Piatok 22. 6. 2018 meniny má Paulína

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Prečo bola prvá Mafia taká skvelá a prečo hráči neprávom kritizujú skvelú Mafiu 2?

Trojka za veľa nestála, poďme si teda zaspomínať, čo robilo špeciálnymi prvé dva diely.

2. január 2017, 18:56

Trojka za veľa nestála, poďme si teda zaspomínať, čo robilo špeciálnymi prvé dva diely.

Mafia 3 je sklamanie, pravdepodobne najtrpkejší herný zážitok českých a slovenských hráčov vôbec. Nie je to však až také veľké prekvapenie a od releasu sme sa s tým už dúfam všetci zmierili. Ak sa tak vo vašom prípade ešte nestalo, tento článok bude práve pre vás. Pozrieme sa totiž spätne na prvý a druhý diel, ktoré v našich malých krajinách spôsobili nemalý ošiaľ. Hlavne ten druhý, ktorý vychádzal po dlhých rokoch od legendárnej Mafie 1. Nie všetko však prebehlo podľa plánu. Poďme ale pekne po poriadku.

 

Mafia 1 vyšla po dlhodobom vývoji v štúdiu Illusion Softworks na čele s Danielom Vávrom v roku 2002. Šlo o netradičný pohľad do mafiánskeho života, teda aspoň v hernom priemysle. Špičkový scenár s úžasne napísanými postavami prispôsobený herným mantinelom vtedajšej doby. Hráči si okamžite zamilovali jazdenie po veľkom meste s fungujúcou dopravou a inteligentnými NPC. AI mafiánov či policajtov dávala hráčovi zabrať a vtedajší systém lekárničiek (ročníky po nejakom tom 99. roku boli naučené brať autohealing ako alfu a omegu hrateľnosti) spôsobil všetkým z nás nemalé problémy. Prečo bola Mafia 1 takou úžasnou hrou? V mnohých aspektoch prenášala filmové klasiky na naše monitory. Zachytávala dobovú mestskú atmosféru, ulice plné mafiánov, rešpektu, cti a sily jednotlivých rodín. Celkovo 20 rôznorodých misií sa zameralo na stúpanie Tommyho Angela po rebríčku dôvery a kariéry v rodine Salieriovcov. Od klasických vyvražďovačiek, cez nečakané Tommyho akcie, prepadnutia, kedy musel bojovať o život až po vraždy na objednávku, krádeže i nesmierne kreatívne a originálne napísané/dizajnované úlohy. Mafia 1 je v porovnaní s tretím dielom zlatým klenotom, minimálne čo sa level dizajnu týka. 

 

Prečo bola prvá Mafia taká skvelá a prečo hráči neprávom kritizujú skvelú Mafiu 2?
Dnes už spomíname na úžasné dejové zvraty, nervydrásajúcu hudbu (scéna, keď sa Sam približuje k Tommyho autu a siaha pritom do saka je veľmi zručne vygradovaná a intenzívna), množstvo detailov a zábavnú hrateľnosť. Kde Mafia 3 pohorela na plnej čiare, tam exceluje 14 rokov stará jednotka. Možnosti, ako prestrelenie nádrže, tankovanie, predpríprava na misie (kto z vás rozstrieľal ten žltý lasseter pri moteli hneď na začiatku?), vlastná garáž a hlavne mnohé efekty fyziky (na tie roky a možnosti českého štúdiá nevídané) sa podpísali pod jedinečnosť tohto titulu. Na internete nájdete mnoho porovnávajúcich videí prvého a tretieho dielu, dva príklady nižšie však zrejme hovoria za všetko. Dokonca aj ten herný obsah spred 14 rokov prevalcoval ten dnešný. Ťažko povedať, či je to na smiech, do plaču, alebo rovno na facku, isté však je, že Vávrov výtvor bol až generačne nadčasový. Je nepredstaviteľné, aby open world RPG v roku 2016 ponúkalo tak málo obsahu, obzvlášť, ak prvá časť danej série spred 14 rokov ukázala pravý opak. 

 Ani Mafia však nie je dokonalá hra a kritiku nemôžeme vynechať ani pri pár sekciách scenára, hoci sme ho na začiatku vychválili. Pôjde však o subjektívne dojmy. Frankova zrada bola z môjho uhla pohľadu trochu uponáhľaná, respektíve slabo skonštruovaná. Ak by ste si ju dnes zapli znova a obozretne sledovali jednotlivé herné mechanizmy či príbehové aspekty, pár chýb a chybičiek nájdete, no kultový status hry sa podpísal pod to, že akákoľvek kritika na ňu sa berie ako irelevantná (čím však netvrdíme, že nejde o jeden z najväčších klenotov nielen v danom žánri). No a ani ten český dabing nie je na jednotku. Niektoré vtipy, dialógy a monológy sú dnes už legendárne, rád by som si však hru ešte raz v živote zahral v pôvodnom znení. Dvojka je napríklad s anglickým dabingom výrazne lepšia. Ešte než sa však ku nej dostaneme, radi by sme ešte raz pripomenuli, aké významné boli misie pre Mafiu 1. Nepodarené atentáty na Morella ma mátajú dodnes a keďže som si pri pretekoch prežil veľmi temné obdobie môjho dospievania, radšej sa tomu úplne vyhnem. Pri hraní City of the Lost Heaven ste ako hráč cítili aj drobné rozhodnutia vývojárov ovplyvňujúce dej či hrateľnosť, rovnako ako ste cítili lásku k projektu, ktorý oplýval množstvom detailov. Mnohé z nich sú pritom také nenápadné, že ich množstvo hráčov nebolo schopných vnímať doteraz. 

 Prečo bola prvá Mafia taká skvelá a prečo hráči neprávom kritizujú skvelú Mafiu 2?

 

To už ale neplatilo o dvojke. Z Ilusion Software sa stalo 2K Czech spadajúce pod 2K Games a ako už dobre viete, nešlo o najšťastnejší krok. Vydavateľ si diktoval podmienky, orezal obsah a dohnal Vávru k odchodu zo štúdia. Nikto presne nevie, čo sa pri vývoji Mafie 2 stalo, no malo to za následok, že hráči kritizujú aj tie herné aspekty, o ktorých nič nevedia alebo sa jednoducho pridali k vlne hejtu, pretože bolo cool nadávať na kapitalistické a diabolské USA a "zlých Američanov, ktorí všetko pokazili". Mafia 2 je totiž skvelá gangsterská hra s úžasnými postavami, autentickým príbehom a nečakanými zvratmi. Rozsekanie Henryho mačetami, Joeov nečakaný výstrel v bare, vypálenie Vitovho domu, no hlavne pobyt vo väzení. Príbeh jednotky a dvojky sa rozpriestieral na dlhom časovom úseku. Hýbali sme sa ako v čase, tak i v kultúrnych a spoločenských pravidlách. S tým bola spojená aj zmena mesta, predsa len, doba pokročila. Modernejšie autá, atmosféra, oblečenie či hudba. Mafia 2 sa menila v samotnom priebehu rozprávania príbehu, za čo si zaslúži veľkú chválu (hlavne kvôli faktu, že sa všetky tieto zmeny odzrkadlili na hrateľnosti a atmosfére, a to vo veľmi pozitívnom zmysle). Na tú dobu sa aj samotné mesto považovalo za dizajnérsky skvost založený na prepracovanom engine. Empire Bay zažilo jednak slnečné lúče, jednak mrazivé zimy plné zakrvaveného snehu. Ttiul ponúkol stealth prístup, pasáže, ktoré vás odmeňovali alebo trestali kvôli tomu, či ste spustili alarm, no a veľmi sa nespustilo ani z náročnosti. 

 

Prečo bola prvá Mafia taká skvelá a prečo hráči neprávom kritizujú skvelú Mafiu 2?


Bohužiaľ, veľa obsahu zrejme ostalo niekde v šuflíku. Doteraz snívam o tom, že si zahrám misiu, ktorá bola prezentovaná aj v jednom z trailerov. Je to už takmer 10 rokov, no mne v hlave utkvela cutscéna, kde sú Vito a Joe odrezaní na moste. Policajti ich obkľúčia z oboch strán, začne hrať intenzívna hudba... a vy už viete, čo nás čaká. Bohužiaľ, tejto časti sme sa v hre nikdy nedočkali, rovnako ako mnohého ďalšieho obsahu. Ten prišiel buď platenou cestou, alebo vôbec. Ide o hlavný dôvod, prečo hráči tak neradi spomínajú na druhú Mafiu. Pritom ide o bravúrne dielo s úžasnou hrateľnosťou, výberom jazdného modelu, množstvom open worldového obsahu, detailným spracovaním interakcie s prostredím a NPC, pokrokovou grafikou, fyzikou a mnohým ďalším. Deštrukcia na vysokej úrovni, nádherné cutscény (odpravenie Sidneyho Pena aka tlsťocha) vycibrené dialógy a skvelo vykreslený vzťah medzi Joeom a Vitom. Vymenúvať jednotlivé podarené aspekty hry by sme mohli dlho, no pravdepodobne len kvôli tomu nepochopíte, prečo je Mafia 2 perfektná hra. Práve detaily dokážu akýkoľvek titul povýšiť na pomyselný trón. Ako príklad môžeme spomenúť reakciu NPC na ozbrojeného Vita (v obchode ste častokrát nemali šancu prežiť, ak ste nezačali hneď po vytasení brokovnice strieľať), niekedy klišé, no vždy skvele zapracovaný humor či práve toľkokrát omieľané in-game možnosti, ktoré vás prinútili stráviť v hre oveľa viac času a spoznať jej jadro. 

 

Prečo bola prvá Mafia taká skvelá a prečo hráči neprávom kritizujú skvelú Mafiu 2?

 

Príbeh možno nie je lepší (to už závisí na jednotlivcoch, ja v ňom vidím oveľa komplexnejší scenár, i keď možno spracovaný s menšou láskou, než zobrazenie Tommyho cesty na vrchol a následného pádu), rozhodne je však rôznorodejší, prekonávajúc prostredie a hrateľnostný prístup k jednotlivým úlohám. Osobne sa mi taktiež viac páčil Vito než Tommy. Nechápte ma zle, no vyrastal som na Krstnom otcovi a Puzových knihách, Omerta je pre mňa v hrách a filmoch posvätná. To, čo robil Tommy bolo neodpustiteľné. Keď som bol mladší, bolo ľahšie fandiť mu. Pri poslednom hraní (len pred pár týždňami) som si však uvedomil, koľko problémov spôsobil. Bol síce živší, ľudskejší a išiel po svojich vlastných cieľoch, k srdcu mi viac prirástol Vito (aj preto by som v Hangari 13 scenáristom najradšej oddrútil hlavy za to, čo spravili s jeho osobnosťou a charakterom. Keď sa nad tým zamyslíte, ide o úplne inú postavu, s Vitom zdieľa akurát tak črty tváre a minulosť). Rozhodnutie, kto je sympatickejší, je zrejme čiste subjektívnou voľbou, ja sa ale asi vždy radšej vrátim k Vitovi. Mal rodinu, prežil si peklo, odsedel si pár rokov a takmer každý v jeho živote s ním chcel vybabrať a tak ich prechytračil on. Navyše sme tu mali Lea Galanteho a celú komisiu. Mafia 2 je oveľa mafiánskejšou hrou než jednotka, ktorá nešla Cose Nostre do hĺbky (zasvätenia Joa a Vita, zloženie prísahy, dlhoročné slúženie Donom...). Podobné témy sú nesmierne výživné, je preto škoda, že Mafia 3 sa vybrala takou chudobnou a nezáživnou cestou.

 

Prečo bola prvá Mafia taká skvelá a prečo hráči neprávom kritizujú skvelú Mafiu 2?

 

Empire Bay bolo navyše oveľa využiteľnejšie miesto než City of the Lost Heaven. Nebola to kulisa hracej plochy, šlo o veľké žijúce pieskovisko plné rôznych temných uličiek a tajných priechodov. Naskriptovať NPC a vytvoriť AI vo funkčnom meste sa prvému a druhému dielu podarilo mnohonásobne lepšie než tomu tretiemu. Pôvodne som sa chcel vybiť zo zlosti a porovnať herné vymoženosti, mechanizmy, fyziku a iné dôležité aspekty predošlých dielov s tým najnovším, prišiel som však na to, že to nemá v tomto článku čo hľadať. Materiálu pritom bolo dosť, my sme sa však chceli zamerať na nostalgický výlet do Empire Bay a City of the Lost Heaven. 

 

A ten je zakaždým rovnako poetický, emotívny a oplývajúci trpezlivo budovanou atmosférou a character developmentom. Obe hry ponúkli nezabudnuteľné dialógy a postavy, nenávidené a zároveň milované misie, množstvo humoru a nepríjemných scén. Mafia 1 a 2 boli hrami, ktoré pre nás veľa znamenali, hlavne, ak ste do mafiánskych kruhov videli už predtým. Nezabudnuteľné dobrodružstvá s Tommym a Vitom tu budú pre nás navždy, čo je asi jedinou útechou, keďže kvalitatívne sa k nim asi nasledujúce diely nepriblížia, čo naznačil už otrasný tretí diel. 

 

Přátelství je sračka... a Mafia 3 tiež 

Prečo bola prvá Mafia taká skvelá a prečo hráči neprávom kritizujú skvelú Mafiu 2?

Ktorý diel Mafie máš najradšej?
Mafia 1
1931 hlasov
Mafia 2
1287 hlasov
Mafia 3
48 hlasov
Foto: Illusion Software/2K Czech Tagy: Mafia: The City of Lost Heaven, Mafia 2
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia10 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
10 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Giuseppe2. január 2017, 20:03

to preto že v 2002 boli open-world hry len dve Mafia 1 a GTA 3. Pridajte k tomu super príbeh a detailný gameplay a máte super hru. Odvtedy vyšlo kopec open-world hier takže mafia 2, aj keď bola sebelepšia, už nemala taký wow efekt ako mafia 1 (alebo dokonca spomínané GTA 3). Mafiu 3 som nehral a podľa rôznych názorov ani nikdy nebudem.

43 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Giuseppe2. január 2017, 20:06

Ešte som zabudol dodať že mafia 2 mala väčší potenciál takže preto boli mnohí fanúšikovia série sklamaní. (nehovorím o tých platených dlc za ktoré by som nedal ani 10 centov)

22 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
janko z lazov2. január 2017, 21:14

mafia 1, hra ktoru som presiel asi 15-20x , kedysi som to hral asi pri 15fps na starom pocitaci z datartu, a aj tak to bol herny zazitok na cely zivot. mimo to ked islo o take2/ilussion softworks, boli to pecky, ked si zoberiete este vietcong alebo hidden and dangerous...bodaj by sa opat robili hry s takym zmyslom pre detail. chyba mi ta doba

40 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ewerlast2. január 2017, 23:13

Vietcoooong! Chýbajú mi hry bez automatického healovania, kde človek musel aj rozmýšľať nie len hrr hrr strieľať. No v dnešnej dobe sa robia hry hlavne pre peniaze, nie pre kvalitu a zážitok :(

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Rrandy3. január 2017, 3:03

"Ktorý diel Mafie máš najradšej?" Jak mohlo 23 ľudí hlasovať za trojku ? :D

20 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ewerlast2. január 2017, 20:25

Článok super až na jednu vec... ako môžete porovnávať Mafiu 1 a 2?
Mafia 1 spolu s GTA3 boli hry, o ktorých môžeme povedať, že vytvorili open-world hry aké dnes poznáme. Príbeh Mafie 1 bol na danú dobu geniálny, hrateľnosť až neuveriteľne dobrá. Potom prišla Mafia 2. Bola to veľmi dobrá hra, no nebola to TOP hra v danom čase, čo v prípade Mafie 1 neplatilo. Mafia 1 bola vrcholná hra daného obdobia, pričom Mafia 2 bola len ďalšia hra na trhu, ktorá bola síce lepšia ako priemer, no neohúrila ničím, okrem vizuálu a celkom slušným príbehom (to nehovorím o tom, že bola strašne krátka, pričom ako bolo spomenuté v článku, mala šancu byť hrou s takmer dokonalým príbehom).

Osobne mám radšej Mafiu 1, no obe Mafie mám kúpené a neľutujem to. Mafiu 3 by som kúpil možno tak za 5€, keďže tá hra nestála ani za toľko

12 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ned_Stark2. január 2017, 22:11

To kapitalistické a diabolské USA ma dostalo. Skvelý článok fanboy.

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
lese2. január 2017, 22:42

Mafia 2 je super, dodnes si pamätám otvorené ústa na konci :D jednotku si už poriadne nepamätám, ale utkvela mi v pamäti skvelá hudba a jazdenie v aute (čas zahrať si znovu)

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
mlnko963. január 2017, 0:14

mafia 1 a 2 sú podľa mňa rovnako dobré ktoré si navzájom dopĺňajú nedostatky

5 Odpovedať · Nahlásiť
Honza Vlcek4. január 2017, 1:39

Mafia 1 v grafice Mafie 2 by bylo top

2 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.