Poď sa so mnou pozrieť na vianočné trhy do Košíc, kde som zisťoval, čo je pravda na prehnaných cenách či bločkovej politike v metropole východu.
„Dali sme si klobásu klasika s chlebom, zeleninou a horčicou, k tomu langoš a platil som 21 eur, kus veľa no,“ povedal mi jeden z návštevníkov vianočných trhov, ktoré v piatok trinásteho prilákali na Hlavnú do Košíc množstvo ľudí.
Vianočné trhy patria v Košiciach k najnavštevovanejším podujatiam roka. Ľudia sa v predsviatočnej nálade stretávajú v uliciach, aby mohli nasať vianočný vibe, porozprávať sa a pri tom si tiež vychutnať jedlá či nápoje.
Význam slova vychutnať však v posledných rokoch naberá pomerne zaujímavé kontúry. Už aj v zime 2023 sa na internete totiž objavili články o tom, že košické trhy sú predražené a predávajú tam jedlo na gramáž za skutočne prehnané ceny. Pamätná je príhoda o troch krkovičkách, za ktoré zaplatil muž z Bratislavy 50 eur, píše Korzár.
- Koľko peňazí zaplatili ľudia za jedno koleno a zemiakovú placku.
- Čo mi povedali Košičania o cenách na ich vianočných trhoch.
- Ako ma stánkar poslal preč.
- Aká cena ma najviac zaskočila.
Kým sa rozbehli tohtoročné trhy, ľudia prichádzali s otázkami, ako to bude cenovo nastavené v zime 2024. Neprešli ani dva týždne od otvorenia a už sa začali množiť „sťažnosti“ na vysoké ceny vianočných trhov v Košiciach.
Drahé mäsové špízy, prehnané ceny za cigánsku či stánkari, pre ktorých je slovo bloček cudzím pojmom. Nielen túto kritiku som sa rozhodol preveriť priamo na Hlavnej ulici v Košiciach.
Vianočná nálada s Lobom Ismailom
Je piatok podvečer, bočné ulice Košíc sa zaplňujú skupinkami ľudí, ktorí postupne mieria na vianočné trhy. Mojou dnešnou úlohou je zistiť, koľko ľudia zaplatili za svoje jedlo na trhoch, či dostali bloček a prípadne aj to, koľko stánkari platia mestu za nájom.
Hlavná v Košiciach je plná návštevníkov, vonku je tesne nad nulou a do rytmu hrajú hity od Loba Ismaila, konkrétne štyrikrát za sebou Ty si moja láska. Vianočná hudba v druhom najväčšom meste chýbala aj Austrálčanom, ktorí o nie príliš dobrom zážitku z košických trhov nahrali dokonca video na svoj Youtube kanál.
Atmosféra je celkom príjemná. Na jednej strane ulice sú stánky s rôznymi remeselnými výrobkami a tovarom, na druhej jedlo a pitie. „Noo, dali sme si klobásu klasika s chlebom, zeleninou a horčicou, k tomu langoš a platil som 21 eur, kus veľa no,“ znelo z úst prvého osloveného mladého muža, ktorého som sa pýtal, koľko zaplatil za jedlo na trhoch.
Prechádzam medzi stánkami, sledujem skutočne vysoké ceny na tabuliach, no ľuďom pri plných stoloch zjavne neprekážajú.
Špíz najmenej za 17, kamarát
Ocitnem sa pri stánku, ktorého výklad tvoria samé špeciality od langošov, placiek, špízov, klobás cez kolená až po pečené prasa. Oslovujem pána s červenou tvárou, ktorý obracia veľké špízy pretkané mäsom, klobásou či zemiakmi a cibuľou. „Špíz najmenej za 17 eur, možno do 15, menej nie kamarát,“ povedal tónom, ktorým zároveň naznačoval, že tam, skutočne nie je preto, aby sa so mnou rozprával.
„Kamarát si teraz pred chvíľou kupoval bežnú porciu bravčového kolena a placku, nechal v stánku 22 eur,“ hovorí mi pán, ktorý začul moju konverzáciu s predavačom pri vedľajšom stánku.
Za tri jedlá 40 eur, už sem neprídeme
Úlohou bolo nájsť ľudí, ktorí jedli práve jedlá, o ktorých sa na internete najviac špekulovalo. Pýtal som sa však čo najširšej vzorky, keďže ma zaujímalo, v čom si vlastne stánkari držia jednotnú cenu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Za čo presne zaplatili ľudia 40 eur.
- Cena čoho ma na trhoch zaskočila najviac.
- Koľko platia nájom stánkov.
- Čo mi povedali stánkari a prečo ma poslali preč.