zranenia si zavinil sám. Čo zistila komisia o Lučanského väzbe?
5 Slovensko definitívne prišlo o Sputnik, tvrdí Danko. Maďari vraj dostali za úlohu slovenské vakcíny použiť alebo predať
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Do ZOO s testom, do kostola bez. Vláda spresnila opatrenia, ktoré budú na Slovensku platiť od pondelka
3 Harabin odišiel do Tatier, cez Facebook provokuje políciu: Pátranie môže byť vyhlásené iba po osobe, ktorá sa skrýva
4 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
5 Bizarná naháňačka v Petržalke: mužovi ukradol kolobežku, ten ho stihol dobehnúť a spacifikovať
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
3 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
4 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
5 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy filmy a seriály
Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahotyToo Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
Marvel otvorene rieši rasizmus. USA nechcú čierneho Captaina America a Falcon to chce zmeniťMarvel otvorene rieši rasizmus. USA nechcú čierneho Captaina America a Falcon to chce zmeniť
Rýchlo a zbesilo 9 ide do vesmíru. Sleduj šialený trailer plný akcie so zlými efektmiRýchlo a zbesilo 9 ide do vesmíru. Sleduj šialený trailer plný akcie so zlými efektmi
Viac článkov
Sponzorované články
Katka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidielKatka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidiel
Peniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancovPeniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancov
Bezlepkové pečivo zo Slovenska: nepocítiš rozdiel v chuti a poteší dostupnou cenouBezlepkové pečivo zo Slovenska: nepocítiš rozdiel v chuti a poteší dostupnou cenou
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Brutálny Videodrome varuje pred vplyvom technológií nechutným a zvráteným spôsobomBrutálny Videodrome varuje pred vplyvom technológií nechutným a zvráteným spôsobom
Wes Craven, režisér legendárnej Nočnej mory v Elm Street a Vreskotu nás navždy opustilWes Craven, režisér legendárnej Nočnej mory v Elm Street a Vreskotu nás navždy opustil
The Final Girls si v prvom traileri vtipným spôsobom strieľa z hororových klišéThe Final Girls si v prvom traileri vtipným spôsobom strieľa z hororových klišé
Maggie z The Walking Dead v novom traileri čelí posadnutej porcelánovej bábkeMaggie z The Walking Dead v novom traileri čelí posadnutej porcelánovej bábke
Ako vyzerá "normálna" rodinka, v ktorej si členovia pochutnávajú na šťavnatej ľudskej šunke? To zistíte v novom hororovom krvákuAko vyzerá "normálna" rodinka, v ktorej si členovia pochutnávajú na šťavnatej ľudskej šunke? To zistíte v novom hororovom krváku
Trailer k fantasy hororu Forbidden Empire slibuje děsivá stvoření a pohádkový příběhTrailer k fantasy hororu Forbidden Empire slibuje děsivá stvoření a pohádkový příběh
Od babičky z hororu The Visit by ste koláče asi nechceliOd babičky z hororu The Visit by ste koláče asi nechceli
Režisér Oculusu natočil thriller o hluchonemej žene čeliacej hrozbe záhadného útočníka (Recenzia)Režisér Oculusu natočil thriller o hluchonemej žene čeliacej hrozbe záhadného útočníka (Recenzia)
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.