Nudíš sa a nemáš čo robiť? Založ si vlastnú republiku.
Monako, Andorra, Vatikán, San Maríno, Gibraltár či ďalšie mini-krajiny sú už v podstate všeobecne známe, no ak si myslíte, že už nič menšieho existovať nemôže, ste na omyle. Do Vatikánu sa chodí z náboženských dôvodov, Monako zaváňa luxusom a zvyšné štáty sa navštevujú buď kvôli výletom, spoznávačkám a podobne. Každú jednu z nich by ste pri dobrom tempe stihli pochodiť aj za jeden jediný deň a videli by ste všetko zaujímavé a podstatné - od historických pamiatok až po miestne bary a reštaurácie. Avšak na severe Európy sa nachádza ešte jeden naozaj miniatúrny štát, ktorý ani len neleží na pevnine.
Principality of Sealand alebo jednoduchšie Sealand vznikol 2. septembra roku 1967 vo vzdialenosti cez 12 kilometrov od anglického pobrežia. Štátne zriadenie funguje na princípe kniežactva a celá "krajina" sa nachádza na starej plošine z druhej svetovej vojny slúžiacej (kedysi) ako protilietadlová obrana proti nepriateľom s názvom HM Fort Roughs na ochranu námorných trás pred Nemcami. Všetko započalo jej vyradením z prevádzky v roku 1967, kedy sa do nej nasťahoval Paddy Roy Bates s rodinou. S myšlienkami založenia štátu sa pohrával už v roku 1975, kedy sám začal písať jej vlastnú ústavu a vytváral národné symboly. O chvíľu na to už bola na svete vlajka, hymna, mena a dokonca aj pasy.
Počas svojej existencie už stihol čeliť nepríjemnému požiaru v roku 2006 či nemeckému kráľovi Mardukovi I, ktorý Sealand vyhlásil za súčasť jeho vlastného kráľovstva (o ňom si zasa môžeme niečo ujasniť v ďalšom článku). Princ Roy Bates nanešťastie opustil náš svet v roku 9. októbra roku 2012, nakoľko trpel Alzheimerovou chorobou. Nástupcom sa stal jeho syn Michael. Najnovšie (16. marca 2016) zomrela aj Royova žena, princezná Sealandu - Joan Bates. Oficiálnym jazykom je angličtina a celková rozloha činí 0.004 km² (všetko nad hladinou mora).
Najvyššia vrchnosť:
V krajine nie je núdza ani o šport! Nechýba stolný tenis, mini-golf, atletika či dokonca aj futbal. Sealandská futbalová reprezentácia síce nie je členom FIFA, no už aj stihla odohrať svoj prvý medzinárodný zápas, a to proti Ålandským ostrovom. Prekvapivo sa zápas skončil remízou 2:2. Športy sa logicky vykonávajú mimo územia samotného Sealandu, nakoľko futbal sa na oceáne hrať nedá (zatiaľ). Ako menšiu zaujímavosť uvedieme aj fakt, že v roku 2013 umiestnil horolezec Kenton Cool na vrchol Mount Everestu sealandskú vlajku.
Aj napriek štatútu najmenšej krajiny sveta ide o neuznaný štát, aj keď Paddy Roy Bates kedysi vyhlásil, že bol teoreticky uznaný Spojeným kráľovstvom a neďalekým Nemeckom na základe medzinárodných dohôd. Ak chcete zistiť viac informácií, klikajte na ich oficiálnu stránku.