Uvažovali ste niekedy o tom, prečo sú také veľké rozdiely v správaní ľudí? Dôvodov je samozrejme, celé množstvo – výchova, prostredie, vplyv okolia, ale jednou z podstatných vecí je spôsob, akým používame svoj mozog, teda presnejšie mozgové hemisféry.
Uvažovali ste niekedy o tom, prečo sú také veľké rozdiely v správaní ľudí? Dôvodov je samozrejme, celé množstvo – výchova, prostredie, vplyv okolia, ale jednou z podstatných vecí je spôsob, akým používame svoj mozog, teda presnejšie mozgové hemisféry. Ľudský mozog sa totiž skladá z dvoch častí nazývaných hemisféry. Na prvý pohľad vyzerajú pravá a ľavá ako svoj zrkadlový obraz, ale pri bližšom skúmaní vedci zistili, že v každej z nich existujú špecializované oblasti, ktoré majú rozličné funkcie, navzájom sa však dopĺňajú. Rôzne teórie tvrdia, že ľudia, ktorí viac používajú pravú stranu mozgu sú iní, ako tí, čo „myslia“ ľavou stranou a naopak.
O ľuďoch využívajúcich viac ľavú stranu sa hovorí, že myslia analyticky. Ľavá časť mozgu ovláda pravú stranu tela a je zodpovedná za logické a analytické myslenie, rečové schopnosti a schopnosť vidieť detaily. Jej dominancia sa prejavuje v kritickom a nezávislom myslení. Ľudia s dominantnou ľavou hemisférou uprednostňujú plánovanie svojich aktivít, radi si vytvárajú rôzne zoznamy a postupujú systematicky. Majú spravidla silné vôľové vlastnosti, sú orientovaní na výsledky, často patria medzi vodcovské typy s vysokým sebavedomím. Sú dobrí v matematike a prírodných vedách, majú však aj bohatý slovník, dobrú gramatiku, na druhej strane zasa slabšiu priestorovú orientáciu. Medzi domácimi miláčikmi preferujú psy.
Naopak, pravá hemisféra je zodpovedná za vnímanie priestoru, foriem a tvarov. Ak dominuje, prejavuje sa spontánnosťou, emocionálnosťou a kreativitou. Ľudia, u ktorých prevažuje, sa zaujímajú o umenie, psychiku a k problémom pristupujú skôr impulzívne ako zodpovedne. Čas pre nich nie je dôležitý, často pracujú nesystematicky, preskakujú od jednej veci k druhej. Preferujú prácu v skupinách, sú tímoví hráči. Zaujímajú sa o nevysvetliteľné a tajomné príbehy, majú radi hudbu, výtvarné umenie, pohyb, tanec. Prevláda u nich vizuálna pamäť – potrebujú si v mysli vytvoriť „obraz“ vecí, o ktorých čítajú alebo počujú, nestačia im len slová. A vraj majú radšej mačky.
Tak ako je náš mozog rozdelený na dve hemisféry, ktoré vyzerajú podobne, ale fungujú úplne odlišne, líšia sa aj pravý a ľavý Twix. Výroba týchto obľúbených čokoládových tyčiniek sa pred časom rozdelila do dvoch tovární. Fungujú veľmi podobne, a pritom úplne inak. Vynálezca pravého Twixu nás veľmi emocionálne presviedča o kreatívnom prístupe k výrobe pravej tyčinky, na ktorú sa karamel vrství a čokoládu na ňu nalievajú. Vynálezca z továrne na ľavý Twix nás logicky a systematicky presviedča o tom, že u nich karamel na sušienku steká a čokoládou ho polievajú. Rivalita medzi nimi pretrváva už roky, a preto chcú konečne rozhodnúť, či je lepší ľavý alebo pravý Twix. Pomôžte im, ochutnajte a rozhodnite, či je lahodnejší ľavý Twix, alebo sa vám zdá chutnejší pravý Twix.
Vyberte si a vyhrajte 3 x 1 000 euro! Stačí do 29. marca zadať súťažný kód z obalu a odpovedať na súťažnú otázku na www.twix.sk, kde nájdete všetky potrebné informácie.
(Tento príspevok je platená reklama)