Najnovšie štúdie izraelských výskumníkov hovoria o tom, že rastliny a hmyz spolu komunikujú. Zistili, že samice nočných motýľov dokážu rozpoznať ultrazvukové signály vysielané dehydratovanými rastlinami paradajok a podľa toho, kam nakladú svoje vajíčka.
Vedcom sa podarilo prelomové zistenie, informuje o tom TASR. Najnovšia štúdia tvrdí izraelských výskumníkov z univerzity v Tel Avive, že samice nočných motýľov dokážu rozpoznať ultrazvukové signály vysielané dehydratovanými rastlinami paradajok.
Vďaka tomu dokážu určiť, kam nakladú svoje vajíčka. Mory si zvyčajne vyberajú paradajky najmä preto, aby mali ich larvy po vyliahnutí čo jesť.

„Odhalili sme prvý dôkaz akustickej interakcie medzi rastlinou a hmyzom,“ informujú výskumníci. Vedci prišli na to, že rastliny pod stresom vydávajú ultrasonické zvuky. Počas výskumu vystavili samice nočných motýľov dvom zdravým rastlinám paradajok, pričom pri jednej z nich z reproduktora púšťali zvuky zachytené pri umierajúcej rastline a druhá stála v tichu.
Vedci zistili, že mory si vybrali rastlinu bez zvuku, vďaka čomu sa vedci domnievajú, že hmyz s rastlinou dokáže takto „komunikovať“. Pokus opakovali, aby to vedeli potvrdiť. Opakovanými pokusmi vedci potvrdili, že rozhodnutia môr boli ovplyvňované jedine zvukom umierajúcich rastlín.
„Videli sme tu, že existujú živočíchy, ktoré sú schopné týmto zvukom porozumieť. Myslíme si, že toto je len začiatok. Mnohé živočíchy môžu reagovať na zvuky iných rastlín,“ vyjadril sa výskumný tím.